Jump to content
daz_lucy

refolosire motor masina de spalat

Recommended Posts

Am un astfel de motor scos de la un aspirator vechi "Ideal", parca, de dinainte de '89, bobinat pe cupru, nu pliciuri ca acum. Am si variatorul de tensiune de la alt aspirator... Ma interesa sa fac o freza cu care sa fac canale si lucrari fara pretentii. Adica sa-l folosesc la ceva ca-l tin degeaa prin atelier. Motorului de masina de spalat, ca am si d-ala, vreau, cu mici adaptari, si dupa ce-i schimb rulmentii, sa-l fac strung si fierastrau, pe curea. Cam asta ar fi... Daca aveti alte idei ce as putea sa fac din ele, sunt deschis la orice parere. Multumesc!  

Edited by valny

Nu are nimeni nici o ideie ?

Dac? este de la ma?in? de sp?lat albalux 9 de 450W / 1500rpm asincron monofazat, po?i face cur???toare de ?tiule?i (porumb) sau polizor adaptat cu flan?e ?i o buc?? pentru a pune piatra ?n fa?a motorului ?n locul fuliei, dar dac? vorbim despre un motor monofazic sincron cu perii de c?rbune ce ajunge la tura?ia de 11000rpm nu po?i face agregate ce ??i pot fi de folos ci doar dimpotriv?, riscuri de accidente grave. Trebuiesc adapt?ri ?i nici a?a nu cred c? po?i face mare lucruri c?ci de exemplu pentru un circular trebuiesc motoare de peste 1.8kW / 3000RPM asincrone monofazate sau trifazate dac? ai re?ea trifazic?. Au ap?rut fel ?i fel de unelte de la einhell, ma?in? de rabotat ?i ajustat sau abricht :

Masina de rabotat si ajustat TH-SP 204 Einhell

• Alimentare: 230 V ~ 50 Hz
  • Putere: 1.280 W
  • Putere nominala: 9.200 rpm
  • Latime: 204 mm
  • Inaltime maxima de deschidere a grosimii: 120 mm
  • Viteza de alimentare:8 m / min
  • Max adancimii transversale:3 mm
  • Max adancime: 3 mm
  • Max unghi de oprire: 45 ?
  • Sac extractor de praf: 100 mm
  • Greutate: 27.0 kg
  • Greutate brut?: 29.0 kg
  • Dimensiuni de ambalare: 850 x 450 x 440 mm
  •  
  • Iar din motorul de la aspirator nu ?tiu ce ai putea face c?ci flex ?i drujb? electric? nu cred c? ai putea realiza.