Sari la conținut

ALIMENTATOR UNIVERSAL 0-30V10A


pozitron

Postări Recomandate

Alimentator 0-30v 10A comentariu.

Aceasta-i o schemă ce am transpus-o ?n practică. Reprezintă un alimentator destul de simplu, dar cu performanţe foarte bune. LM318 este nucleul acestei scheme.Acest regulator universal are rol de referinţă şi de stabilizare.Nu necesită comentarii prea multe (?l cunoaşte toată lumea). Circuitele din pinul Adj necesită comentarii.Ţin?nd cont de diferenţa de potenţial ?ntre adj şi pin aut (1,25v) am aplicat o tensiune de -1,25v la pinul adj (D2-D3), aşa av?nd nivel de tensiune aut ?ncep?nd de la zero volţi.?n paralel pe potenţiometrul de 5k din care se reglează Vout se află tyristorul scr1 ce amorsează ?n momentul c?nd primeşte tensiune de comandă de la U1(TL081), şi răm?ne ?n conducţie.Tyristorul primeşte semnal c?nd s-a depăşit curentul reglat din R12 sau c?nd s-a produs un scurcircuit la ieşire.Informaţia pentru supracurent sau scurcircuit la ieşire se ia de pe R1 . Pentru restartare se acţionează prin apăsare S1.

Eu sunt mulţumit de această schemă.

 

Eşti om cu mine, s?nt om cu tine! (Legea lui Ohm)

  • Like 1
Link spre comentariu

Alimentator 0-30v 10A comentariu.

Aceasta-i o schemă ce am transpus-o în practică. Reprezintă un alimentator destul de simplu, dar cu performanţe foarte bune. LM317este nucleul acestei scheme.Acest regulator universal are rol de referinţă şi de stabilizare.Nu necesită comentarii prea multe (îl cunoaşte toată lumea). Circuitele din pinul Adj necesită comentarii.Ţinînd cont de diferenţa de potenţial între adj şi pin aut (1,25v) am aplicat o tensiune de -1,25v la pinul adj (D2-D3), aşa avînd nivel de tensiune aut începînd de la zero volţi.În paralel pe potenţiometrul de 5k din care se reglează Vout se află tyristorul scr1 ce amorsează în momentul cînd primeşte tensiune de comandă de la U1(TL081), şi rămîne în conducţie.Tyristorul primeşte semnal cînd s-a depăşit curentul reglat din R12 sau cînd s-a produs un scurcircuit la ieşire.Informaţia pentru supracurent sau scurcircuit la ieşire se ia de pe R1 . Pentru restartare se acţionează prin apăsare S1.

Eu sunt mulţumit de această schemă.

 

Eşti om cu mine, sînt om cu tine! (Legea lui Ohm)

post-13757-055470500 1327600629_thumb.jpg

Editat de pozitron
  • Like 1
Link spre comentariu
  • 8 months later...

Metoda mea de proiectare a unui circuit imprimat, incepe cu achizitionarea pieselor care pot avea dimensiuni diferite, in general condensatorii si rezistentele de putere, abia atunci, in functie de cotele respective(cablajul fiind o componenta mecanica), se poate trece la desenarea lui.

Link spre comentariu
  • 1 month later...

Avind unele probleme private ce m-au impiedicat sa accesez forumul,va cer scuze.

 

La solicitarea unui coleg de forum mi se cere tipul unor componente....

diodele din puntea redresoare ex. BYX251000, D10N05, sa suporte minim 10A si min 50 volti.

D4-9 zenere de 10 volti

D7-8 1N4001-4007

Link spre comentariu

Rezistorii deobicei montati in emitorii tranzistorilor in configuratie paralela au rolul de a egaliza tensiunea pe jonctiunea baza-emitor a fiecarui tranzistor pentru a nu afecta functionarea celorlalti tranzistori.Dupa parerea mea si nu numai, atasind in baza rezistorul are acelasi rol si bineinteles nu mai afecteaza impedanta interna a sursei.

Link spre comentariu
  • 2 weeks later...

Sursa aceasta de alimentare eu am construit-o si functioneaza foarte bine, dar de atit timp de cind este postata aceasta schema nimeni nu a sesizat ca exista o greseala in desenul schemei.

Dioda D7 trebuie inversata polaritatea,in rest totul este perfect.

Succes in realizarea acestei surse de alimentare.

Daca mai aveti neclaritati va raspund cu placere.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock