Sari la conținut

Amplificator de 10W

Postări Recomandate

• Răspunsuri 42
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Cu tot respectul Domnule Miron, replica am pus-o pentru Dvs. si pentru forum, ca sa se reposteze metoda de masurare a unei impedante de intrare. Poate stiu unii useri, poate si ceva matematica simpl

Schema de masura utila pentru masuratori de amator foloseste proprietatea expusa de @Miron1947,   dar rezistenta de reglaj  se conecteaza in serie ca in poza de mai jos si trebuie sa se foloseaca un

Posted Images

Traseele de masa, pot fi asimilate cu rezistentele, deci traseele independente pentru alimentarea etajelor de semnal mic si cele de amplificare finala, pentru a nu se cupla intre ele trebuie sa fie separate pana la 0V general, condensatorul, sau condensatorele de filtraj de la redresor.

Cautati i pe forum, "linia de masa', este si un desen acolo.

Aici http://www.tehnium-a...t__15#entry3629

Ex. pentru 10cm lungime fir de cupru de 1mm diametru, rezistenta este de 0.0021365 ohmi, aceasta insemna ca la un consum de 1A al etajului final, caderea de tensiune este cca.2mV, nivel ce poate fi detectat si amplificat de un amplificator de semnal mic.

Editat de miron1947
Link spre post
  • 2 weeks later...

Imi puteti recomanda un preamplificator pentru acest amp,cu tranzistori,desigur,ca sa nu ma mai complic cu integrate?

Iar la corectii ma candeam la un corector baxandall(nu stiu daca am scris corect.).C-ul de pe intrare are o valoare cuprinsa intre 2-10 uF.

post-14644-0-24208100-1350158838_thumb.jpg

Link spre post
  • 1 month later...

Pentru ca nu gasesc pe niciunde un semireglabil de 250 de ohmi si nici o valoare apropiata(acum toate incep de la 1k5 in sus)ma gandesc sa-i implementez amplificatorului o superdioda in locul celor doua diode si semireglabilului.Ce parere aveti,o fi o idee buna/rea?

Link spre post

Pt. ca am avut putin timp la dispozitie in seara aceasta am realizat si circuitul de superdioda care va fi integrat in amplificator.Valorile le-am stabilit de pe o revista tehnium,unde chiar era vorba despre modernizarea kitului.

post-14644-0-47044200-1355176771_thumb.jpg

Link spre post
  • 3 years later...

Buna ziua!Stiu ca este un topic cam vechi insa as dori daca se poate sa imi spuna cineva ce valoare trebuie sa aiba rezistentele  R4 si R5 din preamplificatorul cu uA 741?

Editat de fany15
Link spre post
  • 5 months later...

Buna seara.

Stie cineva care este valoarea impedantei de intrare al kit-ului "amplificator de 10w IPRS Baneasa? Stiu doar ca este mica, dar nu stiu ce valoare are. Aceeasi problema pentru cel de 15 W (tot IPRS Baneasa). Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock