Sari la conținut

Invertor de sudura cu piese din recuperari

Postări Recomandate

Hai sa terminam cu aberatiile si sa discutam ca doi oameni care au absolvit cursurile unor scoli. La mine acele cursuri sunt si de natura tehnica, fiind legate de specialitatea electromecanica. Nu putem aprecia curentul dupa sectiunea conductorului din secundarul transformatoarelor invertoarelor de sudura, din simplul motiv ca daca la trafurile statice de sudare se adopta densitati de curent de 3... 5 A/mmp, la trafurile invertoarelor aceasta densitate de curent este de cel putin 10 ori mai mare, datorita faptului ca au racire fortata prin ventilare. Pai ce parere ai (?!) despre serpentina unui inductor confectionata dintr-o teava de cupru cu diametrul de 8... 10 mm, utilizata la un incalzitor cu curenti de inalta frecventa, prin care care trec cateva mii de amperi, dar si un debit de apa de peste 50... 60 litri / minut, apa racita la randul ei (intr-un schimbator de caldura) de catre un curent de aer sub presiune provenit de la instalatii de aer instrumental - sau mai pe romaneste compresoare de aer. Acestea sunt norme tehnice practice pentru alegerea densitatii de curent prin infasurarile unui transformator, si nicidecum amperul "chinezesc", "rusesc", sau de oricare alta etnie.

Editat de ola_nicolas
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

l-a masurat cineva pe youtube, 300 pe lcd dar real scoate cam 130 acest invertor YIJIU 300

deci nu e nici micul fermier lv300s romanesc nici edon lv300s rusesc

H051e64c5174e4c8188231afe0463fee2p.png

Editat de c_anicai
Link spre post

Acum 11 ore, c_anicai a spus:

... am vazut, totul e "rusesc" in el 🙂 ...

Lumea este (vorbind d.p.d.v. economic) globalizata. Prosti or fi ei (?!) fie americani, fie rusi, fie europeni, sa nu cumpere componente chinezesti la 800 & tona si sa produca ieftin, urmand apoi sa vanda fiecare dupa politica lui de preturi?! Noi aici discutam despre norme si caracteristici tehnice. Pai hai sa facem o mica speculatie. Pe pachetul de electrozi scrie 60... 90 A la 50 V. Acesti parametri se subintelege ca au fost masurati in sarcina. Rezulta o putere aparenta (pentru electrozi de 2.5) de 3000... 4500 VA la iesirea invertorului. Pai daca in conformitate cu cartea tehnica avem in medie 30 V in srcina, atunci curentul real va fi 3000/30... 4500/30 = 100... 150 A. Realitatea este insa diferita. Asa dupa cum au indicat pe eticheta 70 V in gol, dar practic se regasesc 55 V, tot astfel este foarte probabil ca tensiunea in sarcina reala sa fie in jur de 23... 24 V, adica 23.5 V in medie. De aici rezulta un curent real pe sarcina (la electrod) de 3000/23.5... 4500/23.5 A = 128... 192 A. Acest rationament rezulta din teorema universala in fizica si in tehnica a conservarii energiei. Pai cei 181 de amperi ai mei se incadreaza in domeniul 128... 192 A. In practica, mai intervin inca, foarte multe alte lucruri, care fac ca intre doua produse de acelasi fel sa existe diferente, uneori notabile. Aceasta regula este cunoscuta in inginerie ca teorema ("clopotul") lui Gauss de imprastiere aleatorie a caracteristicilor tehnice reale. De aceea este necesar sa facem teste si sa masuram diferitii parametri intr-un mod cat mai exact. De fapt tu ne-ai informat in mod concret ca invertorul tau este o realizare cu totul intamplatoare, nestiind exact ce se petrece in "maruntaiele" acelui invertor.

P.S. "Micul Fermier", este un brand apartinand firmei Dedeman si nicidecum denumirea invertorului avand codul LV-300. Atat pe eticheta produsului, cat si pe cartea tehnica se specifica denumirea importatorului roman, pe care nu o mentionez, pentru a nu face reclama neloiala.

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Acum 6 ore, c_anicai a spus:

l-a masurat cineva pe youtube, 300 pe lcd dar real scoate cam 130 acest invertor YIJIU 300 ...

Nu prea cred ca ai inteles ce facea cel care a masurat, si ce anume a masurat acea persoana. Uite acel clip de pe youtoube incepand de la minutul 5 si 25 secunde:

Tipul, avand experienta pe invertoare a reglat initial amperajul la 112 A. Cu alte cuvinte, stia precis ca nu va obtine nimic regland pentru un amperaj in intervalul 60... 90 A, si a reglat direct la o valoare in jurul a 110 A. A facut o proba initiala, din care a constatat ca nu obtine rezultatul la care se astepta al procesului de sudare, dupa care a reglat din nou (prin tatonare) la 130 A, valoare cu care a obtinut efectul scontat. Cam asa s-ar traduce acest clip video. Diferenta intre acest invertor (din clip) si invertorul meu, este aceea ca la iesire in gol operatorul a masurat (putin mai inainea stop-cadrului) 64 V, fata de 55 V la invertorul meu. Aceasta este de fapt ideea imprastierii aleatorii a caracteristicilor la produse de acelasi tip.

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Si al tau scoate in gol peste 60 volti, multimetru cu care ai masurat nu interpreteaza ok pt acel tip invertor si doar cu osciloscop vei vedea realitatea. Sau poti incarca un condensator de pe iesire si masori cu ce tensiune s-a incarcat, capacitatea sa fie mai mare astfel incat rezistenta interna a multimetrului sa nu descarce condensatorul in timp ce faci masuratoarea, atentie ca daca are esr prost poate exploda..

Daca totusi am putut face un invertor de sudat cu mijloace tehnice rudimentare bazat doar pe experienta dupa o schema conceputa de mine fiindca pur si simplu n-a avut farmec sa fac dupa schema altuia, chiar daca cel facut de mine mai necesita unele reglaje intelegi si tu ca n-are cum sa-mi iasa din prima dar daca am fost in stare sa-l fac iti dai seama ca stiu unele chestii, n-oi fi stiind  totul dar totusi zic ca n-are rost sa o lungim pe chestii banale si renunt la acest fel de dialog.

Editat de c_anicai
Link spre post

Acum 4 ore, c_anicai a spus:

... multimetru cu care ai masurat nu interpreteaza ok ...

Alo! Domnule! Trezeste-te! Acolo este curent continuu. Tensiunea la borne, poate fi masurata cu un tester de 15 lei. Eu Am masurat-o cu:

res_97f21a1df91de70fbe0aa0ed3ae64271.jpg

Ce zici, este bun?!

totusi am putut face un invertor de sudat cu mijloace tehnice rudimentare bazat doar pe experienta dupa o schema conceputa de mine

Schema dupa care ai lucrat este aproximativ cea recomandata de producator pentru schemele cu IR2153 si nu este de loc de mirare ca a functionat, din moment ce este utilizata inclusiv la cuptoarele de topit metale prin inductie, si care asa dupa cum spuneam lucreaza cu curenti de peste 1000 A. Singurul lucru pentru care meriti felicitari (eu te-am si felicitat deja) este ca ai lucrat cu mijloace tehnice rudimentare si ca ai reusit in fine sa duci la capat lucrarea. In locul tau, eu as considera aceasta lucrare ca pe un inceput si m-as concentra in continuare pe dotarea proprie cu mijloace de masura si control si pe studiul individual in domeniu. Altfel nu poate fi considerata decat o intamplare.

... totusi zic ca n-are rost sa o lungim pe chestii banale ...

Eu cred ca chestiunile tehnice de baza, cum ar fi utilizarea teoremei conservarii energiei, nu este de loc banala. Se dovedeste ca nu o stapanesti in mod suficient. In rest, m-am cam saturat si eu de un astfel de dialog, in care interlocutorul nu face decat sa gaseasca noduri in papura, si foloseste concepte fara fundamentare stiintifica, precum "amperi chinezesti", etc.

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Acum 17 ore, ola_nicolas a spus:

Alo! Domnule! Trezeste-te! Acolo este curent continuu. Tensiunea la borne, poate fi masurata cu un tester de 15 lei. Eu Am masurat-o cu:

res_97f21a1df91de70fbe0aa0ed3ae64271.jpg

Ce zici, este bun?!

Ai uitat ca acel cc nu e filtrat, doar am zis ca n-are rost sa o lungim pe chestii banale si acum chiar renunt la acest fel de dialog.

Link spre post

@c_anicai: Curentul continuu este curentul la care oricare dintre cele doua borne isi pastreaza in permanenta aceeasi polaritate. Voltmetrul (de curent continuu) face exact ceea ce "stie" mai bine sa faca - masoara media tensiunii la borne. Pana la urma, cred ca mai bine faci ca nu dai banii pe aparete de masura, carora nu le stii nici rostul si nici nu intelegi ceea ce pot sa faca.

Tensiunea continua de la bornele invertorului se masoara ca in clipul video de mai jos.

Editat de ola_nicolas
  • Thanks 1
Link spre post

Nu va certati atat - prezentati solutii practice colorate cu teorie care sa lamureasca pe toata lumea ! Unii dintre voi puneti accent pe un aspect teoretic dar il neglijati pe cel practic - si viceversa. Chiar nu se poate sa ajungeti la un numitor comun ?

Link spre post

La 21.07.2021 la 22:56, elco a spus:

Nu va certati atat ...

Eu nu ma cert cu nimeni. doar combat niste nonsensuri (ca sa nu le spun tampenii). Ultima postare a lui c_anicai, s-ar putea sa mi se adreseze mie, dar nu despre asta s-a discutat mai sus. Acum dupa ce si-a dat cu stangul in dreptul, face divagatiuni si incearca ocolisuri pentru a iesi din situatia jenanta de a nu sti ce masoara un voltmetru de c.c. si cum anume. Crede ca doar daca este filtrata, o tensiune continua este masurabila. Eu am purtat acest dialog pentru a evidentia procedurile corecte si nu de nevoia de a ma certa cu cineva, pentru ca in fapt nu prea am cu cine. Eu am mijloace pentru masurarea inductantelor si a capacitatilor (asta doar ca sa nu-si faca griji c_anicai) doar ca la masurarea tensiunii continue folosesc un voltmetru. Rezultatul este cel mai rapid si imediat utilizabil, fara calcule complicate. Despre ce anume se face cu un generator de functii, asta este (cred) in afara subiectului de fata.

Editat de ola_nicolas
Link spre post

ola_nicolas, 

1 - Masurarea tensiunii CC de la iesirea invertoarelor de sudura unde sunt impulsuri redresate si nefiltrate, majoritatea multimetrelor indica tensiunea eronat din cauza factorului de umplere scazut.

2 - La sudura cu rutilic de 2,5 in nici un caz nu trebuie 180 amperi ci intre 60 si 90 aproximativ,  

3 - Sutele de amperi de la invertoarele de sudura chinezesti nu sunt reali de aia am facut afirmatia de 'amperi chinezesti', ca exemplu indicatia 300 pe lcd-ul invertoarelor ieftine corespunde cu cca 130-160 amperi.

4. Invertoarele micul fermier sunt 100% facute in China si in nici un caz in Rusia sau altundeva.

Deci cine da cu stingul in dreptul ?, ... Nu e mai bine cand nu cunosti ceva sa te abtii?....

Rog un admin sau moderator sa analizeze situatia replicilor si sa stearga unele aberatii offtopic.

Editat de c_anicai
  • Thanks 1
Link spre post

La 22.07.2021 la 1:20, c_anicai a spus:

1 - Masurarea tensiunii CC de la iesirea invertoarelor de sudura unde sunt impulsuri redresate si nefiltrate, majoritatea multimetrelor indica tensiunea eronat din cauza factorului de umplere scazut.

Cand am reparat un invertor de sudura Panzer, acum 2 ani in urma, mi-aduc aminte ca am masurat tensiunea de iesire cu un multimetru U-NIT True Rms si cu osciloscopul iar valorile RMS indicate de cele doua aparate de masura erau aceleasi (doar o mica diferenta nesemnificativa in mare parte datorata erorii de masura a celor doua aparate). Deci, eu cred ca daca folosim aparate True RMS nu ar trebui sa fie probleme.

In ceea ce priveste continutul topicului, nu are rost in acest moment sa sterg anumite paragrafe deoarece s-ar pierde din cursivitatea si substanta topicului. Fiecare utilizator care il va parcurge va stii sa treaca prin sita cei bun si cei rau.

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.