Sari la conținut
dan_e

Catia v5, Pro Engineer sau Solid Works ?

Postări Recomandate

Nu deschid alt topic, dar as vrea sa stiu in ce programe realizeaza producatorii de aparatura electronica imaginea Explod View a produsului dintr-un manual de service? Se poate face imaginea asta in Catia v5, Pro Engineer sau Solid Works ? Sau in care program sau soft?

stima

dan

Editat de dan_e

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu deschid alt topic, dar as vrea sa stiu in ce programe realizeaza producatorii de aparatura electronica imaginea Explod View a produsului dintr-un manual de service? Se poate face imaginea asta in Catia v5, Pro Engineer sau Solid Works ? Sau in care program sau soft?

stima

dan

in pro/e este aceasta functie, in plus in desen poti misca pozitiile pieselor si ai optiunea ca softul sa iti genereze si niste linii ajutatoare intre reperele ansamblului corespunzatoare directiilor de miscare/montaj

Partajează acest post

Link spre post

mersi

acum testez mai multe softuri si cred ca pana la urma ma opresc la ProE.

Am inteles ca e cautat in Romania.

stima

dan

Partajează acest post

Link spre post

Daca nu doresti sa proiectezi suprafete complexe, gen caroserii auto, benzi de rulare anvelope etc., nu ai nevoie de ProE.

Am lucrat in ProE 7 ani (matrite de anvelope), intretimp "jucandu-ma" cu SolidWorks, Inventor si Mechanical Design (ultimele doua de la Autodesk).

Acum, pentru mica mea firma am luat licenta pentru Alibre Design pentru ca este de 4-5 ori mai ieftina decat celelalte.

Si, pentru proiectare mecanica, inclusiv table (sheetmetal), este arhisuficient.

ProeE este un program superb dar este extrem de stufos si are o perioada de invatare destul de lunga.

Mie mi-a trebuit cam o luna pana sa pot proiecta independent, insa fara sa stiu toate facilitatile.

Este adevarat ca si dupa ce l-ai invatat poti sa treci la oricare alt program extrem de repede.

Alibre este un pic asemanator cu SolidWorks (ma rog, o sa-mi sara in cap adeptii SW :)), dar are functiile esentiale.

Parerea mea este ca, pentru ceea ce vrei sa faci, acest Alibre este foarte bun ca "entry level".

Au si o varianta sumara, nu mai stiu daca nu este chiar gratuita.

Succes!

Partajează acest post

Link spre post

Eu iti recomand Catia, se invata relativ usor( intr-o saptamana am reusit sa invat chestiile de baza). De asemenea nici ProE nu e foarte greu de invatat.

Partajează acest post

Link spre post

In Catia, Unigraphics si Pro/e se lucreaza in industria auto, deci poti face suprafete extraordinar de complexe de ex o plansa de bord, o aripa de masina, o carcasa de cutie de viteze, un bloc motor, o chiulasa etc, in Solid Works si altele NU poti face asa ceva.

In Catia, Unigraphics si Pro/e poti face si piese si ansamble simple de genul prezentate mai sus, logic, nu?

Eu nu o sa dau poze pe forum, iti spun doar sa iesi in parcare si orice masina o vei vedea (cu exceptia dacia 1300 si oltcit) sa sti ca e facuta in unul din cele 3 softuri enumerate mai sus, nicidecum in tot felul de "Solizi"

Si daca tot am pomenit de pro/e ia uite pe adresa asta cam ce face ultima versiune de soft

vezi si clipurile din dreapta

la adresa asta vezi si ceva legat de electronica

sau aici un filmulet despre animatie in pro si realitate virtuala

.youtube.com/watch?v=urQlpbbCNXQ&feature=related

sau o simulare a unui motor cu reactie

.youtube.com/watch?v=MUxP3PCDRTE&NR=1&feature=fvwp

la ultimele 2 adrese trebuie pus 3 de w in fata

Cine ti-a spus ca nu se pot face suprafete complexe in SW??? vrei sa iti demonstrez....se fac mult mai usor ca in pro-e...hai sa iti arat

post-1732-090553300 1326361283_thumb.jpg

post-1732-070882600 1326361311_thumb.jpg

post-1732-089868900 1326361349_thumb.jpg

post-1732-012706900 1326361403_thumb.jpg

post-1732-018814000 1326361429_thumb.jpg

Partajează acest post

Link spre post

Cine ti-a spus ca nu se pot face suprafete complexe in SW??? vrei sa iti demonstrez....se fac mult mai usor ca in pro-e...hai sa iti arat

Daca asa zici tu...

Ma intreb daca e atat de usor sa faci suprafete complexe in SW de ce industria auto si aero nu renunta la Catia si trece pe SW

Esti sigur ca ce imi arati sunt facute in SW sau doar importate/ sau sunt suprafete generate prin citirea unui fisier de puncte ceea ce e cu totul altceva

Partajează acest post

Link spre post

Cel mai simplu si placut in utilizare e SolidWorks. Apoi ProE si Catia.

Catia este cel mai utilizat soft in ingineria mecanica, este cel mai bun pe partea de modelare 3D (de solide si suprafete), insa are niste lipsuri pe partea de integrare de aplicatii de solutii standardizate: nu poti sa faci roti dintate, utilizarea componentelor standardizate nu este integrata nici pe departe la fel de bine ca in SolidWorks de exemplu, etc.

Pentru ce vrei sa faci, eu recomand SolidWorks.

• Like 1

Partajează acest post

Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.