Sari la conținut

SISTEME AUDIO PE TRANZISTOARE CU GERMANIU !

AUDIOELECTRONICA CU TRANZISTORI PE GERMANIU !  

69 membri au votat

1. 1. VA PLACE SAU NU VA PLACE ?

• DA DAR SUNT GREU DE GASIT SI CONSTRUIT !
      17
    • DA DAR NU SE MERITA EFORTUL !
      10
    • DA E SUPER !
      28
    • NU ISI ARE ROSTUL CU TEHNOLOGIA MODERNA
      4
    • CHIAR E O PROSTIE SA TE CHINUI CU ASA CEVA !
      2
    • SUNT VECHI,DEPASITE SI NU MAI DAU RANDAMENT !
      8

Postări Recomandate

felul in care se compune sinusoida la un amplificator cu alimentare simetrica fata de modul in care se compune sinusoida la un amplificator cu alimentare simpla.

Adica cum?

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
  • Răspunsuri 40
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Da sigur veti spune ce mai vrea si asta ? ! Veti mai spune ca sunt vechi si depasite , zgomotoase,ca se incalzesc si se ard chiar si cu ditamai radiatorul,ca nu le mai poti imperechea dupa factorul be

Vesti minunate pentru doritorii de tranzistoare pe germaniu, se mai gasesc de vanzare urmatoarele : ASZ 17 ; 21 ; ASY 26 ; 27 ; 28 ; 67 ; AC 125; 126 ; 128 ; 187K AD 131, iar de scheme, nu se pune pro

Dar cele cu alimetare nesimetrica, ofera doar 1/2 din sinusoida?

Posted Images

sinusoida arata asa:

Arata asa cand punctul de functionare al finalilor(curentul de repaus prea mic si apar distorsiuni de incrucisare) este reglat gresit, in rest nu exista diferente la redarea semnalelor, indiferent de modul de alimentare. Alimentarea cu sursa simetrica are avantajul eliminarii condensatorului de iesire, (o piesa voluminoasa), dar apare riscul arderii difuzoarelor cand se dezechilbreaza punctul de repaus.

Editat de miron1947
Link spre post

Asadar, indiferent ca are sau nu filtrul acela pe iesire, ambele merg la fel.

Prin urmare, schema de mai sus este buna.

Inlocuirea tranzistoarelor cu AC180, AD149 si respectiv AD155 este buna?

Cum fac cu thermistor-ul acela?

Link spre post

Asadar, indiferent ca are sau nu filtrul acela pe iesire, ambele merg la fel.

Da, daca prin filtru intelegeti condensatorul, rolul acestuia este de a bloca curentul continu, spre difuzor.

Prin urmare, schema de mai sus este buna.

N-am realizat-o, dar nu vad un motiv sa nu functioneze.

Inlocuirea tranzistoarelor cu AC180, AD149 si respectiv AD155 este buna?

Nu mai am cataloage cu ele, deci nu stiu daca sunt echivalente.

Cum fac cu thermistor-ul acela?

Nu-l gasiti sau ce?

Editat de miron1947
Link spre post
  • 1 year later...

Tranzistoarele cu germaniu au cateva proprietati favorabile lucrului in AF (dar si in UIF, cele de tip MESA 2). Caracteristica la curenti de baza mici si cea la saturatie nu prezinta coturi ascutite, astfel distorsiunile la semnale mari sunt mai mici, la fel ca la tuburi. Zgomotul tranzistoarelor de putere cu germaniu este foarte mic. Rezistenta interna este mica. Etajele de nivel mic cu tranzistoare cu siliciu merg excelent. Calitatea etajelor de putere cu germaniu clasice (cele cu transformatoare defazor si de iesire) este aceea ca nu necesita reactie negativa globala. Aceasta transforma tot amplificatorul audio intr-un amplificator de eroare cu dinamica slaba (puneti un osciloscop pe intrarea prefinalului). Cele mai pretentioase sunt amplificatoarele de chitara. Personal, am facut (in urma cu aproape 50 de ani) unul de 20W cu finali rusesti P4. A fost folosit la nunti, etc. timp de 30 de ani si inca dadea clasa unui AS 2020 de exemplu.

Link spre post
  • 2 months later...

Va rog sa ma scuzati ca intervin in aceasta discutie.

Recomand cu toata taria, celor ce vor sa-si construiasca amplificatoare cu tranzistori cu germaniu, finalul ?i corectorul de ton din receptorul Bucur6 sau toata partea de amplificare de la pik-up-ul Acord 201 Stereo.

Atasati radiatoare suficient de mari tranzistoarelor finale (eventual si prefinalelor) si nu va faceti griji. Va functiona cu siguranta, daca se respecta valoarea componentelor din schema.

Am un radio BUCUR6 care functioneaza continuu din 1986 (se opreste doar cind "se ia curentul"), il folosesc si ca radio si ca amplificator de putere. Nu am schimbat finalele niciodata. Am inlocuit condensatorii electrolitici prin 2005. Si-a pastrat toate functiunile, iar semnalul (cel putin dupa ureche) este nedistorsionat.

• Like 1
Link spre post
  • 8 months later...
  • 2 months later...

Salut, cred ca partea de amplificare din radioreceptorul gloria se preteaza ca si schema pentru un amplificator cu piese care inca se pot gasi...nu mai stiu daca contine ad131, o sa revin cu un post, schema se poate gasi in colectia tehnium. numai bine :dj:

Link spre post
  • 2 years later...
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock