Sari la conținut

Ajutor Cd player Sony

alex261
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua. Detin un cd player Sony CDP 101.

Problema e urmatoarea:

Il alimentez ,introduc cd in unitate ,dau play, si incepe sa citeasca ,trec secundele pe display , totul pare ok.

Merg toate butoanele, dar cand leg pe iesire un amplificator nu se aude decat zgomot de fond.

Am verificat semnalul pe dac CX 20017 si acelasi lucru zgomot de fond si la intare si la iesirea dac-ului.

Sa fie defect dac-ul sau lentila.

Va multumesc.

Daca e necesar atasez si poze sau schema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Semnalul l-am verificat prin conectarea unei casti de telefon mobil pe pinul 10 al dac-ului si masa , la fel si iesirea pe pinii 17 si 18

conform manualului de service.

Nu stiu daca e bine ce am facut, sunt incepator.

Daca ma sfatuiti cu ceva, am si manualul service , si am facut si ceva masurari de tensiuni pe dac si nu sunt prea ok.

Link spre comentariu

am facut cateva masuratori ale dac=ului CX20017

masurat de mine normale

pini 1,2 ,14 = -5 v ??????-5V

pin 20 = -3,8 V ??????????-5V

pin 4 = +5V ???????????????+5V

pin24 =nimic ????????????????1,2V

pin23 = -5V ???????????????-3,7V

pin17 si 18 = -1,25 si -1V ????????0V

pin16 = -1,25 V ?????????????-3,4 V

pin15 =nimic?????????????? -3,7V

in plus la pinul 5 = -5V . pinii 27 si 28 = -3,35 V

prima tensiune e masurata de mine, iar cea de-a doua este cea trecuta in schema

Credeti ca e bun sau defect?

Link spre comentariu

E defect DAC-ul dar verifica si alimentare lui.

DAC-ul nu se defecteaza asa, oricum, de regula mai pica si altceva. Eu, ca sa-ti dau un exemplu, am inlocuit intr-un caz si lectorul optic a CD-ului. Deci, cam multi bani in joc si nu stiu daca se merita!

Editat de iuly2010
Link spre comentariu

Am analizat manualul de service si nu as tinde sa cred ca DAC-ul e devina, ci mai degraba celelalte circuite cu care interactioneaza. Ar trebui verificate J-FET-urile Q505 si Q504, precum si IC 516 si condensatorul C584 (vezi pag. 42 din manualul de service). Totoadata, in aceeasi pagina, ar mai trebui verificat: R514, C510 si componentele sursei de alimentare, in special stabilizatoarele de tensiune realizate clasic cu tranzistoare. Daca pe pinul 24 al DAC-ului nu aveti nimic, asta inseamna ca stabilizatorul de +12V e defect sau R514 e intrerupta.

Reveniti cu precizari suplimentare si apoi mai vedem ce si cum.

Numai Bine

Link spre comentariu

Am analizat manualul de service si nu as tinde sa cred ca DAC-ul e devina, ci mai degraba celelalte circuite cu care interactioneaza. Ar trebui verificate J-FET-urile Q505 si Q504, precum si IC 516 si condensatorul C584 (vezi pag. 42 din manualul de service). Totoadata, in aceeasi pagina, ar mai trebui verificat: R514, C510 si componentele sursei de alimentare, in special stabilizatoarele de tensiune realizate clasic cu tranzistoare. Daca pe pinul 24 al DAC-ului nu aveti nimic, asta inseamna ca stabilizatorul de +12V e defect sau R514 e intrerupta.

Reveniti cu precizari suplimentare si apoi mai vedem ce si cum.

Numai Bine

multumesc mult pentru interes donpetru, voi face tot ce ati scris mai sus si voi reveni

Link spre comentariu

D-le Donpetru am revenit cu masuratorile

Cu ajutorul dvs. am verificat tot ce ati spus , am inlocuit 5 electrolitici ,si absolut toate tensiunile de pe dac au revenit la normal

Il alimentez , conectez la amplificator dar tot asa, doar zgomot de fond.

Am verificat ic 516 , 515 , ic 512 si 514 toate tensiunile sunt ok

Singurele piese care nu le-am verificat pentru ca nu stiu sunt jfet-urile Q505 si Q504 ,dar avand in vedere ca tensiunile sunt normale

Ce integrat sa mai verific, sau unde sa pun casca pentru semnal audio

Cu deosebita stima.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock