Sari la conținut

Invertor de sudura cu piese din recuperari

Postări Recomandate

Acum 3 ore, c_anicai a spus:

... ia si sudeaza cu schemele ce ai pus ...

Ai cu aproximatie varsta copilului meu "domnule", si nu-mi aduc aminte sa fi convenit sa-mi vorbesti la persoana a 2-a singular ... "domnule". Ai epuizat argumentele si ai trecut la atacul la baioneta "domnule"???!!! Sa fii sanatos "domnule", impreuna cu clipul tau video, in care "test" inseamna doar aprecierea vizuala a rezultatului procesului de sudare. Altminteri sa stii ca invertoarele cu integratul IR2153 sunt numai cu rezonanta. De aceea precizarea din titlul clipului este un fel de pleonasm. In rest nu-ti face probleme, eu am cu ce sa sudez. Am doua invertoare, un transformator de sudura comercial si un transformator de sudura realizat de mine pe la varsta de 30 de ani. Este in serviciu de mai bine de 35 de ani dar (ceea ce este mai important) eu am apreciat corect tensiunile in gol si nu am fost sanctionat de nimeni ca am distrus reteaua locala. Poate cu aceasta ocazie mai trece pe aici si @donpetru sa mai faca curatenie. Atatea mizerii ai scris "domnule" in ultimele 4... 5 pagini ale acestui topic, incat ai oferit celor ca tine material de "studiu" intens pentru urmatorii 3... 4 ani. Cam asta am avut de spus "domnule" si orice raspuns in plus, de genul celor pe care le-ai postat in ultimele zile (pe care de altfel nu il astept) ar trebui sa fie suficient ca domnul @donpetru sa ia in calcul (in mod serios) daca mai meriti un cont pe acest portal, sau daca nu. Ar fi bine ca pe viitor sa nu mai dai citate din postarile mele si sa eviti sa mai raspunzi (fie direct, fie indirect) la acestea in forum. Te "salut" cu "respectul" pe care il meriti "domnule".

Editat de ola_nicolas
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CITAT:      Altminteri sa stii ca invertoarele cu integratul IR2153 sunt numai cu rezonanta.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Pai tocmai ai pus o schema de la rusi care nu este cu rezonanta. Oricum afirmatia este aruncata la intamplare, nu are legatura cu realitatea. IR2153 este pur si simplu un driver low side si high side cu oscilator intern. Unde se foloseste este treaba utilizatorului si depinde de pregatirea si imaginatia lui. Eu am facut un buck pe tensiune mica, cu stabilizare si limitare curent folosind doar comanda high side. Sa vad daca am si filmul cu prezentarea.

• Like 1
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.