Sari la conținut

Invertor de sudura cu piese din recuperari


tyc

Postări Recomandate

Australia are 6 state fiecare cu norme interne diferite de electrical safety, citisem candva undeva informatia asta dar nu o gasesc pe moment, doar am memorat ca mi s-a parut interesanta.

-------

 

Eu cred ca am totusi ceva cunostinte din diverse domenii ca electronica, fizica .... etc, adica cunosc atat cat am nevoie si am facut un invertor de sudura care functioneaza si-s primul care l-a facut unul dupa schem asta, dotarea tehnica nu conteaza ca se compenseaza cu experienta totusi am avut la dispozite multimetre analogice si un generator tg102,

 

Tu ce proiect ai realizat dupa schema proprie de iti permiti a arunca cu noroi la orice ocazie in semenii din jur?

 

Le: prima schema este ceea ce se vede in cutie dar sunt ok si celelalte doua variante, sunt prototipuri cu avantaje si dezavantaje care mai necesita mici interventii totusi sunt verificate si functionale.

 

Sa stii ca sudeaza chiar bine cu rutilici mult mai bine ca un invertor stromo sw295 atat cu 3,2 cat si 2,5, dar nu merge cu bazici ori nu stiu eu sa sudez cu asa ceva. N-am avut inca timp si am ceva probleme de sanatate insa voi pregati un filmulet cu sudura live care-l voi posta cu prima ocazie.

 

1-2153-Resonant-SIC-120A.png

2-2153-Resonant-SIC-90A.png

3-2153-Resonant igbt.png

ft.JPG

sp.JPG

in.jpg

Editat de c_anicai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, c_anicai a spus:

... Cum poti zice ca vrei sa ma inveti cand tu n-ai habar ca tensiunea in arc trebuie sa fie  20-30 si sustii de 50 ...

 

Ai reactii de om fara discernamant. Unde am sustinut eu ca tensiunea in arc este de 50 V???!!! Uite cine sustine asta:

IMG-9967.jpg

In plus ti-am demonstrat documentat ca plaja tensiunilor in sarcina pe arcul electric este mult mai larga de 20... 30 V. Ai tendinta de a simplifica totul. Ai prins din zbor niste sabloane vanturate pe forumuri si le iei cu titlu de adevar irefutabil. Mai gandeste-te cine este "domn" si cine "nedomn".

 

Acum 20 minute, c_anicai a spus:

... am facut un invertor de sudura care functioneaza si-s primul care l-a facut unul dupa schem asta ...

 

Ti-am mai spus ca schema functionala este cea recomandata de producatorul driverului IR2153. Apoi, daca crezi ca ai inovat utilizand un ventilator alimentat de la iesire, eu cred ca asta este o chestiune fara rost si / sau justificari tehnice. Exista ventilatoare alimentate de la 230 Vca. Orice poticnire in sarcina al invertorului, cum ar fi lipirea electrodului, va duce la oprirea ventilatorului, sau la nefunctionarea lui corespunzatoare.

 

Nu ai raspuns la intrebarea mea, si nici nu ti-ai cerut scuze, asaincat ma voi opri aici.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia e altceva, e tensiunea minima de amorsare pt lucru in conditii optime insa se poate si mai jos de atat.

 

tensiunea de amorsare si tensiunea in arc sunt doua lucruri total diferite, in arc orice carte de specialitate mentioneaza intre 20 si 30 volti doar ca sunt abateri, practic exista invertoare care lucreaza in arc si la mai putin de 20 volti, de exemplu:

 

Cigweld W1008162 140A

140A @ 15%, 25.6V

70A @ 60%, 22.8V

54A @ 100%, 22.2V

TIG (GTAW):Welding Welding Output, 40ºC, 10 min:

180A @ 15%, 15.6V

90A @ 60%, 13.2V

70A @ 100%, 12.5V

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 25.07.2021 la 16:29, ola_nicolas a spus:

Unde am sustinut eu ca tensiunea in arc este de 50 V???!!! 

 

 

..........Reiau aici exemplul cu electrozii de 2.5 mm, pe pachetul carora producatorul a inscris domeniul de curent de 60... 90 A utilizabil intr-o instalatie de sudare avand o tensiune la borne (in sarcina) de 50 V............

 

*(in sarcina), deci ai zis de 50 cand de fapt se refera la tensiunea de amorsare.

Editat de c_anicai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, ola_nicolas a spus:

 

 

Ti-am mai spus ca schema functionala este cea recomandata de producatorul driverului IR2153. Apoi, daca crezi ca ai inovat utilizand un ventilator alimentat de la iesire, eu cred ca asta este o chestiune fara rost si / sau justificari tehnice. Exista ventilatoare alimentate de la 230 Vca. Orice poticnire in sarcina al invertorului, cum ar fi lipirea electrodului, va duce la oprirea ventilatorului, sau la nefunctionarea lui corespunzatoare.

 

Nu ai raspuns la intrebarea mea, si nici nu ti-ai cerut scuze, asaincat ma voi opri aici.

Producatorul lui ir2153 nu arata absolut nici o aplicatie a circuitului intr-o schema de  invertor de sudura rezonant,

 

- este meritul meu ca am experimentat un invertor de sudura cu ir2153 in combinatie cu sic si rezonanta, si mai sunt chestii care le treci cu vederea cum ar fi modul de preluare a tensiunii necesare pt o functionare stabila a circuitului in diverse regimuri de lucru cum ar fi fara sarcina, in plaja de amperaj, in sarcina, in scurt, soft start-ul ... deci nu e vorba doar despre acele ventilatoare, nu intelegi schema.

 

Tu trebuie sa ceri scuze fiindca ai fost nedomn depasind limita unui limbaj civilizat improscand in mediu public cu ofense si urmatoarele expresii injurioase (Chiar esti "bata" neispravit de-a binelea, @c_anicai care se umfla), asta demonstreaza ca nu ai scoala bunelor maniere sau cei 7 ani de acasa cum se mai spune, si in plus de asta nu ai nici cunostinte temeince despre acest subiect.

Editat de c_anicai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ola_nicolas a spus:

Am fost probabil primul care ti-am recunoscut meritul perseverentei si te-am felicitat pentru terminarea proiectului. Vezi pe la paginile 9 / 10 ale topicului. Mai mult decat atat, daca pozele puse in postarea de acum 9 ore sunt reale, iar acele cordoane de sudura sunt realizate cu invertorul construit de tine, atunci ele nu arata tocmai rau, ba chiar se poate spune ca arata bine pentru un aparat construit

Apreciez, Mai am de lucru, n-are site la ventilatoare, n-are intrerupator, n-are borne de iesire standard.

 

 Nu vreau sa stric acel platband de 8mm ca-mi trebuie pt un utilaj agricol insa il voi taia pe sudura ca sa verific cum a patruns in material apoi il voi suda din nou filmand concomitent invertorul cu capacul dat jos si sudura live cu rutilic de 3,2 si 2,5 in acelasi cadru ca sa n-ai incertitudini. Invertorul in ultima versiune a schemei fost capabil de sudura aia, celelalte la 90 amperi nu. Am probat sudura pe platband de 8mm inclusiv cu varianta de 90 amperi insa n-am mai pus online fiindca nu arata ok.

Editat de c_anicai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai pentru cei care inteleg, sau sunt deschisi catre a intelege si a invata, am ales de pe internet doua clipuri video - romanesti amandoua. Primul film il prezint cu subtitlul "asa nu" si se poate vedea in print-sreenul din primul atasament-imagine cum autorul  clipului prezinta aparatul cu care va masura curentul, si anume un UNI-T cu doua scale de curent alternativ. Autorul clipului a setat aparatul pe scala 200/400 A. Restul veti vedea urmarind in intregime clipul video. Al doilea clip, pe care l-am sub-intitulat "asa da" si am facut 7 print-screenuri, pentru a evidentia rezultatele masuratorilor. Autorul clipului, a utilizat in mod corect un clampmetru de tip FLUKE, setat tot pe scala de 200/400 A, dar pentru curent continuu.

asa nu:

1222141413_TestaparatsuduraIweld-250M.thumb.png.55510645f941e0df14bc49cff4b6202b.png

Si acum urmariti clipul. In final veti vedea cum autorul clipului este complet derutat caci nu mai obtine cei 70... 80 A pe care-i anticipa, ci numai vreo 20... 22 A. Nu stiu ce meserie are, dar este clar ca desi este dotat din punct de vedere tehnic, nu stie sa faca o masuratoare corecta a unui curent, folosind scala de alternativ, pentru curent continuu. Oare acest clip era citat mai sus de @c_anicai, atunci cand vorbea despre "curent fals", sau "curent chinezesc"?! Nu stiu. Curiosii pot sa-l intrebe postand in topic.

asa da:

423324700_Test2.5_1.thumb.png.7f7413cc91fa3b97bfb5cbb8b33f189e.png

234312566_Test2.5_7.thumb.png.6e46ab23c8bd2b901291324bc5224638.png

Din cauza ca @donpetru a limitat cantitatea maxima incarcata sub forma de atasamente, am fost nevoit sa atasez doar doua dintre cele 7 teste pe care autorul clipului le-a facut cu electrod de 2.5 mm. Restul va invit sa le remarcati fiecare in parte urmarind clipul de mai jos.

Asadar, putem trage o CONCLUZIE: Cu electrod de 2,5 mm se poate suda si cu 66.8 A, si cu 80.4 A, si cu 96.2 A, si cu 106 A, si cu 113.2 A, si cu 147.2 A, si cu 196.2 A. Dintre toate aceste amperaje, utilizatorul cu experienta in sudare, isi va alege cel mai convenabil regim. Altceva, ce as mai putea spune. Sa traga fiecare concluziile care se impun.

 

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei pe care ii intereseaza lucrarea lui P. R. Mallory - Fundamental Principles of Vibrator Power Supply Design, o pot descarca de aici in format pdf: http://www.tubebooks.org/books/mallory_vibe.pdf   Lucrarea este editata in 1947, dar tehnologia dateaza de pe la inceputul secolului XX. Printre altele, aceasta lucrare dovedeste ca in timpul vietii noastre (indiferent de perioada) a existat in permanenta cel putin o tehnologie de tip SMPS, iar afirmatia ca "nu au existat surse in comutatie" este falsa.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut toate statiile de emisie/receptie din sistemul de irigatii la care am lucrat dotate cu sursa in comutatie!... sute de statii!... celebrele RTM si RTF... in perioada 1979-1991...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@flomar60: Cine dorea isi putea construi invertoare cu diferite destinatii, dupa schemele existente in literatura electronica romaneasca. Urmatoarele scheme au fost extrase respectiv din cartile 73 scheme pentru radioamatori - vol II de Aurel Sahleanu si Neboisa Rosici disponibila in 1975, si din Cartea radioamatorului editia aII-a de Gh Stanciulescu, disponibila in 1981. Mai sunt inca multe altele. Cine are timp si il intereseaza, sa caute prin cartile de dinainte de 1989. Ca sa nu mai vorbesc de schemele aparute in Tehnium.

835141424_Invertorconstruibilin1975.thumb.png.0668c9e553a25e1c6f8c338a050ec37e.png

Schema1-1981.png.c483bcfec216434f472bb32f814da47f.png

Schema2-1981.png.8100786714d9250cfd5c018b118c5780.png

Schema3-1981.thumb.png.27e4d0f358c1d0b79d494fd9babd87e5.png

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, flomar60 a spus:

Eu am avut toate statiile de emisie/receptie din sistemul de irigatii la care am lucrat dotate cu sursa in comutatie!... sute de statii!... celebrele RTM si RTF... in perioada 1979-1991...

din pacate n-am prins la reparat asa ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce priveste originalitatea schemei, in Application Note AN-998 de la International Rectifier. se da schemaa tipica din fig. 4 a documentului pdf, utilizabila ca balast pentru lampi fluorescente, si nu difera cu nimic de schema in discutie, inclusiv cea cu controlul tensiunii la iesire, reprezentata in fig. 7.

 Aici este un search in limba rusa pe google, care a returnat mai mult de 60 de linkuri pentru aparat de sudare cu IR2153: https://www.google.ro/search?q=ir2153+сварочный+аппарат&source=hp&ei=pMb_YN_tI8aS1fAPzLCboAU&iflsig=AINFCbYAAAAAYP_UtH1n9mDXZzJy3vVCI8pH5v0iFnqh&oq=ir2153+сварочный+аппарат&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6EANQrQ1YrQ1gw1loAXAAeACAAeIBiAHiAZIBAzItMZgBAKABAqABAaoBB2d3cy13aXo&sclient=gws-wiz&ved=0ahUKEwjfz7Om7YLyAhVGSRUIHUzYBlQQ4dUDCAc&uact=5

  Aici este proiectul unui rus, prezentat pe un forum: https://forum.cxem.net/index.php?/topic/166752-сварочник-на-ir2153/

  Uite si schema utilizata: 2153-5.thumb.jpg.5a32ca804eb22e410d2269e

Aici este o colectie de imagini de la aceeasi cautare: https://www.google.ro/search?source=univ&tbm=isch&q=ir2153+сварочный+аппарат&sa=X&ved=2ahUKEwiylrqs7YLyAhUhA2MBHbzjBDQQjJkEegQIBhAC#imgrc=Jwhowww0kk3QsM

  Aici am dat o cautare (tot in limba rusa) pentru subiectul Incalzitor prin inductie cu IR2153: https://www.google.ro/search?q=индукционный+нагреватель+на+ir2153&ei=BMb_YNLzEI6iUtu_ougF&start=0&sa=N&ved=2ahUKEwjShfvZ7ILyAhUOkRQKHdufCF04WhDy0wN6BAgBEEE&biw=1680&bih=869

  Aici este o colectie de imagini de la cautarea de mai sus: https://www.google.ro/search?sa=N&biw=1680&bih=869&source=univ&tbm=isch&q=индукционный+нагреватель+на+ir2153&ved=2ahUKEwif39Dm7ILyAhWQ0eAKHfkAC3UQjJkEegQICBAC

  Aici este o colectie de clipuri video. tot de la respectiva cautare: https://www.google.ro/search?sa=N&biw=1680&bih=869&tbm=vid&q=индукционный+нагреватель+на+ir2153&ved=2ahUKEwif39Dm7ILyAhWQ0eAKHfkAC3UQ8ccDegQIFBAD

  Cam tot ceea ce am putut sa vad, sunt varietati mai mult sau mai putin identice cu schemele prezentate de producator in AN-998.

 Asa dupa cum am mai spus, incalzitoarele prin inductie merg cu amperajul mult peste limita a 1000 A.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ola_nicolas a spus:

In ceea ce priveste originalitatea schemei, in Application Note AN-998 de la International Rectifier. se da schemaa tipica din fig. 4 a documentului pdf, utilizabila ca balast pentru lampi fluorescente, si nu difera cu nimic de schema in discutie, inclusiv cea cu controlul tensiunii la iesire, reprezentata in fig. 7.

 Aici este un search in limba rusa pe google, care a returnat mai mult de 60 de linkuri pentru aparat de sudare cu IR2153: https://www.google.ro/search?q=ir2153+сварочный+аппарат&source=hp&ei=pMb_YN_tI8aS1fAPzLCboAU&iflsig=AINFCbYAAAAAYP_UtH1n9mDXZzJy3vVCI8pH5v0iFnqh&oq=ir2153+сварочный+аппарат&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6EANQrQ1YrQ1gw1loAXAAeACAAeIBiAHiAZIBAzItMZgBAKABAqABAaoBB2d3cy13aXo&sclient=gws-wiz&ved=0ahUKEwjfz7Om7YLyAhVGSRUIHUzYBlQQ4dUDCAc&uact=5

  Aici este proiectul unui rus, prezentat pe un forum: https://forum.cxem.net/index.php?/topic/166752-сварочник-на-ir2153/

  Uite si schema utilizata: 2153-5.thumb.jpg.5a32ca804eb22e410d2269e

Aici este o colectie de imagini de la aceeasi cautare: https://www.google.ro/search?source=univ&tbm=isch&q=ir2153+сварочный+аппарат&sa=X&ved=2ahUKEwiylrqs7YLyAhUhA2MBHbzjBDQQjJkEegQIBhAC#imgrc=Jwhowww0kk3QsM

  Aici am dat o cautare (tot in limba rusa) pentru subiectul Incalzitor prin inductie cu IR2153: https://www.google.ro/search?q=индукционный+нагреватель+на+ir2153&ei=BMb_YNLzEI6iUtu_ougF&start=0&sa=N&ved=2ahUKEwjShfvZ7ILyAhUOkRQKHdufCF04WhDy0wN6BAgBEEE&biw=1680&bih=869

  Aici este o colectie de imagini de la cautarea de mai sus: https://www.google.ro/search?sa=N&biw=1680&bih=869&source=univ&tbm=isch&q=индукционный+нагреватель+на+ir2153&ved=2ahUKEwif39Dm7ILyAhWQ0eAKHfkAC3UQjJkEegQICBAC

  Aici este o colectie de clipuri video. tot de la respectiva cautare: https://www.google.ro/search?sa=N&biw=1680&bih=869&tbm=vid&q=индукционный+нагреватель+на+ir2153&ved=2ahUKEwif39Dm7ILyAhWQ0eAKHfkAC3UQ8ccDegQIFBAD

  Cam tot ceea ce am putut sa vad, sunt varietati mai mult sau mai putin identice cu schemele prezentate de producator in AN-998.

 Asa dupa cum am mai spus, incalzitoarele prin inductie merg cu amperajul mult peste limita a 1000 A.

ia si sudeaza cu schemele ce ai pus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock