Jump to content
Sign in to follow this  
donpetru

Un mare adevar... cititi cu atentie si comentati va rog

Recommended Posts

Multumesc pentru comentarii.

Apropo, cum priviti eficienta economica a Romaniei inainte si dupa '89 ? Ce ne lipseste acum si ce ne lipsea atunci ? Era Romania o tara credibila din punct de vedere a calitatii produselor tehnice comercializate pe piata externa ? Cat de credibili credeti ca mai suntem acum ?

...ce ne lipsea atunci ?...
Atunci, spre exemplu o intreprindere de piese si subansambluri auto, producea cu un personal de 1300...1500 de angajati.
...Ce ne lipseste acum...
Acum aceeasi fabrica produce cu pana la 300 de angajati, insa lipseste o politica centrala adecvata pentru crearea conditiilor sociale optime: Impozite si taxe minimale si stabile in timp; Infrastructura moderna si functionala; Sistem coerent de protectie sociala a celor care, temporar nu sunt cuprinsi in sistemul de productie, etc.

Este clara diferenta dintre ce se intampla atunci si ceea ce se intampla acum intr-o intreprindere productiva. Ea a fost descarcata de povara unei scheme organizatorice cuprinzand un personal de pana la 500% mai numeros, sau uneori mai mult. In schimb, este incarcata in mod arbitrar de catre niste guvernanti incompetenti cu cheltuieli impovaratoare, care anuleaza ceea ce s-a castigat prin schimbarea regimului. Concluzia este ca un investitor cinstit, nu poate sa produca profit in actualele conditii politico-sociale. In momentul in care va putea sa faca acest lucru, cred ca o buna parte din profit va fi redirectionat catre cresterea calitatii produselor. Abia atunci vom putea incepe actiunea de "urmarire" a natiunilor prospere si in timp ne vom putea compara cu ele. Bineinteles ca lucrurile sunt mai complicate de atat. Sunt de luat in calcul si alte chestiuni mai mici, insa importante.

Eu personal, asa dupa cum am mai spus, nu consider vechimea in meserie, drept un criteriu de competenta. Intr-o alta ordine de idei, nici-o societate, indiferent cum se va defini ea, nu va multumi pe toata lumea.

Hai sa intelegem cum trebuie ce am spus; un nou inginer iesit de pe portile unei facultati, fara ceva experienta, fara aprofundarea cunostiintelor in domeniu DAR cu o diploma, are 1500 euro, iar un tehnician cu 3 ani de scoala tehnica specializata in domeniu si dupa 35 de ani de munca are 1200 lei. Pai in alta ordine de idei noi avem la ora actuala o societate care NU promoveaza cunostiintele, experienta ci o simpla hartie cu antet, asta iti doresti? Sau dupa 35 de ani de inginerie sa vina unul care abia a iesit din facultate si sa-ti ia locul ca te-ai ramolit si nu mai ai nu stiu ce anexe la facultatea facuta de tine?

Edited by Dan57

Nu cred ca exista o companie unde salariu unui tanar inginer este 1500Euro si a unui tehniciann cu 35 ani vechi aproape 1200 lei. Situatia asta ar fi posibila daca ne referim la doua companii diferite, dar la o singura companie nu cred ca e posibil asta. Dar ce face inginerul si tehnicianul in acea companie ? Puteti sa exemplificati?

flomar, poate nu stii dar sunt ingineri care muncesc pentru 1200lei/luna cate 12 ore/zi.

Un programator de calitate in jocuri se gaseste foarte greu din cauza asta este platit bine. Si este platit pe proiect, la termene destul de stranse de asta pierde 14 ore in fata calculatorului. Si nu toti sunt putin dusi cu pluta.

P.S. Eu nu sunt inginer.

flomar, poate nu stii dar sunt ingineri care muncesc pentru 1200lei/luna cate 12 ore/zi.

dar sunt si care lucreaza pe 3000 eur, acum o saptamana m-a sunat o doamna de la agentie de recrutare din Bucuresti, daca sunt interesant de un post la o multinationala americana in Bucuresti, era un job care se potrivea 90% cu descrierea din CV-ul meu iar mutinationala era similara cu una la care lucrasem anterior.

Vad ca discutie despre "fericire" e axata pe cat casiga unul si altul, mai bine vorbiti despre ce stiu sa faca inginerii de diverse varste cand in ultimii 20 de ani industria a fost practic inexistenta sau in curs de demolare. Una din marile probleme ale firmelor de peste tot este lipsa inginerilor, este un domeniu in care e destul de greu sa devii bun, si avanseaza rapid cu tehnologia. Din cauza ca domeniul evolueaza rapid, trebuie sa inveti cam cu aceeasi viteza ca si un student la inginerie, dar mai serios, pentru ca el studentul nu-si pierde job-ul daca pica un examen. A fi inginer nu-ti asigura automat un job bine platit, dar a fi inginer bun si cu experienta da, iti asigura o paine ca lumea, oriunde.

Ca o paranteza, acum o saptamana am angajat un inginer tanar (29 ani) care ne-a fost recomandat de un coleg (inginer si el) care preda seara la un institut tehnologic din Dublin si-l are student seral la electronica. Tanarulul asta de 29 de ani face acum electronica (deocamdata e in anul 2) are si un masterat in mecanica, are 6 cetificari de solid works, de mai sunt inca 5 oameni pe toata planeta care le au certificarile astea, interesant e ca tipul asta a lucrat la 3 firme in ultimii 9 ani (e angajat de la varsta de 20 ani) . I-am dat un test paractic, a zburat prin el, i-am dat job-ul pe loc. ( nu a zis nimic de salariu, a zis sa-i dam cat credem noi ca valoraza pentru firma)

RR

( nu a zis nimic de salariu, a zis sa-i dam cat credem noi ca valoraza pentru firma)

RR

Eu am incercat de vreo doua ori asta la niste patroni de firma in Romania, mergand pe ideea ca sunt tanar, nu am suficienta experienta etc., ca sa constat mai tarziu ca si-au batut joc salarial de mine. Acum m-am lecuit, impun conditia salariala de la inceput, un minim, ca sa pot sa traiesc si eu. Si nu cred ca gresesc. Poate in Irlanda stau altfel lucrurile!

pai aici e exact la fel, totusi daca l-am chemat la interviu inseamna ca sunt interesat de el, daca l-am chemat la interviu stiu clar ce buget am pentru salariul lui (cat imi permit sa-i dau) - ca angajator nu am nici un interes sa-l anajez pe mai putin decat face, pentru ca va pleca si eu o s-o iau de la zero cu cautarea altuia, ceea ce se va calcula ca pierdere pe termen mediu. Ideea e sa-i dau cat face, nici mai mult nici mai putin, iar daca crede ca nu-i ofer destul e liber sa refuze si eu trec la urmatorul candidat, eu o sabie cu doua taisuri e un risc de ambele parti, risc asumat de ambele parti.

Un indicator bun este salariul avut anterior, pentru ca in general oamenii nu vin sa lucreze pe mai putin (decat in schimbul altor beneficii) sau o fac ca sa schimbe profilul (aici se numeste "lateral move") - per total totul se rezuma la ce-ai facut anterior interviului, si ce stii sa faci pentru firma care vrea sa te angajeze, sau mai simplu zis: cum poti sa realizezi valoare pentru ei.

RR

PS - de exemplu firma unde sunt acum angajat stie ca daca nu ma face asociat in 6-9 luni, eu plec la altii, iar pentru mine e un indicator ca "nu sunt de neinlocuit". Daca ma fac asociat atunci inseamna ca au nevoie de mine.

RR

Edited by roadrunner

Nu cred ca exista o companie unde salariu unui tanar inginer este 1500Euro si a unui tehniciann cu 35 ani vechi aproape 1200 lei. Situatia asta ar fi posibila daca ne referim la doua companii diferite, dar la o singura companie nu cred ca e posibil asta. Dar ce face inginerul si tehnicianul in acea companie ? Puteti sa exemplificati?

Si inca cate sunt care fac asa, in speta cele particulare. Cei doi ar trebui sa faca acelasi lucru dar tehnicianul face totul in general datorita lipsei de experienta a inginerului dar conteaza...diploma.

Edited by Dan57

Cei doi ar trebui sa faca acelasi lucru

scuza-ma asta e o prostie dupa parerea mea, nu pui un inginer sa faca munca de tehnician, il pui sa faca munca de inginer, altfel iti bati joc de banii companiei. Daca nu e in stare sa faca munca de inginer nu ar trebui sa fie angajat ca inginer din capul locului.

RR

Completez eu.. Da, dar la noi in Romania multi sunt angajati cu pile si nu sunt in stare sa faca munca de ingineri. Nu toti, dar sunt.

I-am dat un test paractic, a zburat prin el, i-am dat job-ul pe loc. ( nu a zis nimic de salariu, a zis sa-i dam cat credem noi ca valoraza pentru firma)

RR

ce test paractic i-ai dat? :giggle: :ball:

I-am dat modelul de la un produs care-l fabricam, si a trebuit sa ruleze o simulare la presiune si sa ne indice punctele slabe, eventual solutii sa imbunatatim constructia.

si sa genereze documentatia pentru a trimite una din piesele subansamblului la un CNC pentru productie (practic sa genereze documentatia necesara, fara sa genereze CAM)

destul de usor zic eu (care nu sunt inginer mecanic)

RR

PS Un alt lucru care a contat foarte mult in cazul lui a fost sa ne descrie ultimul proiect la care a lucrat, si s-a dovedit ca era vorba de un produs nou, care l-a proiectat de la zero, si care se vinde acum in magazine, un ventilator care-l pui pe soba si e propulsat de energia de la un element peltier (efect termoelectric) pentru a distribui aerul cald in camera respectiva, destul de cool zic eu.

Edited by roadrunner

scuza-ma asta e o prostie dupa parerea mea, nu pui un inginer sa faca munca de tehnician, il pui sa faca munca de inginer, altfel iti bati joc de banii companiei. Daca nu e in stare sa faca munca de inginer nu ar trebui sa fie angajat ca inginer din capul locului.

RR

Problema este ca nu se mai gasesc tehnicieni cu pregatirea respectiva de unde a aparut si angajarea inginerului. Este adevarat ca lipsa industriei a creat si lipsa oamenilor pregatiti intr-un domeniu iar scolarizarea la orice nivel are mari carente. Se observa lipsa unei evaluari corecte in acest domeniu iar vechiul sistem cu toate problemele lui avea totusi niste reguli, vechimea in munca fiind sinonima si cu cresterea experientei in domeniu care chiar daca tehnologia avanseaza, un proaspat absolvent nu poate cunoaste detalile postului de munca.Nu toti sunt programatori si char daca ar fi, putini sunt aceia care "sclipesc" imediat cum "rasar", de multe ori trebuiesc ani pentru "slefuirea" respectivului.

Edited by Dan57

Dan,

nu e nevoie de reguli foarte precise de evaluare, noi romanii avem ceva cu chestia asta regulile.

Cand am chemat pe cineva la interviu, ma uit ce scoli a facut, deja stiu cam ce trebuie sa stie ca teorie, iar candidatul la randul lui s-a uitat pe descrierea postului deci stie in linii mari ce vrem de la el. Interviul e doar un proces prin care eu ca angajator ma conving ca pesoana e in realitate cea din CV, iar candidatul se lamureste ce asteptari are compania de la el si cu cat va fi platit beneficii etc.

Nu ma astept de la candidat sa stie fisa postului, dar ma astept sa stie sa faca ce a descris in CV, si sa fie destupat la minte, si asta se vede in primele 10 min ale interviului, nu e nevoie de norme si standarde si nu stiu ce reguli complicate.

Numai niste idioti de manageri care nu le pasa de afacere angajaza pe alte criterii. Aici managerii raspund in fata actionarilor si in general pun etica mai presus de altele, daca ai dat-o in bara ca manager esti bun sa lucrezi la stat.

RR

daca ai dat-o in bara ca manager esti bun sa lucrezi la stat.

RR

Si la stat se rotesc manageri intr-o companie. Spre exemplu, astazi este adjunctul director, maine directorul tehnic, iar societatea acumuleaza datorii (vedeti cazul Oltchim) si la urma este tras cineva la raspundere ? Nu. Sau cine plateste datoriile ? Datoriile tot noi le platim, de fapt platim niste datorii facute cu buna stiinta prin care directorii societatii au virat sistematic bani in pusculita unui partid - nu dau nume pentru ca toti sunt o mizerie - pentru ce ? Pentru sponsorizarea unor campanii electorale s.a.m.d., ca dupa nu stiu ce perioada sa vina alti sa le stearga printr-o ordonanta de urgenta. Asta e Romania si nu ar trebuie sa ne mire ceva.

Comparatia cu perioada comunista, nu stiu, e destul de neechitabila, pentru ca vorbim de o perioada cand fabricile se construiau ca sa fie construite - foarte putine erau profitabile si capabile sa concureze cu cele capitaliste - ca intr-un final, sa ce, era de la sine inteles ca sistemul nu o sa tina, o sa se prabuseasca, pentru ca daca eu fac asta un siret maine trebuie sa fie de folos cuiva, nu ca in comunism cand se mergea pe ideea, las ca merge si asa.

Edited by ciro