Jump to content
Sign in to follow this  
chipi

automatizare panouri fotovoltaice

Recommended Posts

salut,am 2 panouri fotovoltaice de 100w si va rog sa ma ajutati cu o automatizare si anume atunci cand acumulatorul s-a descarcat sa cupleze pe reteaua de 220v si cand acumulatorul s-a incarcat complet sa cupleze pe invertor ceva de genu http://www.planetaec...omutare-4075649 (sper ca nu e reclama)

Edited by chipi

Daca ati mai lucrat cu 555, puteti sa-l configurati comparator cu doua praguri, pragul de comutare la retea pe pinul 2 si cel de revenire pe acumulator pe pinul 6.

Daca ati mai lucrat cu 555, puteti sa-l configurati comparator cu doua praguri, pragul de comutare la retea pe pinul 2 si cel de revenire pe acumulator pe pinul 6.

va rog sa ma ajutati cu o schema pt 555

Asa arat un 555 post-9-0-19361500-1350064462_thumb.jpg in configuratie de comparator, din P1 se stabileste pragul de revenire a alimentarii din acumulator, iar din P2, pragul la care comuta pe reteua de 220V.Daca scrieti ce releu utilizati putem completa schema cu un tranzistor adecvat.

Edited by miron1947

Asa arat un 555 post-9-0-19361500-1350064462_thumb.jpg in configuratie de comparator, din P1 se stabileste pragul de revenire a alimentarii din acumulator, iar din P2, pragul la care comuta pe reteua de 220V.Daca scrieti ce releu utilizati putem completa schema cu un tranzistor adecvat.

am sa folosesc un releu la 9v care sa actioneze un contactor

Ce tip de releu, care este curentul pentru anclansare?

Vreau sa te intreb ceva:invertorul care face din12v --220v are si el un regim de lucru dupa un grafic ,ai urmarit asta?Invertorul nu permite scaderea tensiunii sub10v si de regula face plecarea din peste12v.Acumulatorul tau e incarcat la 13,5v.Atantieca releul -releele-sa nu puna la iesire 220 din invertor peste 220 retea.Am folosit releu cu contacte normal inchis-normal deschis si am folosit catre consumator contactul care se misca ,centrul.Urmareste graficul de la invertor si intelegi ce e de facut.

Ce tip de releu, care este curentul pentru anclansare?

150ma,pot folosi releul la pinul 3?

Daca doar atat consuma, poate fi actionat direct(nu uitati dioda de protectie), 555 suporta un curent maxim de 200mA.

Edited by miron1947

Eu am cautat pe tot Internetul automatizari panouri solare de calitate, si pana la urma m-am oprit la baietii astia de la Automa, http://automa.ro/aut...dc-versiunea-1/.

Nu stiu daca controlerele acestea sunt ceea de ce ai nevoie, insa m-am convins ca sunt produse de calitate, germane, importate oficial de Automa de la producatorul german Sorel Mikroelektronik GMBH. Mi-a placut ca sunt practic niste controlere diferentiale pentru sisteme de incalzire formate nu doar din panouri solare, ci si din cazane pe combustibil solid si puffere, dotate cu un releu mecanic si unele dispunand, la alegere, si de senzori de temperatura.

Sper sa-ti fi fost de ajutor cu informatia, in orice caz, recomand acest site - http://automa.ro/ pentru toti cei care au nevoie de automatizari panouri solare, automatizari instalatii de apa calda menajera si sisteme de incalzire si alte tipuri de automatizari: de pompe de caldura, cazane pe lemne, centrale termice si statii de apa.

post-29256-0-65309400-1400663683_thumb.jpg