Sari la conținut

KIT 0205 - schema, modernizare, constructie amplificator

Postări Recomandate

Din pacate "licitatia" nu mai este de actualitate deoarece in carcasa vechiului KIT0205 intentionez sa folosesc viitorul kit microSOUND-100. De abia dupa aceea putem vorbi de o noua licitatie.

Link spre post
  • 2 years later...
  • Răspunsuri 125
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Am inceput sa testez acest kit electronic de pe meleaguri taiwaneze, am trasat si schema kitului precum si o posibila imbunatatire a schemei electronice initiale (imbunatatire ce o puteti vedea accesa

Ce parere aveti de versiunea mea de cablaj ? Cablajul este facut pentru varianta stereo.   kit0205 schematic.pdf kit0205.pdf   Cablajul este facut dual layer si cu componente SMD. Sper sa

Daca ati achizitionat versiunea cu circuite integrate care au in capsula tranzistoare, un prim pas, pe langa verificare tranzistoarelor finale si prefinale, ar fi sa inlocuiti acele integrate cu tranz

Posted Images

buna ziua.

am cumparat un astfel de kit din talcioc.

l-am alimentat la o tensiune de +/-14v

singura manifestare este clipocirea led-ului rosu.

am cuplat difuzorul inainte de releu si in difuzor se aude un fin fasait.

cand ating bornele de intrare nu creste bazaitul, dar cand plimb degetul pe cablaj in zona unui tranzisyor bazaitul creste.

as vrea sa-l pun pe picioare, dar nu prea stiu de unde sa incep.

daca are cineva rabdare sa ma ajute cu un sfat... 😉

Multumesc!

Link spre post

Daca ati achizitionat versiunea cu circuite integrate care au in capsula tranzistoare, un prim pas, pe langa verificare tranzistoarelor finale si prefinale, ar fi sa inlocuiti acele integrate cu tranzistoare asa cum am procedat eu in acest topic. Dupa acest pas, verificati tensiunea continua pe iesire inainte de contactele releului pe fiecare canal si tensiunile pe rezistoarele R3 si R40 de pe fiecare canal - vedeti schema rev.3 aici ca sa identificati aceste rezistoare:

• Thanks 1
Link spre post

da, este varianta cu 3 IC-uri.

am masurat tranzisotii din IC-uri si par ok, nu sunt in scc si nici intrerupte jonctiunile.

momentan nu am alt transformator.

voi reveni dupa ce alimentez la o tensiune mai mare.

Multumesc pentru ajutor!

Editat de dem3ntor
Link spre post

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock