Sari la conținut

caut un program pentru facut PCB-uri simple


titi

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 36
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Poate imi puteti spune cam ce functii detine ( autorute , etc ) cate se pot face cu el !

Merci !

nu are autorute, insa este simplu de utilizat, mai ales pentru cei incepatori. Se pot construi usor piesele care nu sunt incluse in program (component types editor), iar cele incluse reprezinta componentele de baza (cel mai des utilizate). Are optiune de print mirror sau normal si de asemenea de etching (functia aia care doar separa circuitele de restul zonelor care nu sunt utilizate). Se pot realiza cu el si cablaje in dublu strat. Cam atatea imi vin in minte, dar il puteti incerca deoarece e gratis si poate exprimati si o parere despre program ..... smile.gif

atasez o poza cu un cablaj facut in CIDESS

3.pdf

4.pdf

5.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu are autorute, insa este simplu de utilizat, mai ales pentru cei incepatori. Se pot construi usor piesele care nu sunt incluse in program (component types editor), iar cele incluse reprezinta componentele de baza (cel mai des utilizate). Are optiune de print mirror sau normal si de asemenea de etching (functia aia care doar separa circuitele de restul zonelor care nu sunt utilizate). Se pot realiza cu el si cablaje in dublu strat. Cam atatea imi vin in minte, dar il puteti incerca deoarece e gratis si poate exprimati si o parere despre program ..... smile.gif

atasez o poza cu un cablaj facut in CIDESS

 

Frumoase cablaje ! Am sa il incerc si am sa imi expun parerea !

Merci !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Mie, DIP TRACE mi se pare un program foarte bun, este free (partial) si are o sumedenie de librari gata preinstalate. Nu este pretentios si foarte usor de manevrat. Este ideal pentru un amator putin instruit in domeniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru ajutorul promt.

Am instalat Cutepdf , l-am setat ca in atasament,dar nu reusesc sa creez imaginea in oglinda.

Dupa ce fac setarile salvez un nou fisier sau trec pe imprimanta si tiparesc?

(Scuze pentru ignoranta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tipariti din ExpressPCB, utilizand metoda de transfer toner la cald, nu aveti nevoie de imagine in oglinda, iar pentru metoda foto, este suficient sa intoarceti fata foii transparente.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind incepator cu Expres pcb, am proiectat "top" in loc de "bottom" (m-am prins abia cand ati spus ca nu are nevie de "oglinda") si deci trbuie sa intorc pentru metoda de transfer toner la cald.

Nu reusesc sa fac imaginea inversa urmand pasii dumneavoastra nici redenumind primul folder.

In schimb am reusit salvand din expres pcb cu "Microsoft XPS document writer".Deschid acest folder si il fac pdf cu Cute pdf si in oglinda.

In concluzie ,nu pot transforma in oglinda un folder deja pdf.

 

Am si instalat Dip Trace dar cand ma gandesc ca trebuie sa sa-l invat si pe asta.......

Nou_Document_Microsoft_Word.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu reusesc sa fac imaginea inversa urmand pasii dumneavoastra nici redenumind primul folder

Atasati-l aici si il modific eu.Nu primul PDF(imaginea din stanga) trebuie modificat, la reprintare PDF(imaginea din dreapta), trebuie ales alt nume.

post-9-1261590381_thumb.jpg

post-9-1261590386_thumb.jpg

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant este ca nici redenumindu-l pe al doilea nu merge.

Cert este ca nu modifica un pdf ci alt format. Atasez.

Probabil ca la dumneavoastra o sa mearga.Abia satept sa merg la servici dupa sarbatori sa incerc si eu pe alt calculator.Sunt sigur ca pe alt calculator voi resi si atunci rezulta ca am facu ceva la instalare.

Scuze de atata deranj dar ma intriga de ce la mine nu merge.(scopul atingandu-l prin alta metoda cu am mai spus)

ExpressPCB.pdf

ExpressPCB_01.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock