Sari la conținut

Sursa reglabile LM350 si LM338

Postări Recomandate

Daca aveti un multimetru care masoara acest parametru post-9-0-08463300-1371287876_thumb.jpg reprezentand amplificarea in curent a unui tranzistor, il puteti masura, dar daca este un BD romanesc nu prea cred ca ajunge la 100 amplificarea, cele mai performante intalnite de mine, erau in jur de 60-75 hfe.

Ib(curentul bazei) x valoarea hfe = IC(curentul colectorului).

Dar parerea mea ar fi sa relizati montajul cu LM350 singur, daca are un radiator adecvat si contact termic bun cu el, trebuie sa functioneze.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit.

Am refacut montajul cu alt transformator, si alt condensator de filtraj, am pus LM338, schema simpla, doar cu rezistenta, fara condensatori.

Merge totul.

Nu inteleg ce a fost la primul montaj, poate trafo pica in sarcina sau condensatorul de filtraj facea scurt.

Nu e de lucrat cu piese vechi.

Link spre comentariu

Am ambele integrate, atat LM350 cat si LM388. Pe al doilea montaj am pus 388, dupa ce tot un 388 am ars in primul montaj.

Nu stiu daca a fost redresorul, pur si simplu nu stiu ce a fost.

Link spre comentariu

Da, la borne m-am referit. Locuiesc intr-un orasel mic, unde nu sunt magazine de piese electronice, deci doar varianta online merge.

Potentiometru am unul de 2,2 k dintr-un radio vechi, cred ca mai bine iau unul multitura. Dar deodata sa vad ce fac cu bornele.

Link spre comentariu

Multumesc pentru link si raspunsuri. Am gasit bornele.

As mai avea o mica problema, in schema cu LM338, se foloseste din Vout o rezistenta de 120 ohmi, nu am gasit prin resturile de tv-uri alb negru care le am decat una de 220 ohmi, pe care am pus-o.

E vreo problema ca in loc de 120 am pus de 220, adica valoarea rezistentei trebuie sa fie exacta?

Link spre comentariu

Revin cu noutati.

LM338-urile le-am ars ambele, oricum erau luate de pe okazii, sunt sigur ca erau ceva pirat.

Am ramas cu doua LM350, care sunt de firma si rezista.

Nu am reusit sa le fac sa mearga cu transformator si punte redresoare plus filtraj oricat m-am chinuit. Punte de 10 A, de 20 A, filtraj de 4700 micro la 35 volti, transformatoare de putere, pe iesiri de 7,5 V, de 15 V, etc.

Am alimentat schema de la o sursa de PC, pe firele de 12 V si merge brici, pe o sarcina de 2,2 ohmi pusa pe 4,2 V, am abia o cadere de 0,01 V. Super.

Acuma, integratul se incalzeste tare dupa cateva secunde, este pus pe radiator, contact ferm.

As mai avea doua intrebari:

La ce temperatura rezista LM350, adica cat de tare se poate incalzi pana sa se arda?

Un prieten mi-a spus ca pot conecta cele doua LM350-uri in paralel, picior pe picior, si obtin 6 A, LM350 fiind de 3 A unul. Plus ca nu se vor incalzi asa tare fiind doua. Este adevarat?

Mersi din nou.

Editat de vlahul
Link spre comentariu

• 3 weeks later...

Dupa multe incercari, am reusit.

De vina era LM338-ul luat de pe okazii, piraterie ordinara.

Am luat unul original si merge brici din prima.

Acum as vrea sa-mi fac inca o sursa, cea facuta merge pana la 12 volti si eu as avea nevoie de 26-29 volti.

Dispun de doua trafo, unul da 19 v in secundar, alternativ, celalalt 34.

Dupa redresare si filtraj sigur mai creste.

Am studiat catalogul, dar nu am dibuit ce ma intereseaza, adica care este tensiunea maxima pe care o suporta LM338 la intrare (pe Vin)?

Editat de vlahul
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock