Jump to content
Sign in to follow this  
vio_gl

brum amplif

Recommended Posts

Atunci Dl.miron1947 cauzele aparitiei brumului ar putea fi:

- factorul de amplificarea a etajului de preamplificare foarte mare (necorespunzator aplicatiei);

- taseele imprimante ale corectorului sunt relativ late si montajul nu este ecranat fata de celelalte influente perturbatorii din cutia amplificatorului;

- cablu ecranat pe intrarea amplificatorului este relativ lung si de proasta calitate.

Sunt de aceasi parere,dar pentru a ne edifica,Dl.vio_gl ar trebuii sa dea amanunte.Poate acesta schita ajuta.

post-9-1197286442_thumb.jpg

Ne tot batem capu aici cu mii de idei,sugestii,propuneri si supozitii fara sa avem toti montajul gata facut intr-o poza pe cele doua parti ca sa ne putem ghida mai usor . Cauzele ar putea fi nenumarate si oricat de multa experienta ai avea nu esti "mafalda"sa le stii pe toate , si ce daca acest cablaj e original credeti ca omu nu la putut gresi in copierea lui ? Si daca copia e fidela atunci nu ar putea fii componentele de vina ( unele ) , imperecherea finalilor , R.C. "dubioase" ?

De ce nu ar putea fii reglaje incorect facute ? Sau sursa defectuoasa,ori cabluri si conexiuni de proasta calitate ? Vedeti cate probleme se ridica fara a exista certitudinea ca macar una din cele mentionate de mine ar fii cauza ? !

cred ca de vina e preampul corector pe care l-am scos si nu mai am brum deloc.acum as vrea sa-mi fac altul

cu vol preamp la 0 nu aveam nici un zgomot

cred ca de vina e preampul corector pe care l-am scos si nu mai am brum deloc.acum as vrea sa-mi fac altul

cu vol preamp la 0 nu aveam nici un zgomot

Salut ! Sa stii ca exista aceasta posibilitate , incearca mai multe tipuri de preamplifuri , dar nu complicate ci simple si vezi ce si cum , din acelea cu un integrat sau cativa tranzistori, stiu ca ai sa reusesti , bafta ! :a9:

vio_gl, ce preamplificator ai utilizat ? Cu amplificatoare operationale sau trazistoare? Era bine daca puteai sa ne arati montajul sau schema.

Pe langa exemplele de preamplificatoarele care le-am redat intr-unul din topicurile deschise la sectiunea Accesorii audio, mai adaog si urmatoarele:

1. Un preamplficator audio mono Hi-Fi:

Preamplificator_audio_mono_HiFi_cu_NE5532.pdf

2. Un preamplficator audio stereo Hi-Fi cu factorul de amplificare ajustabil:

Preamplificator_audio_stereo_HiFi_cu_NE5532.pdf

vio_gl, ce preamplificator ai utilizat ? Cu amplificatoare operationale sau trazistoare? Era bine daca puteai sa ne arati montajul sau schema.

Pe langa exemplele de preamplificatoarele care le-am redat intr-unul din topicurile deschise la sectiunea Accesorii audio, mai adaog si urmatoarele:

1. Un preamplficator audio mono Hi-Fi:

Preamplificator_audio_mono_HiFi_cu_NE5532.pdf

2. Un preamplficator audio stereo Hi-Fi cu factorul de amplificare ajustabil:

Preamplificator_audio_stereo_HiFi_cu_NE5532.pdf

DONPETRU vad ca lipsesc schemele de principiu , exista doar constructia fizica ! Si daca dupa ce le face si pe astea va avea aceasi problema , atunci nu se "infunda" si mai mult misterul ? !

P.S. - vio_gl As vrea sa vd si eu daca este posibil schema , cablajul si amplasarea componentelor, eventual niste date de la masuratorile facute ( daca exista ) !

DONPETRU vad ca lipsesc schemele de principiu , exista doar constructia fizica ! Si daca dupa ce le face si pe astea va avea aceasi problema , atunci nu se "infunda" si mai mult misterul ? !

Circuitele imprimante sunt prea simple pentru a le mai prezenta schema. In plus, circuitele imprimante prezentate in fisierul PDF le-am realizat dupa niste scheme care au fost in prealabil facute pe hartie. Din acest motiv nu am mai trecut in PDF schema in format electronic, deoarece schemele circuitelor nici nu le am in formatul asta.

P.S. Dl.RADU, va rog sa fiti mai atent la jocul de cuvinte. V-ati exprimat total gresit: vad ca lipsesc schemele de principiu. Schema electronica a circuitului imprimat e una, schema de principiu a unui produs e alta.

Totusi de curiozitate aveti la indemana schemele impreuna cu valorile componentelor?

Stiu !

Schema de principiu = posibil "schema bloc" .

Schema electronica = Schema model pentru cablaj .

Totusi de curiozitate aveti la indemana schemele impreuna cu valorile componentelor?

Schemele le am pe hartie impreuna cu valorile componentelor. Din pacate acum nu am timp pentru a le transpune in format electronic. Pentru ca nu este foarte greu de identificat componentele si legaturile dintre acestea, le puteti face dvs. urmarind PCB-urile prezentate in PDF (asta daca tot vreti neaparat sa vedeti schema/schemele).

Schemele le am pe hartie impreuna cu valorile componentelor. Din pacate acum nu am timp pentru a le transpune in format electronic. Pentru ca nu este foarte greu de identificat componentele si legaturile dintre acestea, le puteti face dvs. urmarind PCB-urile prezentate in PDF (asta daca tot vreti neaparat sa vedeti schema/schemele).

Ok ! Multumesc !

Si totusi daca nici asa nu merge ce ne facem ? S-au incercat toate metodele si nimica , ce ne facem ?

am sa incercsa fac un preamp stereo postat de don petrusi va comunic rezultatul

am sa incercsa fac un preamp stereo postat de don petrusi va comunic rezultatul

Asteptam rezultatele, bafta !

am schimbat preu si nu mai am nici un brum nimic.va multumesc