Sari la conținut

Egalizator


Florin_dioda

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 83
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

As vrea sa pot sa raspund, dar nu stiu ce este acest brum... si cum se face ecranarea? Trebuie sa apropii semnalul de masa de fire? Sau ce? Ce trebuie sa fac? :flag_of_truce:

Si explicatimi si mie va rog in ce consta acest brum. Am mai citit parca ceva despre el in alt topic mai demult, dar nu am inteles prea bine, sau am cautat altceva si nu m-a interesat prea mult.

 

 

Cel din imagine este cablu ecranat?

post-17100-069364800 1325949505_thumb.jpg

Editat de Florin_dioda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum se face ecranarea?

Trecerea semanlului din egalizator in amplificator cu cablu ecranat(sau cablu de microfon in cazul Dvs), firul de semnal este in interiorul unei trese care se conecteaza la masa si este realizata din lita impletita/infasurata, similar cu cel de antena TV, dar mai subtire.

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asadar si acesta este bun?

Care?

1.Si conectarea se face la masa alimentari egalizatorului de 12V si GND-ul amplificatorului de 0V nu?

Daca va referiti la tresa(ecran), da.

Doar cablurile cu semnalul ce iese din egalizator si intra in amplificator trebuie ecranate?

Da, doar cele de semnal.

Asa arata un cablu ecranat cu doua fire, dar sunt si doar cu unul si cu mai multe.

TAS-C200.pdf

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baraitul se opreste cand pun capatul celalalt al cablului de ecranare la OUT +(Egalizator) si IN +(Amplificator). Dar se aude si mai incet, ca si cand n-ar avea amplificator, si fara pic de basi...doar inalte...?

 

 

Cablajul egalizatorului este facut de mine...A treia imagine este schema TDA-ului 7294

post-17100-054823200 1325955561_thumb.jpg

post-17100-051939800 1325955570_thumb.jpg

post-17100-089829800 1325955579_thumb.jpg

Editat de Florin_dioda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock