Sari la conținut

Postări Recomandate

Trebuie sa alimentez un laptop cu 18v din 2 acumulatori auto.Aparatul este mai vechi si cred ca consuma 3-4 a.Ma gandesc sa folossc o schema cu 317 si 1-2 tranzistoare ca finali.A mai facut cineva ceva asemanator?Exista o schema mai buna,cu feturi sau altfel ca principiu?

Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/5051-alimentare-laptop/
Distribuie pe alte site-uri

Daca folositi un LM317 si un tranzistor extern atunci pierderea de putere pe ansamblul: circuit integrat si tranzistor, la un consum de cel mult 4 amperi, va fi undeva pe la 20...25W. Pierderile pot fi mai mici daca se apeleaza la un stabilizator in comutatie, cum ar fi LM2679T, cu un pret de lista de cca.20lei (tva inlcus). In cazul stabilizatorului in comutatie pierderile de putere ajung undeva pe la 5..10W (cel mult). Pentru dimensionarea acestui stabilizator in comutatie - de fapt, calculul componentelor electronice aferente - cititi urmatorul PDF (in special pagina 15 unde veti gasi un exemplu de dimensionare foarte apropiat de cerinta dvs.):

http://www.ti.com/li...link/lm2679.pdf

 

Numai bine

Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/5051-alimentare-laptop/#findComment-46306
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock