Jump to content
Sign in to follow this  
ady88reli

automatizare poartai culisanta

Recommended Posts

pai si 27 MHz e ocupat cu statii CB din ce vad eu, sau nu interpretez bine?

pai si 27 MHz e ocupat cu statii CB

Pentru tecomanda sant alocate cele 6 canale, intre 26,995 si 27,255(in total 0,26Mhz), quartzurile se achizitioneaza pereche.

Edited by miron1947

poi si cuarturile sunt fix de 27 MHz ,nu? cum fac eu 27 virgula ceva? daca stiti rezolvarea va rog sa-mi desenati o schema sa ma apuc de lucru. Dar pana la urma o sa trebuiasca si codificat semnalul ca sa nu imi deschida poarta oricine are o telecomanda pe 27 MHz.

cuarturile sunt fix de 27 MHz ,nu?

Nu, se aleg perechi(emitator- receptor) dupa ce apare dupa virgula, acestea faca diferenta.

Ex. canalul 1, 26,995Mhz, iar canalul 2 alaturat, 27,045Mhz.

Edited by miron1947

Sunati la Mivarom si cereti sa va spuna daca quarturile care le au sunt pentru radiocomanda si daca da, de acolo luati o pereche(ex. 2 x 27,045Mhz).

Edited by miron1947

pana o sa sun la mivarom uitati-va aici, credeti ca ar fi vreun curt de aici bun? www.conexelectronic.ro/produse.php?id=295

credeti ca ar fi vreun curt de aici bun? www.conexelectronic.ro/produse.php?id=295

Link-ul nu functioneaza, dar in alta ordine de idei, ati mai realizat emitatoare/receptoare?

am facut acea bariera IR . Dar daca nu am facut dinacesta radio nu inseamna ca nu as putea sa fac (cred). acel link era de pe adresa celor de la conex, am vazut ca au niste cuarturi care au valori cu virgula dar sunt valori mai mici de 27 MHz

sunt valori mai mici de 27 MHz

Deci sunt in afara benzii alocate pentru RC.

Buna ziua. Acum m-am lovit de alta problema legata de puntea H de la dvs. Am facut cablajul la schema (zic eu ca bine) si am un motoras de aeroterma de ARO si intr-un sens imi ia aproximativ 1.8 A iar in celalalt sens aproximativ 1.55A. De ce intr-un sens imi trage mai mult si in altul mai putin? Este posibil sa nu fi facut bine cablajul? Va atasez cablajul in Ultiboard sa va uitati si dvs cand aveti timp si poate gasiti greseala strecurata. Va multumesc

post-11699-0-84008300-1335773478_thumb.jpg

Punte H.rar

Curentul masurat este realizat cu sarcina? Poate nu este din montaj, daca poarta este culisanta si intr-un sens apare o oarecare rampa consumul usor marit este explicabil.O alta explicatie a diferentei de consum a motorului, poate fi forma periilor in zona de contact cu colectorul in urma uzurii asimetrice(fiind aeroterma, doar intr-un sens).O alta explicatie poate fi asimetria performantelor tranzistoarelor celor doua diagonale ale puntii H, aceasta puteti afla prin masurarea tensiunii la bornele motorului pe fiecare sens.

Edited by miron1947

Deci montajul este bine facut? Am incercat si cu un motoras de cd-rom si aceeasi chestie, intr-un sens se roteste mai tare. La tranzistori as crede si eu ca este problema. Dar ca sa obtin o simetrie apropiata a tranzistorilor cum fac, trebuie sa le masor hfe-ul sau nu are legatura cu asta?