Sari la conținut

SMPS pentru amplificatoare cu lampi


RockDok

Postări Recomandate

Deci sa presupunem un tranzistor pnp tip BD140 care se afla in postura de a descarca capacitatea de la intrarea unui MOS, capacitate incarcata la 10,7V, tensiunea fiind asta pentru a simplifica calculele.

post-1355-0-64882900-1385005806_thumb.gif

Intrerupatorul este iesirea SG care urmeaza sa puna baza la masa. Baza-emitor are un rezistor de 22 ohmi. De la iesire driver la poarta MOS sunt 10 ohmi. Capacitatea MOS este C.

Trecerea iesirii in low are ca echivalent schema din dreapta:

post-1355-0-38990600-1385005818_thumb.gif

Tensiunea de pe tranzistor va fi de 0,7V, adica acea tensiune necesara deschiderii jonctiunii baza-emitor. Evident ca se formeaza un curent in baza. Dar acest curent naste unul si in colector. De fapt, din cei 10,7V de pe capacitatea C, cei 10V ramasi pe cei 10 ohmi determina un curent de 1A cu care se descarca capacitatea. Iar acel curent de 1A se imparte in trei componente:

post-1355-0-31022600-1385005826_thumb.gif

Ic-curent de colector, Ib-curent de baza. Ir-curent prin rezistor.

Intotdeauna intre Ib si Ic se stabileste relatia Ic=hFE?Ib unde hFE este factorul de amplificare pentru acel Ic. In paranteza fie spus, hFE este (la bipolare) cel mai mare pentru 10-20% din Icmax. Dar vom presupune ca la acel curent amplificarea e de 30 de ori. Daca revenim asupra acelor 0,7V de pe jonctiunea BE care determina tensiunea pe tranzistor, curentul Ir este de 0,7/22=32mA. Adica mai raman pentru tranzistor 968mA. Care se impart in 31 de parti: o parte pentru baza si 30 de parti pentru colector (hFE=30). Deci curentul de baza este Ib=968/31=31mA iar curentul de colector este Ic=968-31=937mA. Acest echilibru intre curentul de baza si colector face parte din functionarea bipolarului, daca nu ai incredere in ce zic, punctul static de functionare poate fi probat prin alimentarea dintr-o sursa (printr-o rezistenta care sa formeze acel curent de 1A) si masurarea acelor curenti. Ocazie cu care poti afla precis hFE al tranzistorului la acel curent.

Odata acest echilibru creat, orice marire a curentului in baza va conduce la marirea curentului de colector care va determina o cadere mai mare de tensiune pe cei 10 ohmi si implicit o tensiune mai mica de 0,7V pe tranzistor deci blocarea tranzistorului st disparitia oricaror curenti prin el, astfel tranzistorul isi gaseste singur punctul de echilibru. Mai pe scurt: curentul prin baza nu poate depasi valoarea de 31mA. Alaturi de cei 32mA prin 22 ohmi, SG-ul va suporta un curent de 63mA. Asadar un alt rezistor la iesirea SG nu-si are rostul pentru ca limita este deja impusa de hFE+10 ohmi.

Un alt moment in functionare este acela in are capacitatea in descarcare ajunge la 0,87V.

post-1355-0-83585500-1385005834_thumb.gif

La acest moment divizorul format de 10+22 ohmi face ca pe tranzistor sa se regaseasca 0,6V, tensiune la care BD-ul incepe sa se blocheze prin disparitia curentului de baza. Blocarea BD conduce la existenta unui singur curent, Ir:

post-1355-0-94332800-1385005840_thumb.gif

Valoarea instantanee a acelui curent este de 0,87/32=27mA, care va scadea odata cu cei 0.87V. Dar daca acel rezistor de 22 nu exista, tensiunea va ramane la 0,6-0,65V si nu mai poate fi coborata pentru ca acei 10k sunt prea mult valoric sa faca asta pana la urmatorul impuls.

Astea sunt motivele pentru care ziceam de inutilitatea rezistentelor la iesirea SG si utilitatea celor BE. Iar functionarea tranzistorului in colector comun (repetor pe emitor) face parte din instruirea elementara. Ma surpinde curajul tau de a trece peste etape direct in sursele in comutatie.

Sper ca nu vei lua aceasta ultima parte drept o critica la adresa ta, nu-ti reprosez nimic, dimpotriva, te felicit pentru rezultate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am absolut nici un motiv sa ma supar ci chiar sint flatat de faptul ca va pierdeti timpul cu mine. Sint absolut de acord cu d-voastra in ceea ce priveste functionarea pnp-ului la descarcarea capacitatii portii dar modul acesta de functionare ma gindeam ca se aplica la schema din Fig. 3 din atasament, unde R1 ar trebui de fapt sa ia o valoare mai mare de 22ohmi ( macar 220 ohmi) pentru a asigura un curent mai mic la incarcarea Cp. In totem-pole, daca pun in paralel cu bazele si emiterele o rezistenta de valoare mica (Fig. 2), nu fac decit sa cresc curentul prin Out -ul IC-ului. Pentru 22 ohmi am nevoie de 0.6/22=27 mA suplimentari prin Th respectiv Tl pentru a atinge pragul de (+/-)0.6V pe baze pentru a deschide T1 sau T2 la care se adauga si curentii de baza efectivi. Tot in cazul totem-pole rezistenta serie cu bazele are rol de protectie pentru cazul in care vreunul dintre T1 si T2 se strapunge si aduce oricare dintre baze la masa protejind astfel Th si Tl. In functionare curentii de baza fiind relativ mici si caderea de tensiune pe rezistenta R1 va fi mica. Mai am un argument "imbatabil", in nici o schema de totem-pole nu am vazut rezistenta intre bazele si emiterele T1 si T2.

post-25928-0-50594000-1385024584_thumb.png

Editat de RockDok
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce am inteles eu,din explicatia lui @smilex;se justifica incarcarea tranzistorului intern SG3525,cu un curent nesemnificativ,datorat rezistentei BE,pentru a se descarca cu cca 0,6V mai mult,capacitatea de intrare a mosfetului.Pare putin,dar poate nu e,atata timp cat se fac eforturi de a descarca rapid capacitatea de intrare,folosindu-se drivere cu mosfeturi,uneori folosindu-se chiar o tensiune negativa,in special la comanda IGBT.

Nu in ultimul rand,explicatia respectiva si-ar avea loc la teorie,totem pole cu bipolari, fiind des intalnit in surse comutatie.Desi mie nu-mi plac,driverele cu mosuri fiind mult mai performante,la un pret rezonabil.

@RockDok,nu folosesti osciloscopul la punerea in functiune a unei surse?N-am vazut nici-o oscilograma,de aceea intreb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RockDok, daca prevezi strapungerea vreunui driver, da, rezistoarele de la iesirea SG ajuta SG-ul. In ideea asta poti chiar sa introduci in emitoare cate un rezistor.

Nu conteaza cei 27mA, dureaza cateva zeci ns. Energetic vorbind, e zero, ceilalti timpi sunt imensi prin comparatie.

Nu te lua dupa scheme, fa cum iti trebuie.

E foarte functional si cum ai procedat. Dar eu as trage spre zero. Daca as putea, chiar mai negativ decat masa. Mereu.

 

Off: Matache, sper ca nu te-ai suparat pentru acea "pauza", oricum vad ca nu a avut efect.

Da, interpretarea e corecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar voiam sa folosesc schema din Fig. 3 dar locul ramas pe cablaj dupa ce am scos driverele IR2121 parca cerea un totem-pole.

In ce priveste osciloscopul, am un E0109. Are neaparat nevoie de revizie tehnica dar nu am o schema din care sa inteleg ceva, rezolutii foarte mici. Am cautat, se vede nu suficient, urmeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hei! Eu am pus o jumatate din driver, adica numai pnp-ul. Am crezut ca se subintelege existenta npn-ului care functioneaza identic pentru Ton.

 

Adica schema din fig.2. Dar daca o puneam complet si mai dezvoltam si curentii aferenti, eram gata saptamana viitoare.

Editat de smilex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

In ce priveste osciloscopul, am un E0109. Are neaparat nevoie de revizie tehnica dar nu am o schema din care sa inteleg ceva, rezolutii foarte mici. Am cautat, se vede nu suficient, urmeaza.

N-am intrebat intamplator de osciloscop;personal cred ca e extrem de riscant de pus la punct comanda mosfetilor,fara vizualizarea semnalului din grila.Mi s-a intamplat deseori sa descopar oscilatii,care nerezolvate cumva,in timp, sau chiar mai rapid,pot creea probleme.

Pe de alta parte,tot cu osciloscopul se poate vizualiza,corecta,forma semnalului;ajuta chiar la o intelegere functionarii diverselor drivere.Eu unul pot spune ca am invatat,facand,experimentand,dar fara osciloscop n-as fi reusit.

Pe celalalt forum,@miticamy spunea parca,ca s-ar duce la depanare fara multimetru,dar nu s-ar duce fara osciloscop.

A trebuit sa treaca ceva timp,sa-i dau dreptate.

@smilex,in legatura cu ''pauza''...Chiar daca de mine se prinde deocamdata teoria,cam ca ''apa de gasca'',stiu macar ca e un loc unde pot citi,despre dimensionarea diverselor,necesare comutatiei.Imi place sa cred insa,ca altii sunt mai putin comozi ca mine,sau poate mai putin grei de cap.Si pe unul il stiu sigur,il stii si tu;probabil ca or mai fi si altii,care nu posteaza pe aici.

Stiu mai multi colegi,ce si-au salvat tot ce-ai postat acolo,iar asta,cred eu,spune ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hei! Eu am pus o jumatate din driver, adica numai pnp-ul. Am crezut ca se subintelege existenta npn-ului care functioneaza identic pentru Ton.

 

Adica schema din fig.2. Dar daca o puneam complet si mai dezvoltam si curentii aferenti, eram gata saptamana viitoare.

Itelesesem asta, descarcarea Cp este cu mult mai importanta decit ramura simetrica cu npn pentru incarcare. Doar ca pozitia rezistentei in totem-pole mi se parea un pic iesita din canoane, asta este si motivul pentru care am intrebat de mai multe ori despre pozitionarea exacta a rezistentei R1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Din pacate diodele de pe ramura de Ub se incalzesc la un consum de peste 200mA, in jur de 400 mA, chiar s-a strapuns una dar IRFP-urile au rezistat eroic, s-a ars doar siguranta de 20A de la alimentare. Inductanta serie, L3, am calculat-o pentru 200mA, acesta este curentul normal consumat. Cred ca asta este problema, voi reface calculele pentru 400mA, adica virful de consum. Am atasat si ultima schema. In afara de asta am inceput lucrul la un SMPS cu IR2153 tot PP de la 12V acumulator auto.

SG3525 12V25V-2A-150V-150mA375V-400mA SMPS.pdf

post-25928-0-73202400-1386076651_thumb.png

Editat de RockDok
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu inductanta serie eliminata diodele sint reci la consum maxim, sint ceva probleme cu L3. O valoare prea mica a acesteia evident nu provoaca incalzirea diodelor, oare ce le provoaca incalzirea? o valoare prea mare a inductantei? Aceasta ar trebui sa lucreze pe durata dead-time adica sa elibereze energia stocata in aceasta perioada. Trebuie sa revad ce am calculat, punctum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil viteza lor nu e suficienta. Daca nu te deranjeaza, poti renunta la inductanta. Astfel, in Toff, diodele nu mai conduc la autoinductie, oferind timpul necesar blocarii lor. Te poate avantaja si un snubber pe fiecare dioda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Trebuie sa mai studiez fenomenele care apar in jurul inductantei serie, pina atunci vreau sa ma lamuresc daca schema atasata are sanse sa mearga cu L3 pe tor din pulbere de fier ( pe internet am vazut realizari pe astfel de toruri). Nu m-ar deranja sa construiesc inductanta pe un mic ETD problema este valoarea acesteia, in diverse scheme am vazut 100 micro Henry.

post-25928-0-29006000-1386910289_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marea deosebire dintre pulberea de fier si ferita este ca pulberea se satureaza la inductii mai mari, dar are pierderi mai mari pentru variatiile de curent din infasurare. Ar mai fi si variatia permeabilitatii initiale mult mai pronuntata a pulberii fata de ferita. Astea fac ca locul ideal de folosire a pulberii este acela in care modul de variatie a curentului este continuu nu discontinuu.

Deci da, poti folosi pulbere, daca variatia de curent si saturatia permite asta. Am vazut ca ai cam inteles ce verificari trebuie facute in ce priveste regimul termic al iductantei. Valoarea inductantei iti da variatia de curent la o frecventa si umplere anume. Variatia iti genereaza anumite pierderi in miez. Variatiile sunt cele mai mari atunci cant tensiunile implicate sunt cele mai mari. Tot ce trebuie sa faci este sa interpretezi corect forma de unda de pe inductanta in cele mai dezavantajoase conditii, sa calculezi variatiile si regimul termic aferent si saturatia.

Editat de smilex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista motive pentru care voi incerca schema atasata cu trafo si nu o simpla inductanta. Am o pereche de trafo mici, tocmai le fierb sa iasa esenta de ETD din ele. Daca decoctul nu se lasa cu cioburi o sa am si dimensiuni pentru calcul.

Operatiune reusita, am extras o frumusete de ETD24. Urmeaza chin si jale, ari'metica.

post-25928-0-18036500-1386950040_thumb.png

Editat de RockDok
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock