Sari la conținut

sfaturi constructie dummy load

ionut90

Postări Recomandate

pai sunt mai multe in paralel (265m nu sunt in serie) asta sugera si Ciro si ma indoiesc ca materialul ala se incazeste "altfel" decat alt material cu aceeasi rezistenta electrica.

Am atasat mai jos o solutie constructiva care iti permite sa obtii o inductanta specifica la 1khz numai de cativa uH pentru o rezistenta de 4 Ohmi / 2kW. Iti trebuie aprox. 265 metri de kantal de 0.2mm diametru. Variatia rezistentei cu temperatura este destul de redusa daca te limitezi la 1kW disipati

totusi nu vad avantajul economic, sa faci o rezistenta de 50 Euro, mai bine cumperi un calorifer de 2Kw care probabil are in jur de 2 Ohmi.(iar daca comuti numai jumatate din el am o banuialla ca e 4 Ohmi)

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi nu vad avantajul economic, sa faci o rezistenta de 50 Euro, mai bine cumperi un calorifer de 2Kw care probabil are in jur de 2 Ohmi.(iar daca comuti numai jumatate din el am o banuialla ca e 4 Ohmi)

Cea din calorifier nu este puternic inductiva? Din ce am inteles aici nu se urmarea asta.

miron1947, sa folosim nichelina ? sau nikrothal ? Nu faci nicio afacere. CorecT?

Link spre comentariu

si care ar fi dezavantajul ca e inductiv? difuzoarele cum sunt? filtrele din incinte cum sunt?

RR

Si in radiofrecventa, si in audiofrecventa, testele se fac pe sarcini neinductive, pentru a nu afecta performantele etalon, cum ar fi la 1kHZ in audio: slew rate-ul, puterea disipata (o rezistenta de 4 Ohmi puternic inductiva va avea o impedanta mai mare de 4 Ohmi cu mult, poate mai mult ca la un difuzor obisnuit) etc. Si cum in lumea asta se produc o sumedenie de difuzoare, cu Xl si Rd diferiti, nu poti - si asta e scris intr-un standard AES - sa faci un dummy load pentru audio care sa reprezinte un model particular a unui difuzor anume. Nu se face asta si nici nu se procedeaza asa.

In radiofrecventa, zeci de MHz, un dummy load puternic inductiv iti va da batai de cap mult mai mari cand va trebui sa reglezi circuitul de emsie, live, pe teren. Iti blestemi zilele. Crede-ma.

ciro, eu cred ca trebuie mai multe lite de 0.2mm de kantal in paralel. Nu cred ca sunt suficiente 53 de bucati, pentru ca, din ce imi aduc aminte, litele de kantal se incalzesc destul de repede.

Nu te contrazic, dar este bine si ceea ce am prezentat eu.

Link spre comentariu

Eu credeam ca vorbim de amplificatoare audio, de nivel Hobby pentru acasa, daca voi ati devenit asa pretentiosi si vreti sa urmati standarde AES bobinand de mana, ce sa mai zic, spor la treaba.

de la audio pana la zeci de MHz e cale lunga nu crezi?

RR

E simplu de masurat cat de inductiv e un calorifer, il bagi in priza inseriat cu un power meter si vezi cos(fi) ma indoiesc ca ar fi chiar asa de rau (crede-ma costruiesc smartmeter-e wirelles, asta apropo de radio frecventa si de "crede-ma")

Editat de roadrunner
Link spre comentariu

Mai ales ca un om modern obisnuit, nu prea aude peste 15Khz, instrumentele muzicale se cam limiteza la 8-9Khz.

Daca totusi doriti sa fie neinductiva rezistenta, post-9-0-59386900-1348847512_thumb.jpg se poate bobina ca in desen.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock