Sari la conținut

Problema mosfet placa video

angel247

Postări Recomandate

buna seara , sunt si eu in cautarea unui mosfet RJK0389 ,http://www.datasheet.hk/view_online.php?id=1416422&file=0176\rjk0389dpa_4261307.pdf ,al meu a facut booom fffsssss smile.png ,poate sa-mi recomande cineva un magazin unde pot gasi asa ceva pe la noi prin tara ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reproduc aici raspunsul care l-am dat si pe un forum vecin:

Nu vreau sa va descurajez dar aveti slabe sanse sa gasiti acel model dual de tranzistor. Un model echivalent e posibil cu comanda la una din firmele care distribuie componente electronice in Romania.

Un exemplu:

http://www.st.com/in.../CD00279555.pdf

Atentie la exemplu de mai sus. Verificati daca pinii capsulei corespund in totalitate cu componenta initiala. Din punctul de vedere a caracteristicilor tehnice nu e o problema, conteaza sa va asigurati ca totul e OK si din punctul de vedere a dispunerii pinilor si rolul lor.

In fine, pana la alegerea unei componente echivalente, incercati sa gasiti "originalul".

Numai bine

Editare ulterioara: Exemplu de mai sus costa aprox. 12 lei fara TVA la pret de o bucata.

Link spre comentariu

Salut,

L-ai demontat de pe plac? ?

?ntreb asta pentru c? regulatorul respectiv pare a avea mai multe faze ?i dac? renun?i la una s-ar putea s? mearg?, m?car p?n? ajunge piesa de schimb.

E?ti sigur c? doar cel vizibil este defect ?

De curiozitate, despre ce plac? de baz? este vorba ?

Link spre comentariu

http://documentation.renesas.com/doc/products/transistor/rej03g1722_rjk0389dpads.pdf

din pacate trebuie sa gasesti piesa originala, are o capsula deosebita, si nu sunt doua tranzistoare independente ci sunt legate intre ele (unul e high side switch iar al doilea e synchronous rectifier + 1 dioda shottky) -

Link spre comentariu

• 4 weeks later...
  • 1 month later...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock