Sari la conținut

Sursa reglabile LM350 si LM338

Postări Recomandate

E bine de stiut.

Acum am modificat deja montajul, nu mai pun celalalt traf, de 44 v.

O intrebare, circuitul de imbinare fire are deja montajul cu masa la trafo de 19, leduri, etc ca sa nu mai complic, pot da masa comuna celor doua, deci cu trafo de 15 V de la care voi alimenta LM2577?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzii:

- sursa mergea foarte bine initial cu Vin 44 V. aveam cei 28 V din reglaj

- inlocuind trafo cu unul de 19 V in secundar in loc de 34, acum pot sa o folosesc si pe 4,2 V dar nu mai am 29.

- este corecta ipoteza mea initiala: diferenta intrare iesire=max 35 v. deci avand Vin 44 V, o puteam folosi pana la 9 V. din aceasta cauza nu mergea la 4,2 v, intra in protectie. nu ma interesa, mai aveam doua surse pentru 4,2 v. imi trebuia 29 v

- modificarea fiind facuta cu trafo de 19 v, nu mai pun pe cel de 34, nu e bine sa strici ceva facut, pui altceva si revii

- este gresita parerea ca LM 338 suporta maxim 40 V la intrare. Merge cu oricat, doar ca regleaza si functioneaza fara a intra in protectie pana la Vin minus 35 V

- foarte buna ideea cu cei doi LM, o prereglare. asa iti pui la intrare exact cat vrei. o varianta super ar fi cu doua potentiometre si doua voltmetre. reglezi Vin si ai out-ul dorit.

Rezolvare la problema mea: cum obtin cei 29 V, cand acum am maxim reglat 26.

Din fericire, trafo pe care l-am pus ultima data, are pe langa cei 19V si o infasurare de 34 V. O sa pun un intrerupator on-of-on, pe cele doua infasurari, putand comuta intre ele. Daca vreau 4,2 V, pun alimentare punte 19 V alternativ, vreau imbinare fire, ii dau 34 V.

Mersi pentru raspunsuri.

Editat de vlahul
Link spre comentariu

"Pe un forum am citit ca multi au facut un aparat care le sudeaza firele, bazandu-se pe descarcarea unui condensator incarcat timp de 5 secunde la 28 Volti."

Sti ce valoare are condenstorul?

Nu inteleg de ce ti neaparat sa ai exact acea tensiune. Spuneai ca ai obtinut 24 v daca retin, eu zic ca e suficienta.(daca nu chiar prea mare)

Energia inmagazinata in condensator este U*Q/2 unde Q=C*U, rezulta C*U*U/2 deci marind capacitatea condului poti obtine aceeasi energie necesara.

Dupa parerea mea la sudura in puncte iti trebuie o tensiune mult mai mica (si in consecinta un cond mult mai mare) pt ca cele 2 metale aflate in contact sa apuce sa se topeasca local. La masinile de sudat in puncte tensiunea e de cca 6 v daca mai retin bine

Ei ziceau ca de 1000 micro, eu reusesc doar cu 3000.

Am doua barerii de condensatoare, una de 3000 si mai pot conecta printr-un intrerupator alta de 2500.

Aici e link-ul cu montajul facut de un american - http://www.instructables.com/id/Small-Welder-for-joining-Nichrome-and-Nickel-Wires/#step1.

Link spre comentariu

Am asa:

Vin = 26,5 V.

Potentiometru:

minim = 1,2 V

maxim = 25,2 V

Rezistenta dintre OUT si Adj = 147 ohmi. Trebuia 120, dar nu am avut, am gasit doua de 100 si 47 in ceva tv vechi, pe care le-am inseriat.

Editat de vlahul
Link spre comentariu

Daca aveti doar 26,5V la intrarea nu puteti obtine mai mult.

O combinatie de valori pentru 30V pe iesire(cu conditia sa aveti minim 33V pe intrare) ar fi potentiometru de 5K si rezistenta de 220 ohmi.

Potentiometru:

minim = 1,2 V

maxim = 25,2 V

Ma refeream la vlaoarea rezistentei potentiometrului.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Este bine, daca reusiti sa cresteti tensiunea de intrare la 33V, problema este rezolvata.

O sa intre mai mult in el, 34 da trafo alternativ, dupa filtraj si redresare iese 45.

Deci o sa pot regla intre 1,2 si 44, dar probabil o sa functioneze in sarcina 9v - 44 v. Am 29 V care ma intereseaza.

Da, trafo are doua infasurari in secundar, una de 19 si una de 34.

Cand folosesc 4,2 volti merg pe 19 si cand imi trebuie 29 mut pe 34. Pun un intrerupator on-of-on intre infasurari.

Asa modific Vin-ul de la 26 la 45 V.

L.E - Ce pot face cu trafo ca face un zgomot inervant? Stiu, e din tole, curenti, etc... dar pot face ceva cu el? Ca ma dispera. Primul parca nu bazaia asa tare. Era german. Asta e rusesc... :uhuh:

Editat de vlahul
Link spre comentariu

Are acelasi tip de tole cu primul?

"Bazaie" daca pachetul de tole nu este bine strans si le permite sa vibreze.

Nu, nu au acelasi tip de tole.

Sunt diferite. Sunt luate demult din ceva televizoare. Maine sau luni le fac o poza.

Cel german care nu bazaie e mare, are doua iesiri, 34 si 6,3 (pentru filament tub daca nu ma insel). E imbracat tot in metal, carcasa metalica, doar bornele ies afara.

Cel rusesc e ca ei, mareee, are trei iesiri, tot 6,3, tot 34 si in plus una de 19 V. Cred daca nu ma insel ca e luat dintr-un Diamant 220, ala mare cu modulul ala de alimentare gigantic cu diode metalice, etc.

O sa incerc sa strang tolele si sa le dau cu lac.

Editat de vlahul
Link spre comentariu

Cele cu tole E+I post-9-0-70157300-1374356646_thumb.jpg se pot strange bine, daca cel care este zgomotos este cu tole C post-9-0-99995200-1374356791_thumb.jpg cu particule orientate, este mai dificil de rigidizat in regim de amator daca din fabrica nu a fost bine strans.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Multumesc mult.

E clar.

Da, e ca cel de-al doilea. Nu prea am ce-i face.

Dar cat trag din clearomizor 10-15 secunde sau fac o lipitura intre fire cateva minute nu ma deranjeaza zgomotul.

Culmea e ca atunci cand l-am incercat nu mi se parea ca bazaie, dar cand l-am bagat in cutia de lemn s-a perceput zgomotul.

Probabil transmite vibratia si cutia face mai tare.

I-am pus niste talpi taiate dintr-un radiator de aluminiu prinse in suruburi de el, ca sa-l pot fixa cu holsuruburi in lemnul cutiei.

Poate le-am strans prea tare, o sa incerc sa le destrang, poate se mai calmeaza...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock