Jump to content
Sign in to follow this  
marius1289

Recomandare amplificator de putere

Recommended Posts

Va multumesc pentru sfaturi, dupa ce comand piesele si terminat cu montatul voi reveni cu cateva poze, eventual cu cateva idei despre functionarea lui. sper sa se si auda pe masura. Zic asta deoarece amplificatorul are in partea de corectii cateva caracteristici speciale pentru redare film :yes:

Fiind multumit de rezultate am mai facut doua montaje dupa schema Electromures cu modificarile aduse de dl @flomar.Acum ce vreau sa va intreb:aceste montaje le voi alimenta la +_21V,le-am si testat si parca nu se simte mare diferenta intre cele anterioare alimentate la+_45V.Deci cam ce putere considerati ca pot obtine la +_21V,cu filtraj de 20000uF?De multe ori parca s-a simtit mai mult diferenta la adaugare filtraj decat la marirea tensiunii.Deci ce ziceti?

Edited by marius1289

Capacitatea electroliticilor folositi la sursa nu poate influenta direct puterea obtinuta de la amplif, ci in cel mai bun caz doar riplul si deci un anumit nivel de distorsiuni la volum mai ridicat.

Asta e,la volum mai mare spre exemplu cu 2x3300uF(atat am pus prima data)se simteau distorsiuni la volum ridicat,mai accentuat la bass(clar bass-ul are nevoie de "rezerve"),cu toate ca traful e destul de mare,parca ceva nu facea fata,dupa ce am schimbat cu 2x10000,suna clar si la volum ridicat.

eu inca astept piesele dupa aproape 1 saptamana:( ca si marius ma gandesc serios sa schimb si puntea redresoare cat si adugarea de condensatori de filtraj, ei nu fac decat sa aduca amplificatorului un plus de rezerve atunci cand da de greu:D volum spre maxim si corectii de bas idem... La mine si tensiunea e destul de mare, spre 70 si ceva de volti... si asta la numai 40w! configuratia e diferita, seamana sa zicem spre as 2020, o sa am mult de lucru panai dau de cap:D

salutari! lucrurile stau destul de simplu, tensiunea amplificatoarelor dupa redresare are 83 de volti! deajuns mai putin ca sa sudezi:D pentru doar 40w cat zice producatorul k are? mi-a prajit rezistentele acelea de 0,22 ohmi de pe finali. concluzia mea este k transformatoarele de pe amandoua statii au aceeasi problema, sunt intrerupte in secundar, dar nu permanent, ele dau o tensiune mai mare decat este scris si pe ele cat si in schema. ghinionul meu este ca trebuie sa le schimb cu alte la o tensiune normala pentru componentele din schema:(

concluzia mea este k transformatoarele de pe amandoua statii au aceeasi problema, sunt intrerupte in secundar, dar nu permanent, ele dau o tensiune mai mare decat este scris si pe ele cat si in schema.

Sa inteleg ca folositi pentru fiecare etaj transformator separat?Daca e asa cu atat mai bine.

Daca ar fi fost intrerupte in secundar nu ar mai fi functionat deloc.

Avand in vedere ca a spus ca s-au ars rezistentele de pe finali,tind sa cred ca s-au ars finalii din cauza tensiunii prea mari,dupa cum ati spus si dvs e posibil ca varianta respectiva de 2N3055 sa nu fi suportat tensiunea aia de 83v.Clar pentru prima data trebuie verificati finalii,apoi tot ce e semiconductor.Totusi ar fi trebuit ca acea schema sa fie testata initial la o tensiune mai mica.

Buna seara!Sa nu mai deschid alt topic,am zis sa continui in a posta in continuare pe acesta,bineinteles despre amplificatoare.In putinul timp liber de care dispun m-am gandit sa reiau de la 0 un proiect mai vechi de amplificator,si sa vin cu imbunatatiri.Din constructiile anterioare pot spune ca am sezizat un aspect fundamental in constructia unui amplificator si anume ca oricat de mult s-ar insista pe modificarea,imbunatatirea etajului final,calitatea sunetului depinde foarte mult si de schema corectorului de ton pe care am abordat-o.Personal mi se par mai practice operationalele.Asadar am inceput noul proiect prin constructia corectorului de ton,de care pot spune ca sunt pe deplin multumit.Zgomot de fond inexistent si nu exagerez cand spun asta,doar daca dau volumul microfonului spre maxim incepe sa apara acel fas.Am atasat mai jos schema si cablajul folosit+cateva poze cu corectorul gata facut(scuze de calitate).La test am folosit potentiometrele direct pe cablaj,ulterior le-am scos deoarece le voi fixa pe carcasa in alta pozitie,deci voi folosi cablu cat mai bine ecranat posibil in speranta ca nu o sa imi apara zgomot de fond.Ca si microfon dupa cum o sa vedeti in schema trebuie utilizat un microfon dinamic,pentru electret fiind necesara o alimentare separata cu o rezistenta de aprox 47k(cu electret am testat eu).In concluzie cu exceptia faptului ca piesele mi se par putin imprastiate(adica ar fi putut fi mai restrans cablajul) acest corector mi se pare ok din punct de vedere al rezultatelor audio.Acum urmeaza sa continui cu etajul final,m-am hotarat sa fac schema de mai jos cu cate doua perechi de complementari 2SC5200,2SA1943 alimentata la +-45v si vreau sa stiu ce parere aveti?Ce mi se pare bizar ca nu are semireglabil pentru reglarea curentului de mers in gol.Din care rezistenta as putea modifica,pentru ca sunt ferm convins ca o sa fie necesar acest lucru.Astept parerile voastre.

corector de ton.pdf

post-24530-0-99947300-1412712352_thumb.jpg

post-24530-0-84870300-1412712361_thumb.jpg

amp400wt8.pdf

Ca sa reglati curentul de mers in gol aveti nevoie de un semireglabil de 100 Ohm conectat in serie cu cele trei diode "de bias". Totusi, schema amplificatorului este destul de simpluta, nu exceleaza deloc desi varianta cu etaj cvasicomplementar mi s-a parut ca suna mai bine. De fapt, varianta cu etaj cvasicomplementar este o clona PSS Audio, pe care o puteti gasi aici:

http://www.tehnium-a...ss/page__st__45

vedeti postarea nr.46, al doilea PDF. Daca doriti sa construiti asa ceva, eu va recomand sa mergeti pe schema postata de mine acolo, deoarece, etajul final de acolo, reprezinta, din multitudinea de topologii de amplificatoare audio realizate, o topologie cu un sunet remarcabil. Adica, daca as face un clasament de topologii de amplificatoare audio, clona PSS Audio si-ar gasi un loc anume, pe langa celelalte scheme, cum ar fi proiectul actual MicroSOUND sau, de ce nu, AV400v2 sau GX400 etc..

Bineinteles, mai ramane sa luati in calcul si varianta sa construiti schema pe care ati propus-o, ca sa vedeti cat de bine merge (atitudinea asta e buna daca doriti sa capatati experienta).

In ceea ce priveste corectorul de ton, Baxandall-urile intotdeauna au fost si vor fi "zgomotoase", daca ne referim la zgomotul de fond. Din acest motiv, fac o paranteza, corectorul de ton de la MicroSOUND-100, va fi ceva "mai special".

Si inca un aspect important si anume: sa stiti ca nu ma deranjeaza faptul ca diversi utilizatori construiesc tot felul de montaje electronice de vacanta, unele de la prima vedere nefunctionale - este dreptul fiecaruia sa testeze asta - dar cand lansez o provocare de constructie a unui prototip pe baza unei scheme electronice concepute de mine (asa cum va fi, veti vedea, cu prototipul corectorului de ton MicroSOUND-100), tare ma tem, dar sper sa nu fie asa, ca nu o sa se imbulzeasca nimeni la asta. Vom vedea.

Numai bine si mult succes in definitivarea amplificatorului de mai sus.

@donpetru va multumesc pentru raspuns si scuze ca nu am avut timp sa revin cu reply,jobul nu prea imi permite,in weekend ce mai apuc sa lucrez la amplificator si rareori seara cand ajung acasa,in fine.Tocmai din acest motiv am ales acea schema de amplificator deoarece are cablajul gata facut etc etc.Nu vreau sa se inteleaga ca este comoditate si ca nu vreau sa fac eu cablajul in EAGLE,dar in acest fel castig timp.Intr-adevar,sa stiti ca am citit in prealabil tot topicul dvs. cu MicroSOUND si mi se pare foarte tentant,dar dupa cum spuneam vreau sa castig timp si mi-am propus pana de sarbatori sa fie gata amplificatorul.Astazi ma hotarasc ce schema o sa fac,fiindca diseara as vrea sa dau comanda de piese.In locul rezistentelor de putere de 0,47ohmi,ar merge sa pun 0,33 sau chiar 0,22?Iar in legatura cu carcasa,fiind de metal,sa-i dau un strat de grund mai intai,bineinteles dupa degresare?Intreb deoarece as vrea s-o vopsesc cu spray si calitatea spray-urilor din comert lasa de dorit.Am cumparat un spray gri culoarea pe care vreau s-o folosesc,am dat peste o bucata de tabla bine smirgheluita,degresata,dar vopseaua se duce foarte usor daca zgarii putin mai tare cu unghia si deaceea m-am gandit la urmatoarea solutie:sa dau cu smirghel bine,degresez,dau un strat de grund,apoi sa vin cu doua straturi de vopsea spray,ba chiar ma bate gandul sa-i dau si un strat de lac.Ce parere aveti?Astept sfaturile voastre.

Stiu ca nu sunt ieftine carcasele pentru amplificatoare audio din comert, dar, tinand cont de munca depusa si rezultatul final, parca tot mai bine este sa cumparati o carcasa. Era pe la noi prin comert niste carcase la 100 si ceva de lei, care se mai pot cosmetiza iar volumul de munca e mai mic, nervi mai putini si un rezultat final ceva mai bun. Deci, in functie de bugetul disponibil, nu ar fi rau sa luati in considerare si acest sfat.

Editare ulterioara: Daca tranzistoarele nu le imperecheati dupa beta foarte bine, atunci e mai bine sa lasati acele rezistoare de 0,47Ohm (sau in cel mai fericit caz sa coborati la un min. 0.33 Ohm)

Aten?ie c? are amplificarea prea mare (x54,5) ?i nici o compensare. E una din schemele care tot fac victime, atrage vr?jeala cu 400W. Sper c? nu crede cineva asta.

Buna seara!Din lipsa de timp nu am mai apucat nici sa lucrez la amplificator nici sa revin cu reply.Din fericire weekend-ul asta am facut tot posibilul sa finalizez etajul final si am reusit sa fac si un softstart.

Nu stiu de ce spuneti ca a facut victime schema respectiva,dar eu pot spune ca i-am facut si testul si suna impecabil.

Nu a mai fost nevoie sa inseriez semireglabil cu diodele,deoarece la alimentare,la test inseriat cu ampermetrul aveam 65mA curent de mers in gol,si mi s-a parut suficient pentru 2 perechi de tranzistori.

De putere ce pot sa zic,fiind la bloc nici nu l-am putut da la maxim,testat cu corectorul de ton de mai sus l-am dus undeva la jumatate din volum si "tremura camasa" pe mine.L-am testat cu sursa provizorie(+-45v,4x10000uf),urmeaza sa-i finalizez sursa,un Vu-Metru smecher,o protectie la curent continuu..

post-24530-0-25478300-1417979789_thumb.jpg

post-24530-0-70805800-1417979801_thumb.jpg

post-24530-0-36055700-1417979910_thumb.jpg

post-24530-0-06526600-1417979923_thumb.jpg

post-24530-0-30733800-1417979936_thumb.jpg

post-24530-0-36437000-1417980125_thumb.jpg

post-24530-0-62646100-1417980134_thumb.jpg

• Like 1

Felicit?ri ptr munca depus? ?i m? a?tept s? construie?ti ?i alte amplifuri, vei putea face compara?ii.

Ar fi trei observa?ii: radiatorul e prea mic ?i orientat pe orizontal?, siguran?e pe aliment?rile etajelor finale ?i m?car c?te o diod? din ''superdiod?'' prins? izolat pe radiator (a?a cum s?nt acum nu folosesc la nimic).

Ala e doar "radiatorul suport" ca sa zic asa,de el va mai fi prins inca un radiator cam de aceeasi marime,gaurile sunt deja date,daca se observa.Sigurantele fuzibile,atat pentru etajul final cat si pentru corector,ventilatoare,Vu-Metru....le voi pune pe cablajul cu sursa.I-am dat si un strat de sacaz cu alcool izopropilic peste cablaj pentru a proteja cuprul,am mai folosit metoda asta si a tinut,oricum mai e de munca..In legatura cu diodele din superdioda,presupun ca va referiti la faptul ca in momentul cand acestea se incalzesc se modifica si curentul de mers in gol.

Edited by marius1289