Sari la conținut

GX400 rev.1 - 400W Audio Amplifier


Postări Recomandate

Din ce imi aduc aminte, colectorul lui Q9 v-am spus sa-l conectati la masa, nu la minus alimentare?! Puteti sa prezentati aici schema finala la care ati ajuns si pe baza careia ati efectuat ultimile teste precizate mai sus?

 

Amplificatorul GX400 rev.1 ii trebuie aprox. 0.9Vef pe intrare ca sa debiteze puterea nominala pe impedante de 4Ohmi (nu 1.5Vef asa cum am mentionat in schema).

 

In ceea ce priveste dioda Zener, e o mica greseala in schema, dioda Zener la o alimentare de +/-70Vcc trebuie sa fie de 47V 1.3W, nu 62V (oricum, ea se tatoneaza practic).

 

Asadar, reveniti cu schema si mai vorbim dupa aceea despre Q9 si Q10.

Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/3818-gx400-rev1-400w-audio-amplifier/page/10/#findComment-49560
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, a fost eroare de editare. Colectorul lui Q9 era legat la masa.

Testele sunt facute la 70V si o sarcina de 8 ohmi. Acest amplificator nu va lucra pe 4 ohmi niciodata.

Iata si schema cu toate modificarile. Nu am mai desenat si partea de protectie. acolo nu s-a modificat nimic. In schimb partea de protectie la scurtcircuit este dezactivata din montaj.

2yjsl5u.jpg

Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/3818-gx400-rev1-400w-audio-amplifier/page/10/#findComment-49575
Distribuie pe alte site-uri

Astazi mi-a sosit si osciloscopul Rigol DS1052E.

Postez si o prima masuratoare cu el, amplificatorul alimentat la 70V, sarcina de 8 ohmi. Sinusoida este perfecta. Peste 41.9V pe sarcina incepe sa aplatizeze.

Matematic am atins o putere de 219.45W

ri7rf9.jpg

Editare ulterioara cu capturi in momentul in care intra amplificatorul in limitare:

21b6vsp.jpg

2ijnhjt.jpg

dyptow.jpg

Editat de vijelie02
Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/3818-gx400-rev1-400w-audio-amplifier/page/10/#findComment-49587
Distribuie pe alte site-uri

hmmm, din graba in momentul cand am eliminat Q10 si R96 am crezut ca emitorul lui Q9 e conectat la colectorul lui Q10 si am zis ca e suficient daca scot strapul din colectorul lui Q9 spre masa. Dar acum observ ca am gresit, dupa sesizarea lui leo_electro. De fapt a ramas o jonctiune baza-emitor( a lui Q9) intre baza lui Q16 si colectorul lui Q4.

Intrebarea este: fac legatura intre baza lui Q16 si colectorul lui Q4?

Editat de vijelie02
Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/3818-gx400-rev1-400w-audio-amplifier/page/10/#findComment-49592
Distribuie pe alte site-uri

Din simulari si teste repetate am ajuns la solutia asta referitor la Q9. Astept ceva sfaturi.

2e3bqzt.jpg

 

Editare ulterioara:

Am eliminat R100 si R101.

Editat de vijelie02
Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/3818-gx400-rev1-400w-audio-amplifier/page/10/#findComment-49610
Distribuie pe alte site-uri

Am impresia ca iti place sa te joci cu simularile. :clapping:

Cum ai desenat ultima schema, de data asta trebuia R100 intre emitorul lui Q9 si -VCC.

 

Ti-ai cumparat osciloscop RIGOL ?

Editat de leo_electro
Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/3818-gx400-rev1-400w-audio-amplifier/page/10/#findComment-49611
Distribuie pe alte site-uri

Daca pun R100 intre Q9 si -VCC ajung la acceasi problema ca la postul 133. vezi poza postata la acel post.

Gresesc daca fac simulari? Chiar imi place sa fac simulari.

Este o alegere gresita cumparand un osciloscop RIGOL?

Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/3818-gx400-rev1-400w-audio-amplifier/page/10/#findComment-49612
Distribuie pe alte site-uri

Nu este o alegere gresita cumpararea unui osciloscop RIGOL. Important e sa inveti sa-l folosesti util, cum trebuie. Si simularile sunt utile dar pana intr-un punct.

 

Daca ajungi la aceeasi problema, atunci in ultima schema postata de tine: renunta definitiv la Q9, conecteaza baza lui Q16 de colectorul lui Q4 si de un terminal al lui C28. Dupa aceea monteaza un rezistor de 100 Ohmi in emitorul lui Q16.

Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/3818-gx400-rev1-400w-audio-amplifier/page/10/#findComment-49613
Distribuie pe alte site-uri

In simulare, in acelesi conditii de alimentare, acelasi nivel de intrare, cu rezistenta de 100 ohmi in emitorul lui Q16 apar distorsiuni mai mari 0.08. chiar daca o scad spre 47 ohmi aceleasi distorsiuni. fara ea scad spre 0.003. daca tot m-am apucat de teste vreau sa obtin tot ceea ce e mai bun.

Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/3818-gx400-rev1-400w-audio-amplifier/page/10/#findComment-49614
Distribuie pe alte site-uri

Daca intentionati sa obtineti un alt GX400 prin simulari, atunci eu va doresc succes. Din pacate nu va pot da mai multe indicatii decat v-am dat pana acum, eu si ceilalti utilizatori.

 

Totodata, va recomand sa asteptati sa public revizia nr.2 (mai am de lucru la documentatie si un ultim test - sper ca pana la Craciunul din decembrie anul asta, sa reusesc). Repet, pentru ca am spus-o si cu alta ocazie, timpul nu prea mi-a permis sa abordez acest amplificator si din aceasta cauza prezentarea reviziei nr.2 a luat asa mult timp (daca eram student si nu aveam job poate ca reuseam sa-l finalizez mai repede, dar pe langa jobul de zi cu zi s-au mai adunat si alte lucruri, si uite asa, au fost luni cand chiar nu am avut timp sa ma ocup de revizia acestui amplificator, au fost alte prioritati).

 

Asadar, asteptati revizia nr.2 sau descoperiti singur, daca nu doriti sa asteptati pana atunci, o noua forma GX400. Succes si numai bine.

Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/3818-gx400-rev1-400w-audio-amplifier/page/10/#findComment-49628
Distribuie pe alte site-uri

Apreciez sinceritatea d-voastra. va doresc numai bine in continuare si va multumesc pentru tot suportul acordat acestui proiect.

Nu aveam intentia sa obtin alt GX400 din simulari. Din spusele d-voastra: vedeti postarea 142.

Editat de vijelie02
Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/3818-gx400-rev1-400w-audio-amplifier/page/10/#findComment-49629
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Lucrez la documentatia reviziei 2, printre picaturi. De fapt, am intarziat mai mult decat preconizasem si din cauza ca proiectul GX400 rev.2 va fi unul ceva mai special si din cauza ca vreau sa fie prezentat concomitent si AV400 v2.

Link spre comentariu
https://www.tehnium-azi.ro/forums/topic/3818-gx400-rev1-400w-audio-amplifier/page/10/#findComment-52265
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock