Jump to content
Sign in to follow this  
marius1289

Recomandare amplificator de putere

Recommended Posts

Exact, acum s?nt izolate de radiator, deci reac?ioneaz? doar la aerul din jur. Asta nu e o problem? la un radio portabil, cu baterii, sau dac? ampliful e excesiv de solid construit, dar la cele normale...

O dat? cu cre?terea temperaturii, scade c?derea de tensiune pe jonc?iuni, implicit polarizarea trz prefinali ?i finali.

Edited by zal

In cazul asta,sa gasesc o modalitate de a prinde cele 6 diode 1N4007 pe radiator?

Diodele se pot simula cu tranzistoare sau se pot inlocui cu tranzistoare cu terminale BC scurtcircuitate. Spre exemplu, puteti alege niste tranzistoare in capsula TO-126, gen: BD139 sau BD140. Deci, aveti 6 diode, aveti nevoie de 6 asemenea tranzistoare.

Numai bine

Am s? supralicitez, dac? tot se discut? de ?nlocuirea diodelor cu trz, de ce nu direct un montaj superdiod? cu trz? Trei fire, un trz ?n capsul? TO126, poate chiar izolat, gen KSE340 ?i dou? rezisten?e ce se pot lipi ?n locul diodelor pe plac?, dup? ce una din ele (cea dintre b-e la trz superdiod?) a fost determinat? practic cu un semireglabil.

Sau mai bine o schema pe tranzistoare MOSFET (laterali sau verticali, in functie de posibilitatiile financiare). Un exemplu notabil:

attachicon.gif120w-mosfet-power-amplifier-irf540-irf9540.jpg

BC617 din schema atasata mai sus se poate inlocui cu BC517.

Numai bine

Care sunt sansele ca schema de mai sus,cea cu mosfet,sa oscileze?Am mai auzit pe alte forumuri cum ca oscileaza sigur...Am 2 perechi de irfp...si vroiam sa fac 2 module cu aceasta schema,in special pentru ca este simetrica,nu neaparat ca este cu mosfet.

@Letcon,

Amplificatoarele audio cu etaj final Sziklai sunt mai predispuse la oscilatie fata de alte tipuri de etaje audio finale. Una din solutii pt. suprimarea oscilatiilor - referitor la schema prezentata - e sa alegi niste valori de rezistoare in grila tranzistoarelor MOSFET mai mari de 500 Ohm. Mai exact, R24+R26 >= 500 Ohm, idem R27+R29 >= 500 Ohm. Spre ex., ar trebui modificat R26 si R29 de la 15 Ohm la 390 Ohm iar R24 si R27 se pot lasa de 150 Ohm. Totodata, dupa ce ai facut aceste modificari, nu este rau sa montezi o dioda Zener de 12V in paralel cu jonctiunea GS a fiecarui MOS (atentie la polaritate). Astea ar fi primele masuri anti-oscilatie care ar trebui aplicate in schema respectiva. Dupa aceea, nu ar fi rau de luat in calcul si niste capacitoare de 220pF conectate intre baza lui T10 si + alimentare, respectiv baza lui T11 si - alimentare. Avand in vedere existenta capacitoarelor C3 si C4 din schema, pentru moment nu se pune problema montari in paralel a unor capacitoare cu terminalele B si C a lui T8 si T9. In plus, incearca, intr-o prima faza, dupa ce ai facut modificarile mentionate, sa folosesti un rezistor R6 de valoare ceva mai mare (ex. 150 Ohm).

Cu aceste modificari, schema nu ar trebui sa oscileze.

Am s? supralicitez, dac? tot se discut? de ?nlocuirea diodelor cu trz, de ce nu direct un montaj superdiod? cu trz? Trei fire, un trz ?n capsul? TO126, poate chiar izolat, gen KSE340 ?i dou? rezisten?e ce se pot lipi ?n locul diodelor pe plac?, dup? ce una din ele (cea dintre b-e la trz superdiod?) a fost determinat? practic cu un semireglabil.

Deci o sa am nevoie de doi tranzistori NPN,o sa pun in capsula TO220, TIP41!O sa-l leg in felul urmator:in locul celor 3 diode inseriate o sa-l pun cu colectorul in colectorul lui TIP42 si emitorul in colectorul lui TIP41,un semireglabil provizoriu(cu ce valoare sa incep testul?) pentru a determina valoarea rezistentelor ce le voi lega intre B-C si B-E superdioda,ulterior voi scoate semireglabilul,tras 3 fire la tranzistorul superdioda pe care il voi prinde pe radiator.E ok?La cat recomandati sa las curentul de mers in gol pentru doua perechi de tranzistori pe canal cum este prevazut amplificatorul.Undeva la 60-70mA pe canal presupun ca e ok.Numai bine!

Edited by marius1289

Am uitat sa specific,aseara am terminat si sursa de alimentare,zilele urmatoare o sa revin cu poze.Pai initial o sa pun semireglabil fara rezistente,apoi o sa inlocuiesc valorile dintre B-C si B-E cu rezistente fixe.Pentru valori asemanatoare celor specificate de dvs,as putea incerca cu un semireglabil de 5k.Cursorul acestuia fiind legat in baza tranzistorului superdioda,terminalele(borna calda,borna rece) la colectorul,respectiv emitorul tranzistorului superdioda.Sau sa incerc din prima varianta dvs cu 3,3k intre B-C,iar valoarea dintre B-E sa o determin prin inserierea unei rezistente de 680ohmi+un semireglabil de 500ohmi?Prima varianta pare mai utila,doar ca la actionarea semireglabilului se modifica si valoarea dintre B-C.

Edited by marius1289

Am inteles.Zilele urmatoare voi incepe prin a testa cu metoda dvs.Oricum la test pe fiecare ramura +_voi inseria cate o siguranta de 1A,iar testul il voi face cu intrarea audio legata la masa.Va multumesc!

Am facut testul:Deci un tranzistor TIP41C,legat in locul celor 3 diode 1N4007,intre B-C 3,3K,intre B-E 680ohmi+semireglabil 500ohmi,merge reglat lejer curentul de mers in gol,dar ce nu mi se pare ok:spre exemplu daca il reglez la 100mA pe un canal,nu ramane acolo,urca treptat,l-am lasat vreo 3min si a ajuns pana la 240mA.Precizez ca testul l-am facut cu intrarea audio legata la masa.I-am adaugat un condensator de 150nF intre C-E si la fel face.