Sari la conținut

amplificator din magnetofon

marian.logh

Postări Recomandate

Am rezolvat cu sigurantele, le-am inlocuit .Problema e ca se aude incet :( .Ma poate ajuta cineva sa-l fac sa se auda mai tare??Sa se auda macar de 2x6w cum a zis dl miron .Si inca ceva merge numai un canal ,pe al doilea abia se aude .Trebuie inlocuit ceva? Sau cum sa fac?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot cu condensatoare electrolitice de aceiasi valoare(tensiune si capacitate) noi.

aha .da is notate altfel de exemplu am 6 condensatoare : IB K50-20 50B 2000 MK* ,cred ca-s de 50v 2000microf daca nu ma insel ,problema e ca is aia mari prinsi de cadrul ala metalic si au numai o borna , minusul e pe cadrul metalic?

Link spre comentariu

Nu doar cei mari sunt electrolitici, sunt si de valori si dimensiuni mici pe placile montajului.

aha ,o sa-i schimb maine pe toti .din cauza lor sa se auda incet ? si tot din cauza lor merge numai un canal? al doilea se aude ca la casti .ori mai sunt arse rezistente , potentiometrele sa fie defecte? cum verific ?

Link spre comentariu

aha ,o sa-i schimb maine pe toti .din cauza lor sa se auda incet ?

Da, daca scade ff mult capacitatea.

si tot din cauza lor merge numai un canal?

Este posibil.

potentiometrele sa fie defecte? cum verific ?

Daca nu haraie la actionare si nu regleaza in salturi, nu sunt defecte si chiar daca se comporta asa, acestea pot fi remediate.

P.S.

Numarati prima oara cati condensatori electrolitici aveti in total, pentru a putea estima costul inlocuirii lor.

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Da, daca scade ff mult capacitatea.

Este posibil.

Daca nu haraie la actionare si nu regleaza in salturi, nu sunt defecte si chiar daca se comporta asa, acestea pot fi remediate.

P.S.

Numarati prima oara cati condensatori electrolitici aveti in total, pentru a putea estima costul inlocuirii lor.

am schimbat cativa dar sunt mai multi condensatori pe care nu-i gasesc cu valorile astea :

1. 6,3v 100uf

2. 16v 50 uf

3. 25v 200uf

4. 50v 2000uf

5. 50v 100uf

6. 16v 200uf

7. 25v 10uf

si mai am doi cred ca nepolarizati: 160v 0.1uf respectiv 630v 2200nf cu ce ii inlocuiesc?

Link spre comentariu

Rostov 102 au fost magnetofoane destul de bune. Ar fi pacat sa-l dezmembrati de dragul a doua amplificatoare de 6W. Merita restaurat.

Cat despre folosirea de rezistoare pe post de siguranta: Da, exista rezistoare fuzibile specializate pentru aceasta functie, dar ele nu indeplinesc cerintele de electrosecuritate impuse sigurantelor de retea.

Link spre comentariu

am schimbat cativa dar sunt mai multi condensatori pe care nu-i gasesc cu valorile astea

:

1. 6,3v 100uf

2. 16v 50 uf=47uF

3. 25v 200uf=220uF

4. 50v 2000uf=2200uF

5. 50v 100uf=47uF

6. 16v 200uf=220uF

7. 25v 10uf

Daca nu gasiti la tensiunea de lucru inscrisa pe ei si incap fizic ca dimensiuni, puteti utiliza unii la tensiune de lucru mai mare, ex.16V,25V....

Atentie la inlocuire , fiind polarizati, au un + si - care trebuie respectat.

160v 0.1uf respectiv 630v 2200nf cu ce ii inlocuiesc? acestia nu cred ca trebuie inlocuiti se depreciaza foarte greu,

Editat de miron1947
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock