Sari la conținut

spuneti-mi o metoda pt. taierea cat mai dreapta a PAL-ului ?


elco

Postări Recomandate

Am un ferestrau pendular care il folosesc din cand in cand la decupaje, pentru montarea difuzoarelor, taierea PAL-ului, dar am observat ca nu pot taia foarte drept PALul. Exista vreun ferestrau care merge ceva mai bine ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieftin si bun inca nu s-a inventat, dar convenabil da.Daca lucrati mult, atunci aveti nevoie de unul mai performant, gama profesionala a unei firme cu prestigiu, dar daca taiati cu el de 3-4 ori pe an, puteti sa-l luati pe cel mai ieftin.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt a taia PAL aveti nevoie in primul rand de o panza circulara specializata(care nu rupe la iesire).Eu am dat pe una 350 ron(pt circular mare).

In al doilea rand tre sa fie ascutita brici.Pt a taia drept cu scule de mana aveti nevoie de un dreptar profilat,precum si circularul de mana din poza sa aiba un dispozitiv care sa intre in canalul din dreptar.Ar merge si cu dreptar normal prins bine cu 2 "spangloane" ,nustiu cum se numesc OFICIAL,dar mana care conduce circularul tre sa fie hotarata si cu ceva experienta.Dar repet panza tre sa fie speciala pt PAL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un amic care se ocupa de mobilier din PAL, am mai vazut doua metode de evitare a spargerii melaminei, o varianta, pe fata opusa intrarii discului de taiere se realiza prin zgariere o santuire, cu un ac de trasaj cu varf vidia, iar alta la o masina pe care si-a cumparat-o si care avea in partea inferioara a mesei de taiere, un disc mic de taiere, care realiza aceiasi santuire a melaminei ca in metoda descrisa inainte.

Pentru constructiile mele, ma duc cu cotele de debitare la Bricostore sau la Praktiker.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am un ferestrau pendular care il folosesc din cand in cand la decupaje, pentru montarea difuzoarelor, taierea PAL-ului, dar am observat ca nu pot taia foarte drept PALul. Exista vreun ferestrau care merge ceva mai bine ?

Luati o scandura dreapta ,lipitio pe un pfl mai lat decat talpa ferastraului ,apoi taiati ,ghidandu-va cu ferastraul de scandura, cu talpa lipita perfect de p f l si obtineti un sablon pe care il folositi cu succes la debitare fixandu-l bine de foaia de pal cu niste cleme . Succes.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 years later...

1. Se taie mai mare cu 3mm, și se frezează pe o riglă sau șablon cu o freză de copiere. În regim hobby, iese impecabil.

2. Cu un circular bun de mână, pânză bună, se previne spargerea la ieșire, utilizând o piesă de sacrificiu.

3. Circular cu incizor pe la mici ateliere.

4. Fes.....ool Festo, pentru cine are bani. Dar pe piesă de sacrificiu și cu șina aferentă.

5. Etc...

Editat de donpetru
TOPIC PREA VECHI - TOPIC INCHIS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock