Jump to content

Recommended Posts

m-am gandit sa-i pun o sarcina permanenta , o rezistenta de 25 ko dar nu vad ce rezolv. ce sa fac ?

reeditez postul asta. imi dau seama ca trebuie sa mai fac o alimentare de +/- 5 v . imi amintesc ca in timp ce ma documentam ptr realizarea voltmetrului, am citit ca este obligatorie alimentarea separata a voltmetrului fata de ceea ce masori, altfel se arde. probabil in momentul cand un aparat face masurarea , celalat trebuie sa lucreze in aceeasi parametri, altfel intradevar intra in scurt circuit. practic ampermetrul ramane pe o masurare de ordinul milivoltilor , pana la cateva sute de milivolti iar voltmetrul urca pana la 30 V...

asadar atunci cand erau ambele montate pe masurarea tensiunii era ok , deoarece lucrau in aceeasi parametri...

Edited by vitriol74

o rezistenta de 25 k

Cam mare valoarea, la 30V, curentul prin ea va fi de 1,2mA, macar 1K(30mA la 30V).Nu trebuie sa fie o sarcina permanenta, doar pana faceti aceste verificari/masuratori.

Edited by miron1947

asa cum am reeditat postul de mai sus, ma gandesc deja sa fac inca o alimentare, alta munca ...

era bine venita o parere de la cineva care a realizat panoul asta dublu ptr o sursa de genul asta. eram curios ce a intampinat el , ca si probleme.

am reusit sa inchid carcasa sursei...postez imagini cu ea gata, in diferite regimuri de lucru. personal sunt multumit.

am masurat un bec de 3,8V / 0,3A . fiind un bec banal , de lanterna, nu am pretentia sa fie exacta intensiteatea cu ce scrie pe el

.

fotografie0050l.jpg

alt bec 3,5V / 0,2A

fotografie0053.jpg

masurate diferite tensiuni

fotografie0054.jpg

fotografie0056j.jpg

fotografie0057g.jpg

imagini cu sursa, se vede cum lateralele sunt de fapt radiotoarele tranzistorilor finali

fotografie0058.jpg

fotografie0059l.jpg

am scurcicuitat iesirea , intra protectia si se aprinde ledul

fotografie0062.jpg

se vede ca amperajul maxim urca la aproape 10A. bineinteles ca nu ma hazardez sa lucrez cu ea asa, insa sigur la 5-6A este ok...

fotografie0063n.jpg

fotografie0064d.jpg