Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare tuturor, am un amplificator cu TDA 7294 in punte si vreau sa ii pun un vumetru dar nu sunt sigur cum se conecteaza pe iesirea amplificatorului deoare ce vu metteru se pune si la masa iar eu am iesire pe pini integratelor :(

Imi puteti da o schema cu un vu metter pe circuit integrat simplu, usor, testat ?

Multumesc anticipat

post-20690-0-60583300-1339754837_thumb.jpg

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un montaj conectat la intrare.Cu ce nivel de semnal este atacat amplificatorul?

Partajează acest post

Link spre post

~300mV...cred... scot semnal de la pc

Partajează acest post

Link spre post

De la PC poate ajunge si la 1,7V, deci puteti utiliza orice schema.

Partajează acest post

Link spre post

Daca doriti sa conectati un vu-metru pe iesirea amplificatorului, atunci va recomand o schema cu amplificatoare operationale sau tranzistoare, pentru ca va fi nevoie sa ajustati pasii de aprindere a ledurilor mai mult ca in cazul in care ati conecta vu-metru la intrarea amplificatorului.

Pe de alta parte, in cazul circuitelor integrate vu-metre nu se poate realiza acest lucru, aceste integrate pretandu-se mai mult in aplicatii unde semnalul de intrare se culege de pe iesirea preurilor sau intrarea amplificatoarelor audio. Deci, din aceste considerente va recomand sa cautati o schema de vu-metru pe tranzistoare sau A.O.

In forum sunt cateva exemple de scheme de vu-metre notabile.

Numai Bine

Partajează acest post

Link spre post

salutare tuturor mar interesa si pe mine schema si cablajul (pcb) de la un vu-metru cu AN6884 ... am toate piesele si nam un cablaj serios ....ma revansez cu orice schema sau orice sfat ..sanatate!! :bye:

Partajează acest post

Link spre post

Va salut din nou, as vrea sa fac un vu meter pe tranzistori cu 40 de leduri.

Ma poate ajuta cineva cu o schema?

Partajează acest post

Link spre post

SALUT!

am un sfat pentru tine: un vu-metru luctreaza de regula cu indicatii pe ultimele 2-4 leduri si se foloseste ca sa poti limita un semnal pina la un semnal care sa nu distorsioneze .de rwegula ar trebui sa fie calibrat cumva .cele 40 de leduri se vor aprinde pina la ledul n si apoi va se duce fata spate 2-3 leduri .de ce sa ai 30 de leduri care vor sta aprinse?o alta problema ar fi divizarea semnalului pe baza tranzistoarelor .semnalul trebuie sa fie maricel si inpartit la 40.nu stiu ce face montajul dar nu justifica 40.am sa caut o schema cu yranzistori (cred ca la vu-metre gasesti cu 10 leduri si o poti adapta ),cauta si te hotarasti

Partajează acest post

Link spre post

Poate puteti dezvolta aceasta post-9-0-30518200-1345107799_thumb.jpg schema.

Partajează acest post

Link spre post

vedeti aici:

La sfarsitul filmuletului apare si schema precum si aspectul PCB

Editat de marius_med

Partajează acest post

Link spre post

am vazut filmul si cred ca ar trebui sa-i zicem un joc de lumini .este folosit 324 in capsula cu 4 operationale.daca gasesti o schema cu 8-12 leduri vei modifica rezistenta de divizare ,pote vezi si tensiunea de alimentare si atunci vei realiza montajul incearca sa scoti valorile din scema din film si ca sa faci un cablaj repede daca poti si sti sa folosesti un soft e in regula ,dac nu descarca un caroiaj si fa pe el.succes!

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.