Sari la conținut

Cat de mult sunt respectate drepturile de autor?!


donpetru

Postări Recomandate

Va propun sa treceti cu vederea prin urmatoarele pagini web:

http://www.yo9kpb.com/forum/8-66-1

http://www.yo9kpb.com/forum/8-65-1

http://www.yo9kpb.com/forum/8-64-1

http://www.yo9kpb.com/forum/8-63-1

Dupa cum observati, cine a postat acele articole acolo nu a avut macar bunul simt sa citeze site-ul web de unde a preluat acele informatii. Nu mai pomenesc aici de conduita profesionala care i-ar fi cerut sa contacteze detinatorul de drept a acelor articole pentru publicare si in ce conditii.

 

Uitati, inca un motiv pentru care sunt pro ACTA (bine, nu chiar in forma in care se vrea acum), motiv care m-a facut sa nu mai prezint aici acea documentatie despre dimensionarea transformatorului de sudura in comutatie si nici acel topic despre testarea si masurarea corecta a performantelor amplificatoarelor audio (un topic mult asteptat de un utilizator din Republica Moldova al carui nume acum nu il mai retin - apropo, sa stii ca nu am uitat de topicul ala!) si mai multe alte lucruri, cum ar fi, postarea de alte articole. Bineinteles ca nu am renuntat la ideea postarii altor articole dar acest lucru il voi face dupa ce voi implementa un sistem de protectie la copiere. Nu ca ar fi un sistem de protectie 100% eficient (utilizatorul putand ocoli protectia folosindu-se de functia PrintScreen) dar acel sistem va reduce mult din tentativele de copy-paste sau va ingreuna procesul de mutare dintr-o parte in alta a continutului.

 

Deci, cum ati califica o atitudine ca cea redata in site-ul web de mai sus? Din ce am auzit, ar mai fi cateva exemple (nu mai pomenesc de un proiect din colectie care circula pe site-urile de torent). Acum, referitor la proiectul din colectie, o sa-mi spuneti ca acest lucru are si avantaje, ca afla mai multa lume etc., dar nu e chiar asa, pentru ca ceea ce circula nu e tocmai ultima versiunea a amplificatorului GX400.

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Donpetru,

 

exista mecanisme legale pentru a proteja informatia, si exista legi care pedepsesc furtul de proprietate intelectuala. Problema grea este sa aplici legile astea in tari care nu recunosc legislatia respectiva (sau nu am mijloace s-o aplice)

Sunt destule tari unde legile care protejeaza proprietatea intelectuala nu inseamna mare lucru, China, India, Romania (si multe altele) unde a fura e o virtute.

Cei care reproduc sau vand informatie protejata de copyright o fac din diverse motive, materiale comoditate, prostie, si ei vad lucrurile din perspectiva celui care accesesza informatia gratis, nu din perspectiva celui care a creat acea informatie prin efort personal, financiar si intelectual. O astfel de persoana nu va vedea niciodata valoare intr-un software decat dupa ce va incerca sa scrie software, sau nu va vedea valoare intr-un document bine scris decat dupa ce va incerca sa scrie si el un document cu manuta lui. Multi se ascund dupa "libertatea de circulatie a informatiei" sau "folosim informatia ca sa invatam pe altii" care e o scuza cel putin idioata. Parerea mea e ca orice e obtinut usor, se bucura de perceptia colectiva ca nu ar avea valoare.

RR

 

PS - uitandu-ma link-uri am vazut ca precizeaza ca sunt de pe tehnium-azi, deci te intreb, ai mentionat pe tehnium-azi ca informatia apaprtine tehnium azi, si ca orice tentativa de preproducere sau copiere este ilegala? ca daca nu ai facut-o atunci este subinteles ca sunt publice ("public domain")

Si acum a doua intrebare, continutul acelor fisere (desene schite) iti partine in totalitate, le-ai facut tu de mana sau le-ai luat si tu de pe internet.

Aici (in lumea reala) daca vrem sa preproducem informatie de pe alte website-uri, ne cerem acordul in scris, iar daca-l primim precizam sursa si mesajul "courtesy of xxxx" (cu amabilitatea lui xxxx)

dar cum am mai spus mai sus lucrurile astea se practica aici , unde se poate traii destul de bine din proprietatea intelectuala.

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea desenelor au fost facute de mine sau de utilizatorii care mi-au pus la dispozitie acele articole. In ceea ce priveste imaginile sau pozele, acestea sunt preluate din site-urile web care sunt trecute la bibliografia articolului, iar altele sunt chiar conceptie proprie. Spre exemplu, articolul Amplificatorul Operational, care parmise nu se regasesti in acele legaturi web de mai sus, contine scheme electronice reproduse de mine si la care m-am chinuit, fara sa exagerez, cateva zile bune (nu mai zic de continut, care a fost prelucrat ca sa fie mult pe intelesul tuturor).

 

Sa stii ca pe adresa redactiei Tehnium Azi am primit diferite solicitari de permisiuni de reproducere a unei parti din continutul unor articole, cel mai reprezentativ exemplu fiind a unui profesor de la o Universitate din Iasi, care vroia sa foloseasca continutul articolului Amplificatoare Operationale la tratarea unui capitol din cursurile care le preda la facultate. Si nu e singurul caz. Deci, precum vezi, unii oameni dau dovada de bun simt, alti se scalda in expresii ca genul celor reproduse de tine, citez: "libertatea de circulatie a informatiei" sau "folosim informatia ca sa invatam pe altii".

 

Totusi, as dori sa precizez faptul ca, atunci cand va apare o solicitare de acest fel pentru un articol care nu-mi apartine, sa fiti siguri ca voi contacta prin e-mail autorul acelui articol si voi transmite persoanei in cauza sa se adreseze direct autorului, urmand ca dupa aceea, autorul si cel care a depus solicitarea, sa informeze redactia Tehnium Azi asupra concluziilor sau rezultatelor. Cred ca este o masura care va multumi ambele parti. Daca autorul unui articol de pe acest site, constata ca s-a reprodus ilegal continutul articolului sau pe alt site, il rog sa-mi dea de stire. Dupa aceea vom incerca sa vedem ce se poate face in acest sens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Donpetru,

 

profesorii universitari stiu care e valoarea proprietatii intelectuale (in marea lor majoritate) si respecta asta in general, problema sunt cei multi care nu stiu ce efort implica activitatea intelectuala, si asociaza accesul facil la informatie cu lipsa de valoare a informatiei (gratuitatea)

Parerea mea personala e sa decizi singur daca informatia are valoare comerciala sau nu, si sa o publici sau nu, dar daca te-ai hotarat s-o publici, trebuie sa fii pregatit (mental) pentru ca e clar ca va fi reprodusa de tot felul de oameni unii bine intentionati altii nu. In discutia asta nu suntem noi importanti (tu sau eu) ci marea masa a utilizatorilor.

RR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dl.donpetru, va rog sa nu dati inapoi. E pacat sa se sfarseasca ce ati inceput atat de bine. Acum sper sa nu dati inapoi si cu proiectele din colectia TH, mult asteptatul TA200, AV400 v2 si altele asemenea. Daca ati stii cati utilizatori mor de nerabdare sa citeasca un proiect nou. Ar fi pacat ca pentru cativa imbecili de pe web sa nu mai avem proiecte noi si sa nu putem citi posturile dumneavoastra, care ne mai lumineaza in electronica. Am vazut cum creste traficul aici, inclusiv pe softpedia, cand posteaza dl.donpetru. Orice utilizator aici si acolo, cand vede un topic unde LAST POST este semnat donpetru, se inghesuie sa-l citeasca.

 

Va rog, nu dati inapoi. :nationality_japoldman:

 

stima

dan

Editat de dan_e
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dan,

 

s-a cam terminat vremea lui "hei rup", pune-ti intrebarea: as fi dispus sa platesc, sa fac o mica donatie in contul lui Donpetru, ca o rasplata pentru efortul depus?

ca la lidl, mic.ro si Carrefour nu poti platii cu multumiri si impresii, si probabil ca Donpetru are podul plin de multumiri si strangeri de mana.

Pana la urma vreti sau nu, o sa va loveasca capitalismul pe toti, lucrurile astea le realizezi de obicei la casa de la supermarket cand platesti ce ai in cos, si te-ntrebi cum dracu nu am bani de faina cand eu sunt in stare sa scriu asa documetatii apreciate, si sa fac scheme pe are le apreciaza multi.

RR

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dan_e, daca am promis ca voi prezentat TA200, AV400 v2 si celelalte kituri care vor mai fi, atunci o sa ma tin de promisiune.

 

@roadrunner, nu stiu alti utilizatori ce parere au, dar recunosc ca ai dreptate. Cam asa stau lucrurile in Romania dar daca as include optiunea "Donate" (regasita in multe website-uri straine de profil tehnic si nu numai), cati utilizatori crezi ca s-ar ingramadi sa doneze prin PayPal un simbolic: 1 Leu, 1 USD sau 1 Euro (macar)?

 

@uuciN, acela e un caz particular care reprezinta poate 0,000000001% din multitudinea de cazuri existente pe internet, atat din punctul de vedere a cartilor tiparite sau in format electronic, cat si din punctul de vedere a programelor PC sau filmelor. Spre exemplu, nu cred ca un producator de software ar imparti cu placere, gratis, copii ale programelor PC pe care le comercializeaza, in speranta ca cine stie in ce viitor i se vor intoarce inzecit favorurile facute ?

 

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din primul link citat de donpetru reproduc:

Rezistenţa ohmică a metalelor creşte cu temperatura iar a cărbunelui şi a lichidelor scade cu c?t temperatura lor creşte. Rezistenţa electrică a cuprului creşte cu 4% la o ?ncălzire de 10?C. Modul cum variază rezistenţa ohmică a unui conductor electric ?n...

Pe wikipedia gasim:

Rezistența ohmică a metalelor crește cu temperatura iar a cărbunelui și a lichidelor scade cu c?t temperatura lor crește. Rezistența electrică a cuprului crește cu 4% la o ?ncălzire de 10 ?C. Modul cum variază rezistența ohmică a unui conductor electric ?n...

 

Nu regasesc obiectul dreptului de autor invocat in materialul copiat de respectivul edy pe site-ul YO9kpb.

 

 

...............

 

Conform Oficiului Roman pentru Drepturilor de Autor,

 

Nu pot beneficia de protecţia legală a dreptului de autor următoarele: ideile, teoriile, conceptele, descoperirile ştiinţifice, procedeele, metodele de funcţionare sau conceptele matematice ca atare şi invenţiile, conţinute ?ntr-o operă, oricare ar fi modul de preluare, de scriere, de explicare sau de exprimare;

http://www.orda.ro/

Deci, cred ca ar trebui sa ne insusim mai intai notiunile de drept de autor, proprietate intelectuala, etc., dupa care putem analiza si cataloga actiuni ca cele de pe site-ul Y0... sau altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@SIG, sunt intr-adevar pasaje care nu invoca dreptul de autor, dar unele articole din cele citate mai sus, au un mod de asezare in pagina si pe alocuri schimbat modul de exprimare, astfel incat actiunea in sine de transpunere a lor pe un alt site web, fara citarea sursei, e un gest total nepotrivit. Uita-te numai la desenele aferente articolului despre transformatorul electric. E adevarat ca nu tot ce se scrie acolo se poate incrimina sub titulatura drepturilor de autor dar mai mult de 50%, DA.

Apoi, nu e frumos sa compari continutul cu cel de pe wikipedia, pentru ca, printre alte cazuri, poate exista si cazul in care cineva sa preia cu copy-paste anumite informatii de pe acest site si sa le insereze pe wikipedia. Esti sigur ca nu suntem intr-un asemenea caz? Si vrei sa spui, aparand cauza, ca nu este corect sa informam utilizatorii despre sursa originala a continutului ?

 

Sa luam urmatorul exemplu: eu scriu un articol, alti doi meseriasi de pe net, considera ca nu e rau sa posteze continutul (total sau partial) pe wikipedia, ca mai apoi, cineva de pe wikipedia, sa ia continutul si sa-l posteze in alta parte. Apoi, vii tu, si si-mi arati ca e idem ca cel de pe wikipedia si ca nu ar trebui sa protestez. Ti se pare corect? Eu zic ca nu.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va propun sa treceti cu vederea prin urmatoarele pagini web:

http://www.yo9kpb.com/forum/8-66-1

http://www.yo9kpb.com/forum/8-65-1

http://www.yo9kpb.com/forum/8-64-1

http://www.yo9kpb.com/forum/8-63-1

Dupa cum observati, cine a postat acele articole acolo nu a avut macar bunul simt sa citeze site-ul web de unde a preluat acele informatii.

Pai este trecuta sursa.

 

 

Sa luam urmatorul exemplu: eu scriu un articol, alti doi meseriasi de pe net, considera ca nu e rau sa posteze continutul (total sau partial) pe wikipedia, ca mai apoi, cineva de pe wikipedia, sa ia continutul si sa-l posteze in alta parte. Apoi, vii tu, si si-mi arati ca e idem ca cel de pe wikipedia si ca nu ar trebui sa protestez. Ti se pare corect? Eu zic ca nu.

Nu stiu daca asa stau lucrurile la pasajul citat de mine (wiki s-a inspirat de la tine sau tu de la wiki), insa a protesta e una, desi omu' a precizat sursa, iar a cere drepturi de autor e alta.

 

Numai bine.

Editat de SIG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock