Sari la conținut

Cine poate raporta un subiect???

Postări Recomandate

Salutare tuturor, ca na, ne-am adunat mai multi.

Numele meu real este Claudiu Enescu, insa oamenii ma cunosc de "Leco", asa a ramas porecla de mic, Cleo, si amestecat a iesit Leco...:discuss_gathering:

Nu ma deranjeaza daca subiectele se muta sau se sterg ori altceva, eu doar am incercat sa postez niste subiecte referitoare la amplificatoarele reparate sau testate dealungul timpului, mai bine zis de citiva ani incoace, de cind activez si pe forumuri, odata cu explozia internetului in Romania.

Ca ma ocup cu amplificatoare audio(realizari si depanare) de pe la 10-12 ani, acum avind 40, este altceva dar nu despre asta vreau sa discutam.

Ideea este ca, sint multi oameni care au in uz, diverse ampificatoare,care chiar daca sint de firma de renume sau nu, se mai defecteaza.

Cum pentru mine orice amplificator de putere defect este un (o) challenge, mai ales daca nu am schema, am decis ca in limita timpului disponibil, la fiecare amplificator care mi-a trecut prin miini, sa incerc sa fac si o descriere a defectului, si reparatiei, cit si filmari la probe, ori filmari de testare , sa zic asa.

Sint multi oameni care nu stiu cum trebuie sa arate forma de unda la un amplificator audio, sint multi care stiu, insa am incercat cit de cit sa vin in ajutorul celor ce cunosc mai putin tainele unui amplificator.

De aceea, am incercat pe cit posibil, sa fiu cit mai explicit, in exprimare, chiar daca am mai gresit uneori, din diverse motive, e destul de greu sa masori, sa filmezi, sa vorbesti (de unul singur :juggle: ) in acelasi timp si s-au mai strecurat greseli, insa oamenii isi vor da seama despre ce si cum.

Revenind la modulul executat de mine, banuiesc ca de aici a cam plecat problema, ideea lui am avut-o mai demult, (o versiune mai simpla a functionat ani de zile, de pe vremea cind schema originala era numai cu NPN-uri in final si eu lucram cu KD503 TESLA, sau 2N3773 SGS ori RCA) insa am decis sa o pun in practica, intr-o versiune imbunatatita, adaptata componentelor actuale.

Dupa ce am reparat si testat diverse amplificatoare, mai mult sau mai putin de firma consacrata, la unele satisfacut, insa la marea majoritate dezamagit sau foarte dezamagit, mai ales ca in ultimul timp, calitatea stiti si voi, s-a cam dus pe apa Simbetei, am spus clar, incerc sa scot ceva de putere mare si calitate foarte buna.

Am zis ca daca tot ma pricep (sper :hi: ), de ce sa nu beneficiez mai mult de pe urma cunostiintelor in domeniu...

Cred ca si voi ati fi procedat la fel, nu?

Am considerat (nu inainte de a cere sfaturi lui donpetru) ca locul lui, este la sectiunea amplificatoare, unde am si fost indrumat sa postez, si am si facut-o.

M-a deranjat ideea cu "blog-ul", deoarece pe un alt forum, am avut parte de o gramada de oameni "obtuzi" care, probabil unii dintre ei,foarte putini la numar, si-au simtit reputatia lezata sau amenintata si am primit raspunsuri gen, fa-ti domne blog, si lasa-ne pe noi.

Sper din tot sufletul, ca pe acest forum sa gasesc oameni de mare caracter, cu care sa pot imparti din cunostiintele mele, si de la care sa mai invat si eu cite ceva, adica sa fim o comunitate demna de invdiat.

Era sa uit, toate cunostiintele mele in domeniu audio-amplificatoare, se bazeaza 98% pe practica, la capitolil teorie stau slab,oficial sint electrician forta intretinere si reparatii.

In incheiere, spre rusinea mea, vreau sa va spun ca NU AM FACUT NICIODATA UN BLOG,:blush2: , si de va fi sa-l fac, am sa va cer indrumarea!

Cu deosebit respect pentru toti noii colegi de forum, va saluta Claudiu Enescu.

Editat de DjLeco
Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Leco, cred ca ai inteles gresit invitatia administratorului ca sa-ti faci un blog. Era vorba sa apelezi meniul Blogs a acestui site si sa-ti deschizi un blog, asa cum au facut si unii utilizatori. Deci, nu era o vorba aruncata la misto asa cum ti s-a intamplat pe alte site-uri. Cu ocazia deschiderii blogului tau se mai populeaza cu bloguri si sectiunea Blogs din acest site. Deci, beneficiile sunt de ambele parti.

Iar daca nu ai facut niciun blog pana acum, iata ai ocazia.

Editat de politehnica
Link spre post

Iata in atasament raspunsul forumului, la incercarea mea de a-mi raporta mesajul anterior.

Am analizat situatia si se pare ca eroarea aceea apare numai in cazul utilizatorilor promovati in grupul Tehnium Azi. Am sa verific setarile grupului si am sa incerc cat imi sta in puteri sa remediez aceasta problema.

Totodata, multumesc pentru semnalarea problemei.

Link spre post

Nu stiu de ce toata lumea se leaga de DjLeco si de realizarile lui...nu-i singurul forum unde exista aceasta tenta de "invidie".E drept ca putea face toate postarile "mai pe rand" in decurs de o luna sa zic nu una dupa alta dar nici asa nu vad care-i problema.

Eu as zice sa il lasam pe DjLeco sa isi continue activitatea si postarile,pentru ca,cu siguranta avem ce vedea si mai ales ce invata din realizarile lui si experimentele facuta de el in special in domeniul audio.

In legatura cu prezentarea modulelor lui spre vanzare iarasi nu vad nici o problema atata timp cat forumul are o sectiune dedicata pentru asa ceva.

Legat de afirmatia lui "facut de mine"...era si normal sa scrie asa ca doar e munca lui si doar el a facut ce se vede...lol.El a lucrat,el a filmat..etc,deci nu vad unde-i problema.Sau lumea se astepta sa scrie "realizat de mine" sau ....

Spun astea pentru ca dupa cum se vede mai ales pe la noi prin tara nu prea mai sunt asemenea oameni,din pacate si ar fi pacat ca si cei care mai sunt sa stea "ascunsi".

p.s:mie imi merge functia de a raporta mesaje

Link spre post

@Letcon,

In cazul tau nu apare eroarea postata de utilizatorul @ola_nicolas din cauza ca nu faceti parte din acelasi grup de utilizatori. Ca sa fi promovat in grupul Tehnium Azi va trebui sa ai cel putin 200 de postari in forum. Oricum, asa informativ, intentionez sa creez mai multe grupuri de utilizatori. De ce, veti vedea la momentul potrivit.

Eu din ce am inteles, tot subiectul acesta a vrut sa aduca in prim plan locul unde a deschis subiectele utilizatorul @DjLeco si nu continutul lor. Mar refer in special la cele postate la sectiunea Amplificatoare Audio. E adevarat ca acolo am indicat sa se deschida acele subiecte, dar utilizatorul @ola_nicolas fiind mult mai vigilent ca mine, a semnalat eroarea, pe care a expus-o in acest topic. Totusi, daca utilizatorul care a initiat acest topic a avut alta intentie, il rog sa o prezinte mult mai in amanuntit pentru a lamuri mai bine ambele tabere.

Pe de alta parte, as dori sa-i multumesc utilizatorului @DjLeco pentru faptul ca a postat acele subiecte, practice, care cu siguranta au lasat si multe semne de intrebare. Am observat ca nu a vrut sa le mute intr-un blog personal aici pe site dar e alegerea sa - spun asta pentru ca nu i-am recomandat de la bun inceput sa faca lucrul asta iar acum, inteleg, nu e chiar asa usor. Deoarece zilele astea nu am avut prea mult timp la dispozitie sa stau sa analizez constatarile sale din acele subiecte, am sa incerc sa-mi fac timp duminica pentru asta. Vor exista si comentarii la continutul acelor subiecte - sper nu numai din partea mea!

Numai Bine

Link spre post

Salutare tuturor!

...daca utilizatorul care a initiat acest topic a avut alta intentie, il rog sa o prezinte mult mai in amanuntit pentru a lamuri mai bine ambele tabere...

Mi-am spus deja parerea in mai multe postari. Apreciez ca atare munca de profesionist pe care a facut-o DjLeco. Modul cum a conceput seria de topic-uri, combinat cu o anumita doza de lipsa de modestie, cu ritmul alert neobisnuit inca pe acest forum si nu in ultimul rand cu locul unde a facut-o, pe o sectiune de maxima audienta, presupun ca a sugerat celor mai multi useri ceea ce mi-a sugerat initial si mie. Si anume intentia de asi face reclama (colegul roadrunner a gasit un mod mult mai elegant de a o spune, prin termenul de a se "autopromova"). Cred ca de comun acord, admin si @DjLeco, ar trebui sa stabileasca daca o asemenea serie de subiecte nu ar fi mai bine sa fie publicate intr-un articol pe Tehnium Azi, sau asa dupa cum au sugerat mai multi intr-un blog personal. Inainte de a raspunde aici, am analizat problemele aparute pe un alt forum, in legatura cu postari de acelasi gen ale lui @DjLeco. Se pare ca si acolo a izbucnit un scandal, cam de aceeasi factura cu cel discutat aici. Eu nefiind un obisnuit al sectiunilor "audio", nu am stiut absolut nimic despre acesta. Pur si simplu am reactionat la prima impresie, lasata de postarile sale (@DjLeco) pe acest forum. Consider ca pastrarea acestei serii de subiecte, acolo unde au fost postate ar reprezenta un precedent destul de periculos. Exista posibilitatea ca firme specializate in domeniu, sa faca acelasi lucru, sub un nick oarecare, realizand in acest mod o audienta nesperata pentru chestiuni poate mult mai putin apreciabile.

Rog pe cei implicati sa nu ia in nume de rau opinia subsemnatului. Cred ca nefiind interesat aproape de loc in domeniu, obiectivitatea acestei opinii nu va fi pusa la indoiala.

Altminteri Pace Tuturor! :discuss_gathering:

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Parerea mea este ca nu strica sa vina cineva nou sa mai dea putin viata forumului si implicit electronicii pentru-ca sa recunoastem sunt putini care mai pierd timpul cu electronica. De multe ori intram la 2-3 zile pe forum si nu vedeam nici un subiect nou. Cand vine cineva si deschide 10 ne plangem, ceea ce ma intristeaza. Mai ales cand vine cineva cu munca sa si ne-o arata si noua chiar nu mi se pare o chestie aiurea. E normal sa vina si sa scrie "facut de mine" daca l-a facut el ca acesta este tot farmecul.

Editat de Aburici
Link spre post

• 4 weeks later...

Iata in atasament raspunsul forumului, la incercarea mea de a-mi raporta mesajul anterior.

Dl. Olaru N., va rog sa-mi confirmati cu DA sau NU daca mai apare eroarea mentionata in citatul de mai sus. Am revizuit de ceva vreme setarile si poate de data asta, a iesit bine. Ramane sa-mi spuneti.

Multumesc anticipat. Numai Bine

Link spre post

Incercand sa raportez mesajul dumneavoastra, am primit din partea forumului raspunsul din atasamentul care urmeaza. Trag concluzia ca este ok.

In schimb, am un nou motiv de mirare. Incercand sa va expediez un PM, forumul mi-a intors eroarea din atasamentul 2. Oare sa nu pot sa va trimit un PM, sau este doar o eroare pasagera?

Editat de ola_nicolas
Link spre post

Da, este ok. Acum puteti raporta un mesaj.

Referitor la problema cu expedierea unui mesaj, am avut casuta cu mesaje private plina (100%). Acum am sters o parte din mesajele private mai vechi si nu ar trebui sa mai apara eroarea aceea. Deci, incercati din nou.

Numai Bine

Link spre post

• 3 months later...

Folosesc acest topic, pentru a nu mai deschide altul. Problema pe care vreau sa o ridic este una de "bun simt". Cred ca ar trebui gasit un substituient pentru calitatea de "membru", care le-a fost atribuita anumitor useri ai forumului. Aceasta denumire, combinata cu anumite poze "sexi", pe care le incarca anumiti useri ca avatar, duce la situatii penibile. Pentru a va da seama de ridicolul situatiei, priviti aici la "membrul" ady88reli si la avatarul sau. :giggle:

Editat de ola_nicolas
Link spre post

@ola-nicolas, ma gandesc de mult timp sa introduc niste reguli cu privire la continutul avatarului. Dar cum in Romania, cu prea bine stiti, legile din greseli se scriu sau din constatarea unor fapte ilicite sau nu, sau cu mai mult sau putin bun simt, ar trebui sa ajungem si noi (adica forumul) intr-o asemenea situa?ie ca sa procedez ca atare. In cel mai scurt timp posibil o sa modific regulamentul forumului astfel incat sa se respecte si cerinta dvs., care mi se pare, cel putin mie, nu stiu ce pareri vor avea ceilalti utilizatori, destul de la locul ei. Consider asta, si pentru ca suntem intr-o comunitate cu si despre tehnologie, nu cu si despre sex. Poate intre timp se autosesizeaza utilizatorul respectiv si isi va schimba avatarul, dar pana la schimbarea regulamentului, sau altfel spus, pana la adoptarea legii, nu pot sa-l oblig sa faca acest lucru. Sper sa ma intelegeti.

Totodata, astept si din partea dvs., ca si din partea altor utilizatori, propuneri cu privire la continutul regulamentului (sunt articole care se pot adauga si altele care nu se pot sterge).

Numai Bine

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.