Jump to content
dan_e

Cerere proiectare PCB

Recommended Posts

ultima realizare a mea este o surs? reglabil? de tensiune 0-25V 6A foarte simpl? ?i cu pu?ine piese.

Edited by nicusorbest12

nu pot s? ata?ez fi?iere la mesaj. Nu ?tiu cum.

post-9-0-54987900-1385229978_thumb.jpg Edited by miron1947

Asemeni userului nicusorbest 12..sunt si eu nou pe forum. Am facut pana acum pcb-uri pentru Ro..dar as dori sa incerc sa fac pentru afara in ideia de a nu munci totusi pe degeaba. Lucrez prin metoda pres and peel.si zic eu ca am ajuns la rezultate bune. Am citit cu atentie topicul si tin sa multumesc pe aceasta cale tuturor celor ce au postat. Am avut de la fieare cate ceva de invatat. Daca cineva din userii care sunt deja in afara sau au mai lucrat pentru spatiul UE ar putea sa imi mai dea ceva indrumari...le multumesc anticipat

eu cred ca incurci proiectarea cu realizarea.

RR

Buna seara! Nu le incurc. Fac si proiectare dar si realizarea practica. Este drept ca cele mai multe comenzi le-am avut pentru realizarea practica. Pentru proiectare folosesc Eagle sau Sprintlayout.Cu stima,Costel

Interesant acest topic,pacat ca nu s-a mai postat de atata timp.Sa inteleg ca aici vorbim despre meseria de freelancer sau ceva din aceasta categorie.Nu de alta dar din cate am inteles din cele postate este vorba despre realizarea de proiecte acasa pentru altii din tara in care locuiesti sau din tari straine(poate de cele mai multe ori).Practic proiectele sunt preluate de pe internet iar din cate am inteles nu este vorba doar despre proiectare ci si despre realizarea practica.Si apropo de realizarea practica chiar sunt curios daca materialele necesare realizarii practice a proiectului sunt trimise de catre cei pentru care trebuie sa faci proiectul sau trebuie sa le procuri tu?Oricum am auzit ca este ceva cu avantaje si dezavantaje caci lucrand la tine acasa n-ai alaturi nici un sef care sa te comande,poti sa faci pauza cand doresti s.a.m.d. dar din cate am inteles se poate intampla ca intr-o luna sa castigi foarte bine iar in alta sa nu castigi nimic in functie de cum finalizezi proiectul.Am intrat si eu din curiozitate pe site-uri gen freelancer.com unde am vazut ca proiectele variaza foarte mult atat cand vine vorba despre plata cat si despre durata realizarii.

Sunt si eu nou pe aici iar atunci mai postez una alta in topicurile care mi se par interesante si/sau imi starnesc curiozitate chiar daca in unele dintre ele nu s-a mai postat cam de mult timp.

Edited by Ciprian 81

Nu sunt freelancer in sensul direct al cuvantului, conduc o firma de proiectare si productie. - clientii nostrii sunt companii mari de semiconductori.

proiectele noastre nu sunt luate de pe internet sunt ale noastre (pentru asta ne platesc clientii) iar realizarea practica insemna de la 10 buc (prototipuri) pana la 10.000 de bucati pe care le facem pe linia noastra de asamblare automata (SMD)

RR

Edited by roadrunner

Am inteles dar eu nu m-am referit in special la dvs.N-ati vazut ca in postarile precedente cineva scria ca doreste sa realizeze PCB-uri la comanda folosind metoda markerului iar altcineva  scria ceva despre site-ul elance.com  de pe care se pot prelua proiecte s.a.m.d.In fine,multa bafta va doresc in ceea ce faceti!

imi cer scuze, m-a indus in eroare :

Nu de alta dar din cate am inteles din cele postate este vorba despre realizarea de proiecte acasa pentru altii din tara in care locuiesti sau din tari straine(poate de cele mai multe ori).

eu fiind din alta tara decat majoritea userilor am crezut ca mi-e adresat mie.

RR