Sari la conținut

Scheme electronice de aparate de masura

donpetru

Postări Recomandate

Am si eu cateva, poate vor folosi vreodata.

Ar fi multe care nu au loc pe forum, E 101, 102, 104, 302, 502, 110, 018, CT 378A, CI 70 si schemele la majoritatea aparatelor rusesti analogice, gen T.

Le transmit cu placere pe email, la cerere.

post-1368-1275205216_thumb.jpg

unigor_3_N.PDF

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• 6 months later...
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Am si eu cateva, poate vor folosi vreodata.

Ar fi multe care nu au loc pe forum, E 101, 102, 104, 302, 502, 110, 018, CT 378A, CI 70 si schemele la majoritatea aparatelor rusesti analogice, gen T.

Le transmit cu placere pe email, la cerere.

Ma intereseaza si pe mine cine ma poate ajuta cu schema OSCILOSCOPULUI E0102 ,care sa se vada bine,am mai gasit pe net dar nu se vad bine.mutumesc pentru ajutor

Link spre comentariu

• 2 years later...

La pozitia 21 de pe acest topic, adica aci:

http://www.tehnium-a...__15#entry31924

e postata o varianta de desenare a schemei aparatului MAVO-35.

Schema e postata de mult timp, eu am vazut-o azi, trimis de pe alt topic, si uitandu-ma putin la ea mi-a sarit in ochi o greseala.

Rezistenta R24, de 11,4 Ohmi, e notata de 11,4 Kiloohmi (11K4). Din pacate, desenul nu contine referintele componentelor (numerotarea), asa ca trebe sa precizez ca e vorba de rezistenta in serie cu bateria de 1,5 volti.

Am observat imediat greseala intrucat am inlocuit de multe ori aceasta rezistenta, care se arde de obicei atunci cand se uita din greseala aparatul pe scala de ohmi si se incearca masurari de tensiuni. Intotdeauna am facut aceasta rez din fir de manganina bobinat pe suport de plasic, asa cum e cea originala din aparat.

Editat de em2007
Link spre comentariu

Vizitator uuciN

Ave?i perfect? dreptate. Din p?cate pe acest forum nu se pot reedita post?rile, a?a c? rog

administratorul s? ?tearg? schema respectiv?. Atunci c?nd am postat-o nu ?tiam c?

pe saitul dvs. este tratat detaliat acest aparat de m?sur?.

?nc? o dat?, scuzele mele ?i mul?umesc pentru aten?ionare.

Link spre comentariu

...Care schema ?

E vorba de schema de la postul #20 de pe acest topic (am scris gresit 21, cand am postat).

Eu zic ca nu trebuie renuntat la aceasta varianta, e un desen foarte inteligibil, usor de urmarit, un mod de aranjare avantajos, util pentru depanare. Ar trebui doar facuta corectia respectiva si repostat desenul (practic, e doar de scris 11R4 in loc de 11K4), eventual verificat cu atentie si rabdare sa nu mai fie vreo greseala.

Editat de em2007
Link spre comentariu

Primul meu aparat de masura l-am construit dupa o schema din Sport si Tehnica, marea probelema a fost procurarea cadrului de miliampermetru si realtiva etalonare a scalei.Primul aparat de masura "adevarat" a fost unul japonez de 20K/V TTC, de la Nekerman, via un prieten sas, atunci in anii `60 aparatele de masura erau greu de procurat.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

• 8 months later...
  • 6 months later...

Buna Ziua,

As avea nevoie de schema electrica a unui multimetru combinat rusesc ? 4354-M1, pentru depanarea lui.

A fost uitat cu bateriile in el si toata partea de alimentare s-a corodat, inclusiv conductorii.

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock