Sari la conținut

UN ALIMENTATOR BUN LA ORICE.

Postări Recomandate

Excelent articol.Am vazut saptamina trecuta topicul,m-am uitat fugitiv si mi s-a parut interesant.Fiind plecat din localitate nu am avut timpul necesar pentru a studia mai pe indelete schema.Cind am revenit,nu am mai gasit topicul.Nu stiam nici titlul topicului,nici autorul topicului. Am deschis un topic pentru a intreba unde pot gasi topicul si cum se numeste.Ca intotdeauna am gasit oameni de omenie care m-au indrumat.

Link spre post
  • Răspunsuri 44
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Inainte de a transfera acest topic in sectiunea Kituri Electronice, va trebui sa prezentati cateva imagini cu montajul realizat, sa ne spuneti cateva lucruri cat de bine functioneaza montajul (spre ex

Posted Images

Buna ziua din nou :smile: ,

Cablajul postat este la scara?

Cu stima,

Robert B.

Nu mai stiu la ce scara este postat cablajul alimentatorului(a fost trecut prin mai multe prelucrari inainte de a fi postat),dar va dau un reper de orientare: distanta intre orificiile pentru rezistorii de putere mica este de 12 mm.Puteti sa restabiliti scara cablajului.

Link spre post

Vin cu o completare la functionalitatea schemei ce am postat-o in acest topic:

In prima schema postata la inceputul topicului observati ca C4 are valoarea de 100uF,dar in urma testarilor de functionalitate si fiabilitate acesta valoare era periculoasa pentru ce parametri doream sa obtin in consecinta am modificat C4 la 10uF,aducind alimentatorul la regimul dorit.

Deci atentie!

Daca mai este nevoie de alte detalii , cu placere vi le expun.

Link spre post

Nu mai stiu la ce scara este postat cablajul alimentatorului(a fost trecut prin mai multe prelucrari inainte de a fi postat),dar va dau un reper de orientare: distanta intre orificiile pentru rezistorii de putere mica este de 12 mm.Puteti sa restabiliti scara cablajului.

Potentiometrele sunt multitura?

Link spre post

Nu sint multitura,potentiometri obisnuiti,cu variatie liniara a rezistentei.

Am cautat o descriere a lui TIP 35C, am descoperit ca duce 25A, in cazul acesta mai este necesar sa folosim 4 conectati in paralel (petru 10A), sau sunt necesari datorita limitarii de 125W a lui TIP35C?

Link spre post

Am cautat o descriere a lui TIP 35C, am descoperit ca duce 25A, in cazul acesta mai este necesar sa folosim 4 conectati in paralel (petru 10A), sau sunt necesari datorita limitarii de 125W a lui TIP35C?

Puterea unui tranzistor,trecuta in data sheet,din cite stiu eu,este puterea maxima disipata cind temperatura jonctiunii sau capsulei este mai mica sau egala cu 25*C tranzistorul fiind pe un radiator infinit.

Link spre post
  • 1 year later...
  • 5 months later...

pentru a nu se mai produce confuzii , schema de la postarea 13 este schema corecta (dupa multiple modificari si testari am ajuns la aceasta varianta), intruneste toate calitatile posibile . este o schema greu de defectat.

Link spre post
  • 1 month later...

Nu a prezentat interes pentru nimeni aceasta schema, sau nu este prea buna?

Schema e buna si sint convins ca a fost construita de mai multi colegi forumisti.Asa cum spunea colegul @pozitron,schema de la pagina 13 este cea corecta.Daca vrei sa o construiesti, poti apela la colegul @wally_gatter,care proiecteaza si executa cablaje dupa scheme.

O seara buna sa ai

Link spre post

Schema e buna si sint convins ca a fost construita de mai multi colegi forumisti.Asa cum spunea colegul @pozitron,schema de la pagina 13 este cea corecta.Daca vrei sa o construiesti, poti apela la colegul @wally_gatter,care proiecteaza si executa cablaje dupa scheme.

O seara buna sa ai

Nu vreau sa mai  deranjez pe nimeni , ma gandeam ca poate o are cineva gata facuta  si are placerea  si binevointa  de a o posta pe forum.

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock