Sari la conținut

Inlocuitori BD907 si BD908


Florin_dioda

Postări Recomandate

Am nevoie de inlocuitori pentru BD907 si BD908 pentru schema din imagine:

post-17100-0-70412300-1342592705_thumb.jpg

Pentru BD907 sunt buni: BD905 BD909 sau BD 9011 ?

 

Pentru BD908 sunt buni: BD906 BD9010 sau BD 9012 ?

 

Se modifica valorile vreunor piese daca inlocuiesc acei tranzistori?

Editat de Florin_dioda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge struna! :yahoo:

 

Paraie putin dar...asta e...inca nu am transformator pentru el. L-am pus la 12V; tensiunea lui de functionare este 36Vcc (max. 44Vcc). Si mai am o rezistenta de 27Kohmi in loc de 30Kohmi. O sa o schimb imediat ce gasesc valoarea potrivita.

 

Legat de transformator:

Puteti posta aici o schema de variator de tensiune? De preferat ceva reglabil nu cu cateva tensiuni prestabilite. Sau daca mai e vreun topic deschis deja pe undeva unde pot gasii scheme de variatoare postati link-ul. Multumesc!

Editat de Florin_dioda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am gasit rezistenta de 30Ko, Am pus una de 33Ko. Intradevar, paraitul acela de fundal, s-a diminuat, dar nu a disparut. Am observat ca paraie mai tare daca introduc semnalul audio de la calculator decat daca-l introduc de la telefon. Deduc ca paraie cu atat mai tare cu cat tensiunea cu care este atacat amplificatoru pe intrare este mai mare. (de la calculator ies intre 1V si 3V daca am inteles eu bine din alte topicuri de prin forum pe tema tensiunii de iesire la PC). Ar putea fi din cauza ca amplificatorul nu este alimentat cu tensiunea corecta? Pentru ca eu il alimentez de la aprox. 14Vcc...iar tensiunea recomandata din datasheet, este 36V si max. 44V. (Nu specifica tensiune minima).

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ ca va place sa faceti experimente.

 

O tensiune prea mica de alimentare la un amplificator audio va reduce in mod implicit si valoarea tensiunii de intrare pentru a evita functionarea in saturatie a amplificatorului. E o regula de baza, ca de altfel si utilizarea unei anume tensiuni de alimentare pentru a garanta o functionare optima.

 

Apropo, in ce clasa spuneati ca sunteti sau urmeaza sa treceti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock