Jump to content
donpetru

GX400 rev.1 - 400W Audio Amplifier

Recommended Posts

Stiu de problema alimentatoarelor de notebook Nu, nu era conectat, mergea pe baterie. Acel fasait este foarte slab si nu creste odata cu cresterea volumului. avand semnal audio la intrare este acoprit de muzica. dar nu se compara cu mutirea difuzorului la punerea intrarii la masa. Acel fasait seamana cu zgomotul produs de casetofoane cand banda era goala. nu stiu daca m-am facut inteles.

Am scos capatul lui R96 ramanand in baza lui lui Q10 rezistenta de 10k catre minus.

Am ajuns la 31V pe sarcina la 0.8V pe intrare. in acest caz mai trebuie sa maresc R49 la 680ohm?

Nu, nu mai este nevoie sa mariti R49 la 680 Ohmi.

Daca nu aveati incarcatorul la notebook conectat, atunci cauza o reprezinta lungimea si calitatea cablului de semnal audio dintre notebook si amplificator.

Am vazut o erata la GX400 rev1 la R81 de 10k-1w, in cazul lui GX800 cat va devenii R98?

Depinde de tensiunea de alimentare, spre exemplu la +/-85Vcc va fi 15k - 1W sau 2W sau la +/-(90...100)Vcc va fi 18k -2W.

Am revenit cu masuratori. Am facut rost de un osciloscop. Cu toate modificarile de mai sus si alimentat la 70V.

Sarcina este o rezistenta de 8ohm realizata din 34 rezistente de 68ohmi/40W.(17 in paralel, legate in seria cu inca 17 in paralel).

Transformatorul are 2 infasurari separate. Pe fiecare infasurare este cate o punte de 25A apoi condensatorii de filtraj. mediana fiind facuta dupa cele doua punti redresoare.

Am legat osciloscopul pe sarcina si am aplicat un semnal sinusoidal de 1khz la intrare. Forma sinusoidala pe osciloscop foarte curata pana la 40V pe sarcina.

Problemele incep de aici in sus.

Daca urc mai sus de 40V sinusoida ara asa:

2yv3uid.jpg

Crescand usor semnalul la intrare se deformeaza tot mai tare partea negativa a sinusoidei. Tot in acest moment incepe sa se auda un sunet de inalta frecventa de pe placa amplificatorului din zona intrarii. Acest sunet dispare in momentul in care sinusoida este perfecta. Cand ating tensiunea de 41.5V incepe si partea pozitiva sa se "strice" devenind aplatizata asa cum este si normal sa fie in limitare.

mai mult decat atat ledul clip nu se aprinde deloc si intra protectia decupland releul. protectia intra doar dupa ce depasesc 41.5V pe sarcina. am mai observat ca apare si o componenta continua de 0.5-1,4 V pe sarcina pana la atingerea celor 40V pe sarcina.

putem sa mai imbunatatim cateceva? de ce ledul clip nu se aprinde? este montat corect. dar de ce decupleaza releul? asta inseamna ca in momentul in care dai volumul spre maxim decupleaza releul. ar trebui sa nu decupleze si sa apara distorsiuni.

Tensiunea pe sarcina a fost masurata cu un multimetru pus pe AC si TrueRMS activat. am impresia ca osciloscopul are o problema si masoara eronat. La 40V masurat cu multimetrul, osciloscopul arata 63V. Am masurat si un transformator care avea in secundar 8V. multimetrul arata corect iar osciloscopul 12V.

Mai sus va referiti la 40Vrms ? Daca da, atunci sunteti in saturatie cu amplificatorul iar protectia circuitului VAS actioneaza prea repede perturband semnalul pe alternanta negativa si crescand usor offset-ul. Pentru a combate acest lucru incercati sa ajustati corespunzator divizorul din baza tranzistorului Q10 (adica valorile rezistoarelor din baza lui).

Tensiunea pe sarcina a fost masurata cu un multimetru pus pe AC si TrueRMS activat. Banuiesc ca acei 40V indicati de multimetru sunt RMS. in urma modificarilor s-a ajuns ca in baza lui Q10 sa fie doar o rezistenta de 10k spre minus alimentare. R96 a fost marita la 22k, dar mi-ati spus ulterior sa o elimin. Sa cresc aceasta rezistenta de 10k?

Eu mi-aduc aminte ca v-am spus sa testati circuitul fara acel Q10 sau sa-l testati cu un divizor rezistiv in baza lui: adica un R96 de 22k sau 33K plus un rezistor de 10K din baza lui Q10 la minus alimentare. Deci, nu v-am spus sa lasati Q10 si rezistorul ala de 10k fara R96. Faptul ca ati interpretat gresit o parte din indicatii, asta e o alta problema.

Incercati, intr-o prima etapa, sa testati amplificatorul fara Q10 in circuit si fara R96 si fara acel rezistor de 10k. Dupa aceea reveniti cu o noua captura de osciloscop cand testati amplificatorul in aceasta situatie.

Am eliminat din montaj Q10, R96 si acea rezistenta de 10k din baza lui Q10 spre minus alimentare. Rezultatul pe osciloscop este acelasi. Nu mai incarc poza ca este identica cu cea postata anterior.

Apare acel tiuit in momentul in care se strica sinusoida pe partea negativa.

Apare acel tiuit in momentul in care se strica sinusoida pe partea negativa.

Eu as incerca sa reglez limitarea de curent facuta cu Q14 si Q15 astfel incat sa intre in functiune inaintea celei din etajul VAS, altfel nu va functiona, pentru ca distorsionarea sinusoidei pe alternanta negativa cand intra in overload amplificatorul e tipica schemei (adica asa sunt schemele de amplificatoare de acest tip).

Fiind un montaj in teste partea de protectie realizata cu Q14 si Q15 este anulata deocamdata. Oare ar putea sa se strice acea sinusoida din cauza nivelului prea mare al semnalului de la intrare? Generatorul de semnal nu scoate tensiunea necesara si l-am trecut printr-un mixer. modelul este Phonic AM220P.

Am masurat tensiunea AC la intrare in momentul cand sinusoida este perfecta, aproximativ 40V pe sarcina, 0.8V la intrare. Deci peste acesti 0.8V pe intrare se strica sinusoida si apare acel tiuit.

Am deconectat colectorul lui Q9 de la minus alimentare. in aceasta situatie sinusoida este perfecta pana la 41,8V pe sarcina. nu mai decupleaza releul cand trec de 40V pe sarcina si a disparut acel tiuit. Dupa 41,8V sinusoida incepe sa devina trapezoidala simultan pe ambele ramuri. in schimb ledul peak nu se aprinde sub nicio forma chiar daca sinusul devine aproape dreptunghi. Ma gandesc ca D12 este putin cam mare de 62V. Tensiunea minima de functionare pentru ea este de 58V. Ar trebui sa inceapa sa lucreze cand depasesc acei 41,8V pe sarcina. Nu ar fi buna una de 43V?

Acei 41,8V pe iesire sunt obtinuti cu un semnal de 0.85V la intrare.

Acum intrebarea este:

Ce facem cu Q10 si cu Q9?

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

We use cookies and related technologies to improve your experience on this website to give you personalized content and ads, and to analyze the traffic and audience of your website. Before continuing to browse www.tehnium-azi.ro, please agree to: Terms of Use.