Sari la conținut
donpetru

DP0108 - Amplificator Audio Simplu Hi-Fi

Postări Recomandate

Am corectat permsiunile acestei sectiuni a forumului, deci incepand de astazi puteti posta atasamente.

Am doua relee disponibile pentru acest proiect (noi, nefolosite), daca nu ati gasit de cumparat. 

Numai bine

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!Am un traf care imi scoate 2x20Vac(2 ramuri distincte) si un curent de 1,8A pe fiecare ramura.In ultimul doc postat de admin cu vers finala am vazut un tabel cu mai multe tensiuni de alimentare respectiv puteri scoase de amplif pt fiecare tensiune.Daca eu alimentez un modul cu 28 Vcc cred ca o sa scot cam 20W/4ohmi .Problema este ca nu stiu daca e sufucient curentul de 1,8A pentru o putere de 20W sa zicem.Si inca o problema ar fi ca nu stiu ce valori sa aleg pt componente(in tabel se dau valori pentru tensiunile de 24Vdc 35Vdc 48Vdc si 65Vdc iar eu ma situez cu tensiunea intre primele 2 valori 24Vdc si 35Vdc.Ma puteti ajuta cu acste nelamuriri?Multumesc frumos

Partajează acest post

Link spre post

In general, puterea utila pe ambele canale de amplificare la un factor de distorsiuni THD "acceptabil", in cazul amplificatoarelor audio in clasa AB sau B, este aproximativ un sfert din puterea transformatorului. Daca doriti sa calculati mai exact acest lucru va recomand sa cititi articolul urmator:

[sharedmedia=ccs:custom_database_1:21]

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.