Sari la conținut

Probleme corector de ton cu LM741


marius1289

Postări Recomandate

Va multumesc mult pentru schema modificata,eu deja am inceput montajul,dar voi veni si cu modificarile aduse de dvs,de asta nu am definitivat corectorul.Carcasa care o voi folosi a fost de la un deck si este prevazuta cu un potentiometru de translatie de 20k linear si as vrea sa-l folosesc pe asta pentru balans in locul celui de 50k din schema,chiar daca nu o sa taie complet din sunet la capatul de cursa al sau.Trebuie sa mai modific ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am terminat corectorul.Functioneaza ok,reglaj lejer,sunet curat,initial avea un zgomot de fond care ulterior l-am eliminat prin legarea carcasei(partii metalice) a potentiometrelor la masa.De pe final am eliminat toate rezistentele de dupa condensator,deoarece se auzea foarte incet,iar "gain-ul" ca sa-i zic asa,l-am reglat din semireglabilele de 22k.Pe intrare parca intr-adevar se simte o diferenta cu condensator electrolitic nepolarizat,am lasat de 1uf.Mai ramane sa-i leg potentiometrul de balans,dar nu stiu o sa mearga reglajul de balans fara rezistentele alea de pe iesire?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,doar cu rezistentele de pe final eliminate merge atacat cu sunetul necesar etajul final,chiar pana in clipping.Ideea cu rezistentele pe final este buna etajelor finale ce au deja un preamplificator.In legatura cu potentiometru de dupa corector,inca nu am pus,dar am pregatit unul de 50k.Oare nu ar fi mai bun sa-i pun doar pe intrare corector un potentiometru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa incerc si varianta cu 100k pentru balans,momentan mai ajustez la sunet,i-am scos semireglabilul pe care il reglasem undeva la 10k si am pus o rezistenta fixa de 10k in serie cu cea de 5,6k.Pentru bass mai puternic,daca inlocuiesc 47nF cu o valoare mai mica,se merita?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schema isi face treaba foarte bine si asa,mai ales pe partea de inalte imi place la nebunie cum se aude.In legatura cu schema de etaj final la care poate fi adaptata eu cred ca e suficient a se ataca cu un semnal mai mic pe intrare corector pentru etajele finale ce au o sensibilitate mai mare pe intrare,oricum solutii sunt destule.Acum ramane sa vad cum rezolv cu balans-ul.Pentru cei care o sa construiasca aceasta schema,dupa cum ati spus si dvs dle @flomar, dupa ce se regleaza sunetul dupa preferinta din semireglabilul de 22k,neaparat inlocuit cu o rezistenta fixa,pentru ca am testat si cu rezistenta fixa sunetul parca e mai stabil,cu semireglabilul in montaj sunetul parca tinde intr-un fel sa distorsioneze.Deci,masurat rezistenta pe semireglabilul reglat la sunetul pe care il dorim,apoi inlocuit cu o rezistenta fixa,la mine am pus 10k.Am observat cu cat aceasta rezistenta creste se aud mediile mai accentuat si invers.De preamplificator cu siguranta nu mai este nevoie daca se elimina rezistentele de pe final corector,deoarece se aude si asa foarte tare.In cazul cand etajul final are deja un preamplificator rezistentele alea trebuie neaparat.

Acum o parte or sa zica ce ma chinui atat cu un amarat de corector,dar nu ma chinui deloc,chiar este o placere sa il modelez ca dupa preferintele mele,decat sa iau unul gata facut si sa fiu dezamagit apoi de nu stiu ce inconveniente,cum am mai facut.

 

In legatura cu schema de reverb,ce ziceti se poate,sau trebuie IC specializat pentru asa ceva?

Editat de marius1289
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mai avut timp sa revin cu reply,dar dupa cum spuneam corectorul este gata,i-am facut si intrare pentru microfon,dar parca in comparatie cu anterioarele corectoare asta imi taie mult din frecventele joase,la schema de baza nu am facut alte modificari decat adaugarea condensatorului nepolarizat de 2,2uF pe intrare,si inlocuirea condensatorului de 47n,cu 33n,in speranta ca o sa se auda mai accentuat bass-ul.Exista vreo sansa sa mai modific ceva pentru un bass mai puternic sau sa-i adaug pe intrare sau iesire corector un filtru gen loudness sau bass boost?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Ma amuz cand aud de LM741 si audio ......! :D

OK! Ai facut montajul , a facut acolo ceva zgomot, acum uita de 741 si audio !

741 nu e pentru audio, crede-ma !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock