Sari la conținut

Egalizator


Florin_dioda

Postări Recomandate

Nu, dar cursorul se poate deplasa si accidental si viciaza reglajul initial.

Ce vreti sa spuneti prin viciaza reglajul initial? Va fi afectata fizic vreo componenta a placii, sau se vor defecta in sensul ca isi vor pierde caracteristicile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In schema aveti doi potentiometri semireglabili, unul pentru acordarea inductantei simulata cu operationalul si unul pentru profunzimea efectului, acesti parametri pot fi viciati.Aveti aici o schema mai simpla, fara semireglabil care vad ca va pun atatea probleme.

20 band EQUALIZER - GRAPHIC EQUALISER 01.pdf

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In schema aveti doi potentiometri semiregalabili, unul pentru acordarea inductantei simulata cu operationalul si unul pentru profunzimea efectului, acesti parametri pot fi viciati.

Nu ma refeream strict la schema aceea. AM spus ca voi cauta o alta schema cu potentiometre obisnuite si voi pune in locul lor p. de translatie. Dar oricum, am mai citit odata postarile mele, la un topic tot despre corector de ton, si voi face unul recomandat de domnul donpetru cu potentiometre normale. Asta pentru inceput; cu timpul...ma mai gandesc... .

post-17100-034472300 1321302301_thumb.jpg

Editat de Florin_dioda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ca sa nu mai deschid alt topic, voi posta aici un subiect pe tema egalizatoarelor:

Am facut un egalizator grafic cu cinci benzi cu LA3600 pe care mi l-a recomandat domnul donpetru acum ceva timp si am o problema MARE:

Sunetul este neobisnuit de impecabil, perfect este putin spus, DAR...Se aude foarte incet, pe langa faptul ca este si preamplificator. Se aude incet pentru ca nu este alimentat cu tensiune. Daca incerc sa il alimentez scoate un barait insuportabil. Am icercat sa-l alimentez de la cat mai multe surse...pana si de la baterii pentru chei de inchidere centralizata...acelea de 12V...acelasi rezultat...punti filtrate/nefiltrate...la fel. Am atasat si un video ca sa intelegeti mai bine despre ce este vorba. In el arat doar ce se intampla cand incerc sa-l alimentez de la 12V din punte filtrata. Imi cer scuze pentru calitatea lui; este doar ca idee; necesita prea multe complicatii ca sa filmez cu camera. Si inca ceva...in video sunetul este decalat, pentru ca l-am mai modificat din cauza limitei de 1.46Mb.

As vrea sa stiu ce pot sa-i fac!

Clip_Video0007.rar

Editat de Florin_dioda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neadaptare de impendanta si inca ceva:ati legat potentiometele la masa?

1.Cu impedanta nu inteleg. Semnalul de intrare trebuie sa fie de 250mV si impedanta de intrare 20Ko. Nu stiu care din ele este problema si nu am nici cum sa masor.

2.Nu, potentiometrele nu sunt legate la masa. Dar cum se leaga...ce parte a potentiometrelor se leaga la masa?

 

Cat despre intrebarea domnului miron1947: nu inteleg... cum sa leg masa de la alimentarea amplificatorului de aprox. 2x24V cu masa de la alimetarea egalizatorului de 12V...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum sa leg masa de la alimentarea amplificatorului de aprox. 2x24V cu masa de la alimetarea egalizatorului de 12V...?

Pai chiar daca este alimentat simetric tot are masa(0V), acolo se conecteaza si masa din egalizator, altfel aveti si brum si semnal slab.

post-9-044184300 1325873599_thumb.jpg

Editat de miron1947
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock