Sari la conținut

Redresor baterie auto reglabil!


Postări Recomandate

Daca ma poate ajuta si pe mine cineva, am nevoie de o schema electrica de redresor pentru baterii auto capabil sa incarce baterii intre 10 de 50 A sau chiar mai mult sau mai putin, avand in vedere ca am un transformator DC 19V, 2.6A. E punctul meu de start, mai greu o sa imi fie sa gasesc componentele necesare, asadar fi-ti cat mai expliciti cu schema! Va multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu 2,6A de la traful tau incarci baterii de 26Ah.Ce baterie ai la masina,de 40Ah?Ai nevoie de traf cu amperaj 1/10 din Ah ai bateriei.Scheme gasesti la rubrica scheme incarcatoare de pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha, pai bateria de masina e de 55Ah, dar inca o intrebare, din cate stiu , formula amperilor pentru redresoare e (0.05 x Ah bateriei), pentru a incarca bateria la amperajul corespunzator, dar totusi ce as putea adauga in serie la iesirea transformatorului pentru ai scadea din amperaj? diode?, iar pentru tensiune, adica sa scad din cei 19 volti pana la 14.4V, ce solutie as avea, as dori ceva simplu, nu neaparat o intreaga schema electrica, daca e posibil!

Editat de Bran Bogdan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator uuciN

[...]

...iar pentru tensiune, adica sa scad din cei 19 volti pana la 14.4V, ce solutie as avea, as dori ceva simplu, nu neaparat o intreaga schema electrica, daca e posibil!

 

Po?i ?nseria cu bateria ni?te becuri de 220V/75W sau de putere mai mic?/mare.

Sau po?i construi schema de mai jos, este destul de simpl?.

Eu am f?cut un redresor pe baza ei ?i func?ioneaz? perfect.

 

Pentru cei care nu vor s?-?i fac? cont doar pentru a desc?rca o am?r?t? de schem?:

http://i50.tinypic.com/28t9jja.png

post-7242-0-94761000-1360515385_thumb.png

Editat de uuciN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu am facut un redresor simplu fara incarcare in etape, am construit puntea redresoare din diode, dar problema e ca mi se incalzesc destul de tare diodele, prea mare amperajul pentru ele, ce sa fac?, sa conecrez in paralel alte diode pentru puntea redresoare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock