Sari la conținut

Eroare


ola_nicolas

Postări Recomandate

De mai mult timp, la contorul de "postari recente", se strecoara sistematic o eroare. Si anume, daca constati ca un anumit membru a raspuns la mai multe subiecte si vrei sa vizualizezi raspunsurile, constati ca la o parte dintre ele, nu el este ultimul respondent. Pentru ilustrare, am atasat un screen cu situatia contorului in data de 11 februarie 2012, ora 17.00.

 

 

Din imagine se poate vedea ca subsemnatul apare ca ultim respondent la topicul "Schema incarcator baterie auto". Daca insa veti fi curiosi sa vizualizati raspunsul, veti constata ca subsemnatul nu a postat pe acea data si la acel subiect. Am deschis acest topic, spre cunostinta admin-ului. In atasamentul urmator, realizat la ora 17.19, apare @roadrunner, ca respondent la acest subiect. Daca vreti sa vedeti raspunsul, veti vedea ca el nu a raspuns de fapt.

 

 

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat pe cele doua imagini postate si observ ca in ambele imagini figurati ca ultim respondent la subiectul "Schema incarcator baterie auto" si nu utilizatorul @roadrunner in una din imagini. Deci ???

 

Pe de alta parte, am analizat problema expusa de dvs. in browser-ul web personal si, spre exemplu in acest moment cand scriu acest mesaj, atunci cand accesez pagina principala a site-ului www.tehnium-azi.ro, ultimul respondent la subiectul "Schema incarcator baterie auto" este utilizatorul @mmarius (incorect). Am analizat si celelalte subiecte prezente in lista cu ultimile postari noi si se pare ca in toate aceste subiecte nu este adresat corect ultimul respondent.

Problema apare numai in pagina web principala a site-ului.

 

O sa analizez problema si o sa revin cu alte precizari.

Multumesc pentru observatie.

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la ultima problema semnalata, as dori sa-mi spuneti pe ce template ati sesizat eroarea?

Spre exemplu, pe template-ul Tehnium, nu mi-aduc amite sa fi sesizat eroarea despre contorul de notificari necitite. Oricum, ca o masura de precautie, o sa reverific prezenta sau absenata acelei erorii.

 

Editare ulterioara: dl. Olaru, am revizuit prima eroare mentionata in primul post si as dori sa-mi spuneti, dvs. sau alti utilizatori, daca mai este prezenta acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru confirmare.

O sa verific functionarea corecta a contorului de postari recente si in urmatoarele 48 de ore.

 

Va prezint informativ forma actuala a codului unde am facut o mica modificare:

<if test="is_array( $records ) && count( $records )">
{parse striping="feed_striping" classes="row1,row2 altrow"}
<foreach loop="$records as $r">
<li class='hentry {parse striping="feed_striping"}'><a href='{$r['url']}' rel='bookmark' title='{$r['title']}'>{$r['title']}</a>
{$this->lang->words['recent_by']} <address class="author vcard">
<a class="url fn" href="{parse url="showuser={$r['last_poster_id']}" template="showuser" 
seotitle="{$r['members_seo_name']}" base="public"}" title='{$this->lang->words['view_profile']}'>
{$r['members_display_name']}</a>{parse template="user_popup" group="global" params="$r['last_poster_id'], 
$r['members_seo_name']"}</address>
<br />
<span class='date'><abbr class="published" title="{parse expression="date( 'c', $r['date'] )"}">
{parse date="$r['date']" format="short"}</abbr></span>  		
</li>
</foreach>
</if>

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul utilizarii browser-ului personal, ultimul postant la subiectul "Eroare" este "ola_nicolas", ceea ce e bine, dar nu este bine in cazul subiectului "ACTA".

 

Problema cred ca survine din cauza ca pagina pricipala a site-ului (acolo unde se pot vedea articolele) este pe un domeniu web al carui continut se afla pe un subdomeniu web. Acest mod de comunicare are si dezavantaje, lucru ce l-am mentionat de nenumarate ori dezvoltatorilor aplicatiei IPB. Ca drept urmare, o sa incerc sa ma adresez stafului IPB pentru gasirea unei solutii bune si permanente (oricum, e ceva de durata)

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock