Sari la conținut

Invertor de sudura cu piese din recuperari

Postări Recomandate

Nu asa, ai mai facut asta odata si apar oscilatii date de viteza de raspuns a TC. Iti trebuie tiristoare simulate care sa faca on la I dorit (blocheaza MOS) si off la disparitia comenzii on (permite conductia la urmatorul on). In plus, ambele la aceiasi valoare I, daca vrei sa functioneze simetric. Mai incarca asadar schema, dar tot la vorba mea o sa ajungi: 3846 ori asemenea (cu sau fara flotanta).

Editat de smilex
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai incarc schema,pana nu testez.N-am uitat de oscilatiile de atunci,din experimentul ala m-am inspirat.Acolo lipsea inductanta iesire,asa ca nimic nu limita cresterea rapida a curentului.La invertorul sudare exista inductanta serie,care banuiesc ca va limita cresterea curentului,daca e bine dimensionata,astfel incat sa nu mai apara oscilatiile.Daca totusi apar, solutia n-o sa functioneze,fara tiristor simulat,dupa cum bine zici.Iar cu tiristor simulat,cred ca e dificil de reglat simultan limitarea curentului.Chiar si cu oscilatii,daca ar fi doar cateva pe timpul on,cred ca nu s-ar intampla mare lucru.E drept ca va creste puterea pe mosfeti,la trecerea on/off si invers,pe de alta parte insa ,datorita frecventei mai mari,inductanta iesire va limita si mai mult cresterea curentului.Asa ca poate se compenseaza una cu alta.Sunt doar presupuneri,cand voi testa practic,vad exact ce si cum.

Oricum solutia s-ar preta la invertoare sudare,sau robotul de care vorbeam.N-am spus ca se justifica la o sursa stabilizata de tensiune.

Link spre post

Cum 2151/-3 sunt similare la functionarea oscilatorului cu 555 ,se poate adapta configuratia acestuia pt PWM prin separarea cailor de incarcare /descarcare a condicului . Cu doua diode - http://www.sentex.ca/~mec1995/circ/pwm555.html .

Frecventa ramane aceeasi ,iar din factorul de umplere poate varia curentul folosind comparatoarele din 2151/-3 . Pt protectia partii de comanda ,pot fi folosite opto la iesirea IR si mai mult ,se pot folosi opto de curent mai mare gen FOD3180/ HCPL3120 ( posibil si TLP351F?) iar in acest fel pica TC-urile.

Curentul poate fi sesizat cu ajutorul unui taf de curent (un tor bobinat inserat intre bobina de soc si transformatorul principal) sau cu un opto care culege tensiune de pe un shunt . Acestea actioneaza pe pinul Ct .

Link spre post

Daca se atinge curentul, AO tinde sa coboare tensiunea de la intrarea TC, tensiune care data fiind de histerezisul TC odata atinsa inferior, va bloca iesirea, care blocheaza MOS-ul, curentul dispare, AO ridica tensiunea, etc. Totul se repeta pe durata Ton. Sa nu ai indoieli, oscilatiile apar sigur la limitarea in curent.

Problema spinoasa e insa alta. Va fi extrem de greu sa imperechezi doua opto cu exact aceleasi caracteristici. Probabil unul va limita inaintea celuilalt, ceea ce duce la asimetrie. Incearca intai sa vezi daca poti obtine un reglaj identic si vei intelege. Chiar si cativa milivolti diferenta va conta.

De doua lucruri sunt sigur. Primul e ca omul invata mult mai usor din experienta lui si nu din vorbe. Al doilea e ca tu esti foarte incapatanat. Experimenteaza deci. Poate ma vor surprinde si pe mine rezultatele asimetriei. Recomand totusi inserierea primarului cu capacitati care sa conduca la o variatie de tensiune de cca. 20% din alimentare, la acel curent. Adica capacitati nu foarte mari, ajuta la egalizare in cazul asimetriei.

Editat de smilex
Link spre post

Nu m-am gandit la problema asimetriei datorata optocuploarelor;nici nu ma vad capabil de rabdarea de a imperechea doua identice..Recunosc ca mi-a mai scazut entuziamul;ceea ce credeam a fi simplu,se complica.Totusi ca discutie;traf curent , cu trei secundare identice,izolate galvanic.Cate una,dupa redresare sa comande comparatoarele,care sa primeasca pe intrarea inversoare o tensiune fixa,a treia infasurare,avand ca sarcina o rezistenta reglabila,care sa permita reglarea curentului.Ar merge varianta asta,chiar daca poate n-o voi folosi?

Cred ca ai dreptate si cu oscilatiile;aici se impune tiristorul,alimentat din iesirile IR2153.

Desi incapatanat,cateodata mai si recunosc,cand gresesc;e drept ca asta se intampla foarte rar.

Editat de pisica matache
Link spre post

oare optocuploarele duble/triple(gen PC844) , adica cele realizate pe aceeasi pastila de siliciu nu sunt suficient de bine imperecheate/identice ca parametrii?

Cred insa ca PC844 nu e asa rapid ca cele de generatie noua

ca tot s-a pomenit de IR + optocuplor, am gasit intr-o sursa de putere combinatia asta

i1y3.jpg

Editat de baldovica
Link spre post

Am imperecheat sute. Dar la 1mA prin fototranzistor, am fost foarte multumit de o diferenta de 100mV (pentru leduri inseriate). N-am vazut doua identice nici macar in aceiasi capsula. Dar nu inseamna ca n-or fi.

@matache Varianta de care pomenesti e mai aproape de realitate. Ca principiu, pentru ca n-am intalnit practic. O solutie ar fi citirea curentului cu un traductor unic (traf, Hall, rez, etc) si comanda blocare opto viteza pentru ambele. Dar nu inteleg de ce te complici. E simplu UC3846+traf driver+TC+MOS cu traf curent. Asta pentru punte/semipunte, ca forward e si mai simplu.

Desi incapatanat,cateodata mai si recunosc,cand gresesc;e drept ca asta se intampla foarte rar.

N-am inteles exact: recunosti rar sau gresesti rar?

Link spre post

@matache Varianta de care pomenesti e mai aproape de realitate. Ca principiu, pentru ca n-am intalnit practic. O solutie ar fi citirea curentului cu un traductor unic (traf, Hall, rez, etc) si comanda blocare opto viteza pentru ambele. Dar nu inteleg de ce te complici. E simplu UC3846+traf driver+TC+MOS cu traf curent. Asta pentru punte/semipunte, ca forward e si mai simplu.

N-am inteles exact: recunosti rar sau gresesti rar?

M-as fi complicat,..datorita simplitatii si pretului.In plus,nu las neuronul sa lancezeasca.

Recunosc rar,de gresit gresesc mai mereu;poate exagerez putin in primul caz.

Editat de pisica matache
Link spre post

Exagerezi cu ambele.

Daca pretul e criteriul iar semipuntea forma, atunci ai putea sa mergi pe ideea lui flopi, un 494 sau 3525 cu IR2110 la care pui un traf curent pe pinul SD. Probabil un timp de raspuns ceva mai slab, dar imi pare ok. Dupa pdf, SD face acolo off numai pana la urmatorul impuls. Trebuie vazuta tensiunea de actionare si o reglezi. Eventual un AO de viteza, desi nu vad necesar daca acea tensiune de actionare se pastreaza precis mai ales termic vorbind.

Daca ma gandesc, merge si forwad 2t folosind o singura iesire a 494 (sau UC3844) pe ambele intrari a 2110. Dar nu mai e semipunte.

Se poate si punte cu 2x2110.

Ar fi bine a se stabili definitiv configuratia.

Editat de smilex
Link spre post

Aseara am gasit ,printre altele, un modul IGBT de 50A @1200V ; din pacate e configurat pt half . http://www.infineon.com/dgdl/50gb120dn2.pdf?folderId=db3a304412b407950112b4095b0601e3&fileId=db3a304412b407950112b432cd9a59c5

Partea buna e ca mai am ceva module pt lampi cu IR2151 . http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/ir2151.pdf

Oricum ,modulul IGBT va intra numai la final ,dupa punerea in functiune a aparatului si testare . Acum sunt nevoit sa merg pe topologia half (titlul topicului e ceva cu piese din recuperari) . IR2151 incerc sa-l fac PWM , deriva in frecventa nu e ok aici , si asa traful de sudura se incalzeste ... .

In teste am sa folosesc IRG40PC40W de 20A @ 600V http://www.irf.com/product-info/datasheets/data/irg4pc40wpbf.pdf .

Link spre post

Merge foarte bine IRG4PC50W pentru electrod 2,5. Se pot pune si doua in paralel pentru curent mai mare. Se poate si IRGP50B60PD. Sau MOS, dar e mai scump si ma greu de comandat (capacitati mari).

Uneori un tranzistor mai "tare" functioneaza mai rau, mai ales termic.

Am precizat de ce nu prefer genul 2153. Ar fi bine daca s-ar stabili ce se doreste: semipunte sau forward 2t.

Cea mai simpla si ieftina solutie e forward.

Editat de smilex
Link spre post

E vorba de recuperat si d'ala am.(IR2151)

Am vazut ca BSM-ul e necesita circuite de comanda ,IR nu poate duce direct ... .

Cum e configurat intern in 1/2 punte ,am sa merg pe aceasta topologie.

Link spre post

Asta discutasem cu matache. Ca sa transformi comanda 2151 in una de curent, schema devine prea complicata, scumpa si nu atat de sigura. Nu cred ca merita doar de dragul de a pastra 2151 pentru ca e recuperat. Se poate recupera si un UC3844/5 care se potriveste infinit mai bine. Dar nu e semipunte.

Daca doresti semipunte totusi, atunci cum ziceam, pe ideea lui flopi cu IR2110 (+2151), in incercarea de a transforma comanda. Nu stiu insa cu ce rezultat.

Editat de smilex
Link spre post

smilex,un invertor cu IR2151 ar fi ceva inedit;nimeni n-a facut asa ceva.Desigur ca asta ar ridica ceva probleme,ce-ar trebui rezolvate,dar poate tocmai in asta ar ar sta provocarea.Daca imi amintesc bine,candva iti placeau provocarile.Daca tyc vrea sa mearga pe semipunte cu 2151,de ce n-ar incerca?Mai mult,eu i-as propune o punte cu doua IR2151,unde comanda in curent s-ar implementa mult mai simplu.Ar trebui monitorizat/limitat curentul doar prin mosii dinspre masa.Deci s-ar putea folosi o referinta comuna pentru comparatoare.

Ar trebui doua IR2151,patru drivere TC,doua comparatoare rapide,doua tiristoare simulate.

Cum tyc n-are osciloscop,promit ca fac teste cu comanda asta si pun oscilograme.Asta daca se apuca de invertor si nu ramane totul la stadiu de discutie.

Puntea cu doua IR,e inspirata de aici,unde ar trebui adaugate driverele , traful forta,redresarea.

http://danyk.cz/menic230_6.html

Editat de pisica matache
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.