Jump to content

Recommended Posts

Si pe mine ma framanta de ceva timp treaba cu invertor fara filtrare. Cred ca pot sa o implementez...cel putin o varianta fara regulare. Vreau sa supun dezbaterii datele initiale pentru care sa implementez softul.

Pentru cei care nu stiu despre ce e vorba.. pe scurt este vorba ce un convertor 12 la 320V (eu ma gandesc sa fie push-pull in prima faza) care sa fie comandat de un uC cu semnal PWM a carui factor de umplere sa varieze sub forma de sinus redresat. Dupa redresare o punte H (comandata de acelasi uC) care schimba sensul pentru fiecare semiperioada. Ma gandesc ca la puntea H se poate renunta la driveri gen IR2110 pentru ca mosfetii comuta la 50hz si, mai mult, comutatia se face la trecerea prin 0 - se poate implementa un driver flotant si cu bipolari (cred).

Deci uC-ul trebuie sa aiba doua iesiri PWM in contratimp cu deadtime si doua iesiri pentru puntea H (diagonale).

Astept pareri...

Asa este, doua iesiri in contratimp cu aceleasi umpleri, + doua in contratimp cu umplere 100% de 50Hz.

Pentru frecventa mare, umplerea trebuie sa reprezinte semialternanta, adica zero-maxim-zero.

Se poate face stabilizare simpla, relativ eficienta, umplere in functie de alimentare. Ar fi destul.

E mai ieftin fara driveri (merge ok la 50Hz), e mai simplu cu ei. Nu stiu ce sa zic aici.

Da, configuratie push-pull, primar cu mediana si redresare cu madiana.

Bun venit pe forum Flopi ! In sfarsit....echipa e completa,acum sunt convins ca are sa iese ceva din invertorul asta...eventual altul...ramane de vazut...principial e important faptul ca partea software a proiectului poate fi dezvoltata acum, @Flopi fiind ...aici.Referitor la proiectul cu atinny13 ...parerea mea,sper sa nu o luatzi in nume de rau...cred ca folosirea unui ?C cu mai multe porturi si rescrierea codului ar rezolva si problema monitorizarii tensiunii de iesire respectiv reglajul acesteia.Daca s_ar implementa si un reglaj al frecventzei de iesire deja invertorul ar fi ,,multifunctzional''...in ideea ca ar putea fi folosit ca si convertizor de frecventza (pt comanda motoarelor sincrone de ex)...

...si sa mai pun un link..poate gasitzi acolo ceva interesant,eventual ceva care sa poata fi implementat aici:

http://www.edaboard.com/thread96053.html

Softul pentru attiny 13 attiny_sin.zip

@sinus_pure - pentru varianta fara filtrare ma gandesc la Atmega8, attiny 13 fiind cam depasit de situatie...

azi am comandat 2 module cu EG8010,sper sa vina in 2 saptamani,pana atunci trebuie sa_mi termin ce mai am la alte proiecte.Sincer, abia astept sa vina pt ca vreau sa le studiez practic..si ma gandesc ca o sa reusim sa realizam o varianta ,,romaneasca'' a acestora mult mai bine structurata..idei ar fi multe....ramane doar sa vedem cum le punem in practica..am sa recitesc inca o data topicul si sa notez ce lipseste...si acum offtopic:

...voi pe unde ..scrietzi????..ca ...pe aici vad ca_i ..liniste...

Mfg

si sorry pt off_topic

Cu "varianta romaneasca" a inceput topicul... Cat despre imbunatatiri eu mai nou studiez uC-uri avansate (gama dsPIC ). Daca reusesc sa ma retehnologizez (programator, software, cateva uC pentru teste, etc.) sigur o sa vina si variante avansate de invertor... Ca idee, pentru comparatie, un dsPIC33FJ06G001 poate genera PWM sinus full-bridge, de 200Khz, cu dead time programabil si poate monitoriza 2-3 tensiuni in timp real. Pretul e foarte bun - in jur de 17RON. Dar mai e pana acolo... Deocamdata studiez si urmeaza sa fac si o comanda de piese... la salar'.

PS. Eu unul nu mai scriu pe nicaieri. Stau prost cu timpul...

...asta imi place cum suna....,,monitorizare in timp real''....se pare ca ai facut o alegere buna cu 06GS001 asta ,vad ca are 6 AD In pe 10 bitzi cu...SAR, mai mult decat suficient pt o aplicatzie ca asta....in plus cu high_speed PWM...special pt inverter...

app de programator : eu folosesc openprog,vad ca stie 33FJ06GS101..pe 001 nu_l are in lista device..iar dupa data sheet sunt compatibile la pini,flash.RAM..doar la RB4 101suporta 5v iar 001 nu...dar nu_i trebuie pt programare ..cred ca merge..oricum am sa probez zilele astea..

ce sa zic....fara cuvinte..bravo flopi :clapping:

@Flopi Daca tot o iei de la zero, cauta un uc cu DIP14 sau chiar DIP8, in masura in care este posibil. Trei iesiri: doua pe kHz cu aceiasi umplere zero-maxim-zero in contratimp (adica deadtime intre ele maxim-minim-maxim) si una pe 50. Asa poti incerca unul fara filtraj, te ajut cu restul cat pot. Cu 3x iesiri, 2x alimentare, 1x feedback si 2x cuart, poate s-ar gasi un DIP8 potrivit (ar fi super, nu stiu daca e posibil). Pentru mai multe terminale merita 2x50Hz. Frecventa mare ajuta mult la dimensionarea inductantei. Un 70-80kHz ar fi suficient.

DIP18 este, iar pini sunt destui pentru o gramada de artificii. Am identificat cam tot ce am nevoie. Singurul lucru (important) pe care nu l-am gasit inca este un soft de simulare... Asta inseamna ca va trebui sa imi proiectez si construiesc o placa de dezvoltare pe care sa testez ce programez.

...pff...nu stiu daca e bine sau e ..rau...on sau off_topic...astept si parerea voastra...deschidem alt topic legat de invertorul cu dspic33 sau discutam in paralel aici... :scratchchin: ???...oricum ca tot am inceput macar sa ..termin...am gasit AN_ul asta la microcip

http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1406&dDocName=en543188

http://i41.tinypic.com/27xdzly.jpg

in topologie full bridge ,cu IR2214 si IGBT_uri,filtrul pe iesire ETD54,800W testata pe sarcina inductiva.

gasitzi in partea de jos a paginii nota de aplicatzie ,codul sursa si hex_ul sunt in #.exe ,dupa install vetzi avea un folder cu..tot ce trebuie.ma gandesc ca poate am reusi sa alegem ceva din ups_ul asta eventual adapta la cerintzele noastre...schema e interesanta si are cam tot ce_i trebuie ..protectzii,display si toate cele...pe partea de out masoara tensiunea si curentul ...temperaturi...dar va las sa descoperitzi singuri...apoi vedem ce facem.

Am rasfoit deja documentul ala - de referinta pentru ceea ce vreau sa fac si pentru a invata dsPIC. Acolo este vorba de un singur uC care comanda cu PWM separat si un convertor push-pull si o punte H care face sinus. De asemenea in uC sunt implementate doua bucle de compensare digitala (PID pt. convertor si PI pentru sinus), protectii la supra curent si supra incalzire pentru ambele module, monitorizarea retelei, comutarea din modul invertor in modul retea si invers, monitorizarea si controlul incarcarii acumulatorilor si chiar urmarirea fazei retelei pentru a face trecerea cat mai "lina". UPS-ul este chiar profesional, programul la fel.

Problema este tocmai complexitatea. Pentru a construi invertorul ala de la 0 sunt extrem de multe lucruri care pot merge prost (cred ca pe asta se bazeaza si ei :) ) si, in plus, cred ca o sa ajunga sa coste cam cat unul de pe piata... Scopul meu e sa realizez unul "romanesc" (cum ziceai mai devreme), cat mai simplu si poate, ulterior sa il imbunatatim.

Apropos de documentul propus de @sinus_pure, am vazut la schema de principiu a convertorului push-pull, o protectie la supra curent foarte interesanta (se bazeaza pe caderea de tensiune pe mosfeti) dar pe care nu am inteles-o complet (nu prea picep functionarea - pentru un grup de mosfeti - a celor 3 diode, zenerul si bipolarul). Poate face @Smilex mai multa lumina (schema de la pagina 82)....

@flopi... :giggle: si eu m_am mirat initzial cum functzioneaza protectzia aia de supracurent....nu am observat trafo de curent (T3 in schema ,aflat intre sigurantza si mediana ETD_ului) si nici puntea de diode aflata in partea de jos a schemei D32,D48....uite 2 poze ..nu tre sa mai comentez...

2hcdfrq.jpg28covox.jpgapp de cele 3 diode ,zenerul si bipolarul din grila mosfet_ului..la pg.49 din AN_01279B este sumar explicata comanda mos_ului ,in principiu merge si fara bipolar acesta da cu grila mos_ului la +12V (il tzine jos in low_level)deci il deschide cand tensiunea in drena...trece de 100v..e plina de protectzii schema... :yes: uite si poza pusa de ei in pdf ca sa nu mai cautzi...

11ju2o7.jpg...

...app...cred ca_s cam mari pozele..si o sa ma certe donpetru :sign_sorry: ...

In ultima schema, daca Q1-3 se doresc protejate prin Q4, este nefunctional. Exista ceva drivere IR care au protectie pe desaturatie sau pe un rezistor inseriat in sursa. Fiecare solutie are dezavantajele ei, as opta pentru rezistenta in sursa cu tiristor simulat pe intrare driver (astea-s amanunte).

M-am tot gandit la principiul "fara condensator de filtraj' pentru ca nu l-am mai intalnit si mi-a parut foarte atragator si simplu de abordat, mai ales analogic. Dar nu-mi place: sinusoida nu este corecta in lipsa consumatorului sau la consumator subdimensionat. Este o solutie pentru un anume consumator. Deci probabil tot filtrarea si stabilizarea celor 350Vcc e cea mai buna solutie.

Varianta fara filtraj, in abordarea anterioara - cu sin-pwm generat din tabel - intradevar nu este ok fara sarcina. Dar, cu un uC puternic (dsPIC), cred ca se poate implementa. Functionarea este destul de diferita. Daca in implementarea mea anterioara uC-ul citea dintr-un tabel duratele de on si off, acum se implementeaza o bucla de control. Practic se genereaza pwm a carui factor de umplere se modifica prin compararea iesirii cu o referinta sinusoidala generata in soft.

Anume am facut precizarea despre forma distorsionata la consumator redus, pentru a nu avea surprize. Chiar si asa, doresti sa o abordezi?

Am spus ca e mai ok analogic asa, pentru ca am evitat recomandarea unui CI dedicat gen 3525, care nu ar fi avut un tratament perfect asupra unei sinusoide de 50 pe toata excursia ei (mai ales capetele ar fi trebuit foarte precis distantate fata de rampa de kHz). Dar forma de 50 (primar trafo) aici nu e sinusoidala, e ca de redresata bialternanta, iar asta face ca ambele semisinusoide sa aiba parte de acelasi tratament deci la refacerea sinusoidei sa fie identice. E extrem de potrivita alegerea unui SG3525 (de exemplu). Mai rau e cu stabilizarea care poate fi facuta si numai fata de acumulator (e suficient cred).

Exista si posibilitatea unui uC ieftin si nu foarte performant care sa emita un sinus redresat bialternanta si una-doua comenzi pe 50 pentru punte, iar uC-ul sa lucreze in tandem cu un CI dedicat.

Edited by smilex