Sari la conținut

Depanare Rostov 105


moses

Postări Recomandate

Cam toate tensiunile sunt mai mici, deci este aproape sigur ca electroliticii de filtrare sunt depreciati.In Brasov cumpar de la Mikado sau Vitacom, dar la Dvs. in Targul Jiu nu cunosc magazine.Puteti comanda la Adelaida din Craiova, este firma cea mai apropiata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspuns.

D-voastra va referiti la cei 6 condensatori de 2000 uF de pe placa amplificatorului de putere (acestia sunt originali), sau la cei 4 condensatori de langa stabilizator (acestia au fost inlocuiti cu condensatori de 2200uF / 63V). Va intreb pt ca pe ultimii 4 nu i-am gasit in scheme.

Tranzistoarele KT 814 si 815 pot fi inlocuite cu BD 139 respectiv 140?

Am uitat sa precizez ca am introdus semnal dintr-un casetofon deck si am ascultat in casti. Se aude bine si functioneaza si VU-metrele.

Cu stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va intreb pt ca pe ultimii 4 nu i-am gasit in scheme.

Sunt cei din chenar, post-9-0-39341100-1357421962_thumb.jpg dar doar trei sunt de 2000uF, mai este unul de 5000uF.

Tranzistoarele KT 814 si 815 pot fi inlocuite cu BD 139 respectiv 140?

Da.

Vedeti ca sub talerele spinilor, sunt senzori de rotatie optici prin reflexie post-9-0-28656900-1357422719_thumb.jpg si este posibil ca prin depunere de praf sau alte impuritati sectoarele sa nu mai refelecte bine lumina si astfel informatia rotatiei celor doua role cu banda sa fie eronata, eroare ce poate fi cauza decuplarii rolei cabestanului, fiind interpretata ca terminarea benzii.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei 4 condensatori au fost schimbati (eu am magnetofonul de 1 an). Ati avut dreptate 3 sunt de 2200 uF/63 V si 1 buc de 4700 uF/25V marca SAMWHA. Credeti ca ar trebui sa-i schimb din nou?.

Am curatat senzorii si in spatele suportilor de role nimic. Va pot spune ca atunci cand dau PLAY, bobina de actioneaza rola presoare lucreaza cateva secunde (1-2 sec) dupa care decupleaza. Led-ul rosu de la PLAY se aprinde la intensitatea normala pt 1-2 sec si imediat isi reduce intensitatea la jumatate, dar indica ca butonul PLAY este actionat, nu se aprinde led-ul de la STOP. Cand am facut proba cu semnal de la deck, intensitatea luminoasa la becurile de la VU-metre a fost tot scazuta (am masurat tensiunea de 15 V pe placa de la VU-metre si indica 13,4 V la mufa cu pini).

O sa incerc sa schimb condensatori electrolitici, incepand cu cei 6 de 2000uF/50V (am notat cam 42 buc).

Cu stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit urmatoarele valori : ~ 16V la intrare - la iesire din punte 25,2 V cc, a doua punte ~38 V - la iesire 54,5 Vcc.

Revin cu precizarea ca pe circuitul cu puntile redresoare la mufa XS1 la pozitia 2 avem in schema +6V si eu am masurat 2,1 V, iar la pozitia 3 avem in schema +12 V si am masurat 4,1V.

Cu stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Va salut. Am inlocuit condensatoarele electrolitice de pe stabilizator. Nu s-a modificat nimic. La stabilizator la XS 1 la pozitia 4 si 5 ar trebui sa fie 9 V, dar am masurat 7,8 V iar la pozitia 7 si 8 adica + si - 15 V am masurat 12,3 si 13,1 V fata de masa si 25,5 V intre pini 7 si 8.

Ar putea fi ceva in neregula pe placa stabilizatorului?

Cu stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am masurat urmatoarele valori - intre paranteze sunt trecute valorile masurate fata de masa pe fiecare ramura AC :

-pe placa stabilizator : intre 2 si 3 = 39,6 V (19,5 si 19,4 v), dupa punte 50,3 V cc;

-pe placa cu sigurante :la UZ1 : intre 15 si 16 =10,8 V (2,5 V si 7,8 V), dupa punte 4,64 V cc;

-la puntea VD 1-VD4 : 21,9 V (10,1 si 11,3 V), dupa punte 27,8 Vcc;

-la puntea VD5 - VD 6 : 46,2 V (22,6 si 22,9 V), dupa punte 59 Vcc.

Pe placa stabilizator am masurat din nou tensiunea intre punctele 4 si 5 = 9,2 Vcc, intre punctele 7 si 8 = 28,6 Vcc (intre 7 si masa = 13Vcc, intre 8 si masa = 15,3Vcc - nu ar trebui sa fie egale).

Cu stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intre punctele 4 si 5 = 9,2 Vcc,

Ceva nu este corect, fie ce ati masurat, fie ce ati scris.Intre 4 si 5 este punte, au acelasi potential.Vedeti mai sus schema.

intre punctele 7 si 8 = 28,6 Vcc (intre 7 si masa = 13Vcc, intre 8 si masa = 15,3Vcc - nu ar trebui sa fie egale)..

Pe care placa, stabilizatorul are numerotare pana la 6.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar la intrarea in placa stabilizatorului, tensiunea care vine de la transformator, conexiunile 2 si 3, ce tensiune AC aveti, chiar 39V, sau ati masurat intre alte puncte?Instrumentul de masura este bun?

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock