Jump to content
moses

Depanare Rostov 105

Recommended Posts

Am masurat tensiunea intre punctele 2 si 3, folosind magnetofonul ca amplificator pt casetofon. La intrarea in puntea redresoare am masurat 35,5 Vca, respectiv 17,7 si 17,5 Vca fata de masa si 44,8 Vcc la iesirea din punte. De asemenea la iesirea din stabilizator la XS1 am gasit intre 4 si 5 tensiunea de 8,8 Vcc iar intre 7 si 8 27,9 Vcc, respectiv 13 Vcc si 14,7Vcc intre 7 si 8 fata de masa. Am verificat aparatul de masura cu acumulatori noi R6 (a indicat 1,24 V) si un acumulator auto (12,6 V).

O sa incerc sa masor si cu alt aparat.

Pana acum am inlocuit condensatorii electrolitici de pe placa stabilizatorului, bateria de condensatori de pe radiatorul amplificatorului (2200 uF la 50 V) si cei 4 condensatori de filtraj (3x2200 uF la 63 V si 4700 uF la 25 V).

Mentionez ca in boxe a aparut un zgomot constant, ca cel facut de un transformator nestrans.

Cu stima.

In CC, intre 1 si masa si intre 6 si masa ce tensiune aveti?

Pana acum am inlocuit condensatorii electrolitici de pe placa stabilizatorului

Adica toti 6?

in boxe a aparut un zgomot constant

Diferenta de tensiune +/- 15V poate fi o explicatie.

Mai masurati si tensiunile +/- de alimentare a etajului final.

O sugestie, cand masurati, polaritatea testerelor sa ramana aceiasi, adica daca masurati o tensiune pzitiva cu testeru + la + si cel - la masa, cand o masurati pe cea negativa, cel cu + sa fie la masa si cel cu - la tensiunea negativa, aceasta deoarece multe multimetre chiar daca masoara aceiasi(ex. aceiasi baterie) tensiune, daca se inverseaza testerele arata valori diferite.

Edited by miron1947

Buna seara.

Am inlocuit toti cei 6 condensatori fixati pe radiatorul amplificatorului. Inclusiv cei 4 condensatori de filtraj de langa transformator.

Am masurat tensiunea de alimentare la circuitul electronic al VU-metrelor (unde trebuie sa fie de +15 Vcc) dar era egala cu valorile de iesire din stabilizator (mai mici).

As putea sa folosesc partea de alimentare cu tensiune (transformator, placa siguranta si stabilizator) de la un ROSTOV 105 pentru ROSTOV 105 S1?

Cu stima.

Va salut. Am reglat tensiunea de +/- 15 V cc din semireglabilele R16 si R19 de pe placa stabilizatorului, am inlocuit si condensatorii electrolitici de pe placa stabilizator. Am verificat placa logica (rabatabila) de comanda a motoarelor pe alt magnetofon (functional) si lucreaza bine. INSA la becurile de la VU-metre intensitatea luminoasa este tot scazuta, dar sa prelungitul timpul de cuplare pe PLAY cu 3-4 secunde,(cu placa logica de pe alt ) dupa care declanseaza. Totusi daca bag semnal din exterior prin TAPE se aude ffff bine. CE CREDETI CA AR TREBUI SA MAI VERIFIC?

la becurile de la VU-metre intensitatea luminoasa este tot scazuta

Dar iluminarea este cu led-uri sau becuri de scala? Masurati tensiunea pe ele(becuri sau led-uri).

sa prelungitul timpul de cuplare pe PLAY cu 3-4 secunde,(cu placa logica de pe alt ) dupa care declanseaza

Pe placa logica, ati schimnbat electroliticii? Edited by miron1947

Iluminarea de la VU-metre este cu becuri (as dori sa pun LED-uri). Pe placa logica de la 105 S1 sunt schimbati electrolitici, placa logica de pe cel de-al doilea magnetofon (este doar 105) nu are schimbati condensatorii. Oricum la magnetofonul R 105 functioneaza comenzile corect cu amandoua placile logice. O sa incerc sa masor tensiunea de alimentare a montajului VU-metre si la becuri.

Multumesc.

Verificati daca corespund tensiunile din tabele pe cele trei placi atasate de mine, post-9-0-88803000-1361912479_thumb.jpeg post-9-0-38549000-1361912499_thumb.jpeg senzatia mea este ca tot magnetofonul este subalimentat.

La retea ati masurat ce tensiune aveti?

Edited by miron1947

o intrebare

La rostov 105 s1 are un buton in spate pt dimensiunile benzii: 18 si 22. Care este rolul lui? Daca merg cu role de 18 si butonul e pe pozitia 22 are ceva?!

Multumesc

Cei 4 condensatori au fost schimbati (eu am magnetofonul de 1 an). Ati avut dreptate 3 sunt de 2200 uF/63 V si 1 buc de 4700 uF/25V marca SAMWHA. Credeti ca ar trebui sa-i schimb din nou?.

Am curatat senzorii si in spatele suportilor de role nimic. Va pot spune ca atunci cand dau PLAY, bobina de actioneaza rola presoare lucreaza cateva secunde (1-2 sec) dupa care decupleaza. Led-ul rosu de la PLAY se aprinde la intensitatea normala pt 1-2 sec si imediat isi reduce intensitatea la jumatate, dar indica ca butonul PLAY este actionat, nu se aprinde led-ul de la STOP. Cand am facut proba cu semnal de la deck, intensitatea luminoasa la becurile de la VU-metre a fost tot scazuta (am masurat tensiunea de 15 V pe placa de la VU-metre si indica 13,4 V la mufa cu pini).

O sa incerc sa schimb condensatori electrolitici, incepand cu cei 6 de 2000uF/50V (am notat cam 42 buc).

Cu stima.

buna seara , acelasi defect am avut si eu si am inlocuit puntea redresoare de pe redresor aflata in partea dreapta spate

Va rog daca poate cineva sa-mi dea si mie lista cu valorile condensatorilor electrolitici care trebuie inlocuiti intr-un magnetofon Rostov 105 - fabricatie 1988 .

Multumesc anticipat .

Va salut! Am inlocuit condensatorii electrolitici pe modulele care se vad in imagine ( inainte de schimbare pe modulul de amplificator redare aveam legat un montaj care cred ca prelua semnalul de la capul de redare, legat la mufa care vine de la capete si la mufa de intrare in magnetofon). Inainte de aceasta schimbarea condensatorilor se auzea destul de bine, dar doar pe un canal , acum dupa ce am schimbat condensatorii nu se mai aude ( de fapt se aude foarte incet ), puteti sa-mi spuneti unde ar fi problema, condensatorii i-am legat bine ( + - ). Multumesc anticipat.  

(schimbat condensatori pe cele 3 module din partea de jos a imaginii )

post-26143-0-42403500-1440763871_thumb.jpg

Va salut! Am inlocuit condensatorii electrolitici pe modulele care se vad in imagine ( inainte de schimbare pe modulul de amplificator redare aveam legat un montaj care cred ca prelua semnalul de la capul de redare, legat la mufa care vine de la capete si la mufa de intrare in magnetofon). Inainte de aceasta schimbarea condensatorilor se auzea destul de bine, dar doar pe un canal , acum dupa ce am schimbat condensatorii nu se mai aude ( de fapt se aude foarte incet ), puteti sa-mi spuneti unde ar fi problema, condensatorii i-am legat bine ( + - ). Multumesc anticipat.  

(schimbat condensatori pe cele 3 module din partea de jos a imaginii )