Jump to content
Sign in to follow this  
Guest qhiu

Solicit ajutor pentru proiect la electronica digitala!

Recommended Posts

Guest qhiu

Salutare utilizatori!Am primit o tema si trebui sa pregatesc un proiect (cu text, scheme, explicatii ...).Enuntul este urmatorul Sa se proiecteze un modul de comanda pentru o reclama cu LED-uri.Sistemul utilizeaza pentru afisare o matrice de LED-uri. Pentru introducerea sirului de caractere afisat se utilizeaza coduri.Sistemul pro-iectat aici afiseaza siruri cu maxim 10 caractere(literele alfabetului) din care 5 sunt afisate permanent.La afisare,sirul de caractere se va deplasa pe ecranul cu LED-uri de la stanga la dreapta.Sistemul este construit in jurul unui registru de deplasare multiplu (pentru toate LED-urile ce intra in componenta caracterelor) care primeste semnal de tact de la un ocilator cu porti logice.Caracterele intro-duse sunt memorate intr-una sau mai multe memorii EPROM.Descrierea proiec-tului va contine 1.stabilirea nr de LED-uri necesare fiecarui caracter 2.stabilirea nr de LED-uri din matrice pentru afisarea a 5 caractere simultan 3.oscilatorul cu porti logice 4.registrul de deplasare multiplu 5.sistemul de introducere a coduri-lor sirului de caractere afisat.CINE STIE SI DORESTE SA M-AJUTE ASTEPT RASPUNS PE ADRESA MEA DE E-MAIL qhiu@yahoo.com .Va multumesc!!! NOTA---PROIECTUL TREBUIE SA-L PREDAU VINERI 14.06.2013 INSA AM RUGAMINTEA SA-L AM PANA JOI SEARA SPRE VINERI PT A-L PUTEA IMPRI-MA.

Fii pe faza ca ti-l trimit eu dupa ce muncesc vreo doua saptamani la el. Dar, scuze. doua saptamani e prea mult asa ca ma las batut. Poate gasesti pe altcineva care sa-l termine pana pe 14; dar nu uita sa ai pregatiti si niste dolarei. :giggle:

Edited by prog

Salutare utilizatori!Am primit o tema si trebui sa pregatesc un proiect (cu text, scheme, explicatii ...).Enuntul este urmatorul Sa se proiecteze un modul de comanda pentru o reclama cu LED-uri.Sistemul utilizeaza pentru afisare o matrice de LED-uri. Pentru introducerea sirului de caractere afisat se utilizeaza coduri.Sistemul pro-iectat aici afiseaza siruri cu maxim 10 caractere(literele alfabetului) din care 5 sunt afisate permanent.La afisare,sirul de caractere se va deplasa pe ecranul cu LED-uri de la stanga la dreapta.Sistemul este construit in jurul unui registru de deplasare multiplu (pentru toate LED-urile ce intra in componenta caracterelor) care primeste semnal de tact de la un ocilator cu porti logice.Caracterele intro-duse sunt memorate intr-una sau mai multe memorii EPROM.Descrierea proiec-tului va contine 1.stabilirea nr de LED-uri necesare fiecarui caracter 2.stabilirea nr de LED-uri din matrice pentru afisarea a 5 caractere simultan 3.oscilatorul cu porti logice 4.registrul de deplasare multiplu 5.sistemul de introducere a coduri-lor sirului de caractere afisat.CINE STIE SI DORESTE SA M-AJUTE ASTEPT RASPUNS PE ADRESA MEA DE E-MAIL qhiu@yahoo.com .Va multumesc!!! NOTA---PROIECTUL TREBUIE SA-L PREDAU VINERI 14.06.2013 INSA AM RUGAMINTEA SA-L AM PANA JOI SEARA SPRE VINERI PT A-L PUTEA IMPRI-MA.

Ai gresit site-ul. Trebuia sa postezi aici:

https://www.elance.com

Imi cer scuze ,si cartea de osciloscop tot pentru ceva asemanator cred ca era si incercam sa deduca di explicatiile tehnice ceva.Ala nu a spus nimic, colegul de aici a spus tot ,ma mir ca nu a postat pe 14 dimineata ca seara preda proiectul...

Problema a fost pusa din start gresit de initiatorul topicului. La nivel de forum, hobby, se discuta si se dau sfaturi la un proiect deja realizat care are nevoie de o mica roticica in tot sistemul lui, nu se cere conceperea unui proiect nou, ca nu e nimeni fraier sa munceasca gratis o saptamana (sau poate mai mult) si sa-l trimita la adresa de email. Pe zi ce trece, de vreo cativa ani, multi tineri habarnisti, unii viitori posesori de diplome universitare, au vazut in mediul asta virtual numit internet o sursa de informatie care poate fi extraordinar de utila fara sa-si puna capul la contributie. Unii, cu un tupeu nemarginit, posteaza asemenea subiecte in speranta ca poate, cineva - este ca la loto 6/49 - le va onora cererea. Dar, la cat de mult ii duce capul, vor constata ca proiectul nu va fi realizat la timp iar in anul respectiv universitar se aleg cu inca o restanta. Tipic, as spune, romanesc.

Ultima interventie a user-ului ghioc cred ca nu are rost sa o comentez. Denota habarnism sau multa multa prostie.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

We use cookies and related technologies to improve your experience on this website to give you personalized content and ads, and to analyze the traffic and audience of your website. Before continuing to browse www.tehnium-azi.ro, please agree to: Terms of Use.