Sari la conținut

racitor de apa - circuit inchis

sharky10

Postări Recomandate

Salut!

Lucrez la un laborator iar aparatura consuma foarte multa apa pentru racirea echipamentelor respective (cam 10 M cubi pe zi ),,, as vrea si eu sa stiu daca as putea sa fac un circuit inchis pt aceste aparate , daca stiti vreun echipament sau ceva care sa ma ajute ,,am gasit cateva solutii dar foarte scumpe la cateva mi de euro

- apa racita sa fie 15-20 grade C

- presiune asemanatoare cu cea de la robinet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solutia uzuala, cu un consum mai redus de apa, este turnul de racire. Apa calda este trimisa intr-o retea de tevi gaurite prin care cade sub forma de picaturi 2 -3 metri intr-un bazin. Sunt si alte variante.Totul se introduce intr-un turn vertical deschis la ambele capete si cu inaltime mai mare pentru a se crea un curent ascendent de aer si vapori in sens invers caderii picaturilor. Prin evaporarea unui litru de apa calda se racesc 10 litri de apa cu 55 de grade. Apa din bazin se reintroduce in circuitul de racire la presiunea necesara cu o pompa montata in punctul cel mai de jos al instalatiei.

Link spre comentariu

Tubulatura cu radiator cum este cel de la refrigerator, climatizarea habitaclului, sau post-9-0-02122400-1367482371_thumb.jpg racirea uleiului la automobile, cu un ventilator pentru otinerea curentului de aer.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

• 2 weeks later...

pai am zis sa pun si pentru chiuveta ca sa se consume din apa incalzita si sa se reinprospateze cu apa mai rece ,,, metionez ca temperatura apei apei de la robinet este destul de rece ,,, nu stiu ce temperatura are exact ,,, si de aceea ma gandeam sa am si o sursa pentru consumarea apei si realimentare ,, sper ca te-am lamurit ,,,

-daca nu o sa obtin temperatura necerara pt racire ,, voi scoate distilatorul din circuit si o sa schimb in loc de apa o sa pun un antigel sau cv care sa se raceasca mai repede D:

Link spre comentariu

In principiu sistemul pentru aplicatia Dvs. este acelasi cu unul de incalzire centrala pentru locuinte, diferenta rezida din sensul tranferului termic, in cazul locuintei de la agentul termic caldura este transferata in incapere prin radiator, iar in cazul Dvs.radiatorul este dispozitivul de racit, iar agentul termic transfera caldura preluata de la el in instalatia de racire(radiator+ventilator).

Antigelul nu transfera mai bine caldura, este utilizat doar acolo unde exista riscul inghetarii apei in instalatie.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock