Sari la conținut

Sondaj Accesare Noul Tehnium Azi

SONDAJ  

18 membri au votat

1. 1. In cate secunde accesati pagina web index a site-ului Tehnium Azi ?

• < 1 secunda
      0
    • 2...3 secunde
      7
    • 4...5 secunde
      5
    • 6...8 secunde
      2
    • 8...10 secunde
      2
    • mai mult de 10 secunde
      2
  2. 2. Ce tip de conexiune la internet aveti cand ati evaluat timpul de acces de mai sus ?

• Internet mobil (prin USB Stick-uri)
      1
    • LAN (cablu UTP)
      14
    • Wireless
      3
    • Dial-Up Modem
      0
  3. 3. Care este furnizorul dvs. de internet ?

• RCS & RDS
      7
    • UPC
      3
    • RomTelecom
      2
    • Unul din operatorii de telefonie mobila
      1
    • Altii (va rog sa specificati in topic operatorul de internet)
      5
  4. 4. Cand ati accesat pagina web ce rezolutie in pixeli aveati setata la monitor ?

• 800 x 600
      0
    • 1024 x768
      5
    • 1152 x 720
      0
    • 1152 x 768
      0
    • 1152 x 864
      0
    • 1280 x 800
      1
    • 1280 x 960
      1
    • 1280 x1024
      2
    • 1280 x1284
      0
    • 1440 x 900
      1
    • 1600 x 1200
      0
    • 1680 x 1050
      6
    • 1920 x 1200
      1
    • 2560 x 1600
      0
    • Alta rezolutie (va rog sa o specificati in topic)
      1
  5. 5. Ce browser web folositi atunci cand navigati pe internet ?

• Internet Explorer 6
      0
    • Internet Explorer 7
      0
    • Internet Explorer 8
      1
    • Internet Explorer 9
      1
    • Ultima versiunea Firefox
      12
    • Ultima versiunea Opera
      0
    • Google Chrome
      3
    • Alt browser web (va rog sa-l specificati in topic)
      1

Postări Recomandate

Acum cateva minute in urma site-ul s-a accesat mai greu din cauza ca server-ul virtual incepuse sa foloseasca memoria SWAP. O sa mai las site-ul in forma asta pana maine si cred ca o sa renunt la apache. Imi cer scuze pentru aceste neplaceri dar incerc sa storc cat mai mult din actuala solutie de webhosting. Deci, cred ca o sa fiu nevoit sa mut provizoriu pe hostul vechi din nou site-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

• Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

profesore, hai ca nu merge rau, doar pagina principala a forumului mi se pare ca se acceseaza greu dar in rest... rupe!

Link spre comentariu

dl. donpetru, mi se pare mie sau ati folosit acum nginx ?

Da, e mai rapid site-ul, de parca ar fi gazduit in Romania. Totusi, nu stiu, dar cred ca paginile cu stiri, articole se incarca ceva mai greu, dar nu ma deranjeaza.

Super.. :1st:

Link spre comentariu

Nu ti se pare, mai exact am folosit: nginx+fpm+mysql(mariadb)+xcache. E nevoie de o asemenea configuratie din cauza ca serverul web nginx nu este capabil de unul singur sa ruleze scripturi php.

Din pacate timpul de incarcare a paginilor cu articole, stiri, FAQ si video gallery, nu pot sa-l optimizez mai mult pe solutia actuala de hosting. Server-ul virtual actual nu este cine stie ce, iar altul mai bun momentan nu-mi permit sa achizitionez. De fapt, ar trebui o solutie de hosting care sa execute acel numar mare de interogari de la paginile mentionate anterior intr-un timp cat mai scurt. Cu alte cuvinte, pe o noua solutie de hosting ar trebui sa se obtina performante I/O mai bune decat cele de mai jos:

--- . (ext3 /dev/mapper/vg1-XXXX) ioping statistics ---
30 requests completed in 32106.4 ms, 11 iops, 0.0 mb/s
min/avg/max/mdev = 0.1/90.7/1948.2/346.1 ms

Link spre comentariu

In 5..6 secunde, uneori parca mai mult, se incarca paginile cu Articole, FAQ, Video si Stiri.

Celelalte pagini, inclusiv forumul, se incarca intr-o secunda, foarte des instantaneu.

Deci, cred ca e ceva cu paginile alea. Nu cred ca e de la server, ci de la aplicatia care le gestioneaza. Nu sunt sigur, dar cred ca asta e cauza. Ca daca era de la server, se incarcau greu toate paginile, nu, si nu este asa?!

Link spre comentariu

Deci, cred ca e ceva cu paginile alea. Nu cred ca e de la server, ci de la aplicatia care le gestioneaza. Nu sunt sigur, dar cred ca asta e cauza. Ca daca era de la server, se incarcau greu toate paginile, nu, si nu este asa?!

Asta le-am spus si eu celor de la IPB desi ei tot dau vina pe performantele server-ului virtual. Nu cred ca problema asta depinde 100% de serverul virtual cu atat mai mult se regasea si pe hostul vechi. Oricum, in cursul acestui an, o sa fac tot posibilul sa testez site-ul pe un VPS mai bun sau un server dedicat mai bun decat solutia actuala de hosting.

Link spre comentariu

Nu ti se pare, mai exact am folosit: nginx+fpm+mysql(mariadb)+xcache. E nevoie de o asemenea configuratie din cauza ca serverul web nginx nu este capabil de unul singur sa ruleze scripturi php.

Din pacate timpul de incarcare a paginilor cu articole, stiri, FAQ si video gallery, nu pot sa-l optimizez mai mult pe solutia actuala de hosting. Server-ul virtual actual nu este cine stie ce, iar altul mai bun momentan nu-mi permit sa achizitionez. De fapt, ar trebui o solutie de hosting care sa execute acel numar mare de interogari de la paginile mentionate anterior intr-un timp cat mai scurt. Cu alte cuvinte, pe o noua solutie de hosting ar trebui sa se obtina performante I/O mai bune decat cele de mai jos:

--- . (ext3 /dev/mapper/vg1-XXXX) ioping statistics ---
30 requests completed in 32106.4 ms, 11 iops, 0.0 mb/s
min/avg/max/mdev = 0.1/90.7/1948.2/346.1 ms

Am auzit ca pe nginx functioneaza facebook-ul.

E un server web bun deoarece pentru acelasi numar de useri online consuma de doua-trei ori mai putina memorie RAM decat serverul web apache.

Si la mine se incarca mai repede paginile siteului ca inainte. :music_drums:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.