Sari la conținut

aparat de sudura

alinuts
 Share

Postări Recomandate

Va suparati daca pe acest forum, sau pe altul voi face trimitere prin link, la website-ul dumneavoastra?

OFFTOPIC: Sa va expun si opinia administratorului. Se pot posta link-uri web care apartin site-ului: emil.matei.ro

Pe de alta parte, voi accepta postarea de link-uri web catre site-uri romanesti de electronica numai la acele site-uri care au facut un schimb de link-uri web cu acest site. Pentru clarificare, vedeti exemplul de schimb de link-uri web cu site-ul emil.matei.ro

Numai Bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...se poate sa pun sa zicem 7 fire de 2.5 mm daca nu gasesc bara de cupru multumesc

Problema e daca incape.

Un singur fir cu diametrul de 2.5mm (exclusiv izolatia de email) are sectiunea de 3.14*2.5*2.5/4=4.9mmp. Daca pui 7fire paralel, presupunand ca ar incapea in fereastra miezului, sectiunea va fi de 34.3mmp.

Fata de exemplul meu, ai sectiune dubla, deci densitatea de curent pe jumatate, deci traful va lucra mai rece.

Am raspuns strict la intrebare, dar eu zic ca vorbim discutii, mie inca nu mi-e clar ce miez ai in vedere si cum vrei sa faci.

Daca e vorba de miezul acela din E-uri, e un pic mai dificil, problema e sa reusesti un cuplaj intre primar si secundar cara sa permita limitarea curentului de scurtcircuit a secundarului astfel incat curentul din primar sa nu depaseasca 30-40A. La un traf de sudura, importanta e impedanta de scurtcircuit, nu e ca la trafurile obisnuite.

Link spre comentariu

buna tocmai am vorbit cu un prieten mai in varsta si mi a spus ca prin ani '85 lucra la o fabrica cred ca IAMBA se chema nu mai retin si electriceni de acolo au facut aparat de sudura din tabla neagra si sarma de aluminiu si functionau se poate?

Link spre comentariu

multumesc

dar prizele in secundar la ce folosesc ca la varianta cealalta erau in primar? :flag_of_truce:

Au aceeasi utilizare, adica reglajul tensiunii din secundar, in trepte. Doar ca in mod normal prizele de reglaj, ale unui transformator de orice fel se fac in secundar si nu in primar. Prizele din primar, atunc cand se fac, se verifica foarte bine atat la calculul preliminar, cat si experimental dupa realizarea transformatorului si in general nu sunt recomandate. Avantajul lor, consta in faptul ca se comuta un curent mult mai mic, in cazul transformatorului de sudura si eventual se poate monta un comutator special rotativ.

Link spre comentariu

• 8 months later...

buna

in schema aratata de d-l emil primarul este pe ambele coloane calculat adica 272sp pt 220v iar in schema din tehnium este impartit in doua adica 136sp pe o coloana cum este mai bine

si la secundar este legat ca la un traf cu mediana si atunci nu se insumeaza tensiunea la capatul firelor adica 41sp=52v-0-41sp=52v=108v sau ma insel multumesc

Link spre comentariu

... adica 41sp=52v-0-41sp=52v=108v ...

Nu-nteleg formula asta, e prea ciudata!

Daca te referi la varianta cu bobinele acelea din CuEm, atunci uita-te atent, infasurarile primare sunt legate in paralel, deci ambelor li se aplica aceasi tensiune. Este ca si cum ai face o singura bobina cu 2 sarme paralel. Varianta s-a facut pt a se putea utiliza sarma mai subtire, asta aveam atunci disponibil.

Nu confunda cu variantele unde primarele sunt inseriate!

Cand ai 2 infasurari in paralel, nu tensiunile se insumeaza, ci curentii. Curentul tras din retea va fi suma curentilor ce strabat cele 2 infasurari.

Cand ai 2 infasurari in serie, la capete obtii suma tensiunilor , iar curentul care le strabate e acelasi.

Editat de em2007
Link spre comentariu

Mai exista o foarte importanta diferenta la repartizarea inseriata a bobinajelor dispuse in mod simetric si echilibrat (numar de spire egal) pe cele doua coloane ale trafului. Conductorul de legatura dinte cele doua bobine amplasate pe coloane diferite (atentie la sensul de parcurgere al miezului de catre flux, indicat de regula mainii drepte) este considerat ca fiind un "neutru virtual", iar in raport cu acest neutru (terminalele fiind in antifaza) apar de fapt doua faze distincte. Cu alte cuvinte, transformatorul este considerat bifazat. Deoarece in formula puterii, numarul de faze intra ca factor de multiplicare, rezulta ca la aceeasi sectiune a miezului, transformatorul, poate debita o putere dubla fata de cel realizat cu bobina pe o singura coloana. Problema care ne impiedica insa sa realizam un transformator avand aceeasi putere instalata, pe un miez cu sectiune injumatatita, este masa dubla de bobinaj necesara, derivata din formula de calcul al numarului de spire pe volt, care de regula nu incape in fereastra. In functie de masurile constructive adoptate, se poate ajunge la scaderi ale sectiunii miezului magnetic cu 15...30%, pentru o umplere de cel mult 90% a ferestrei transformatorului. Deci daca se adopta varianta din Tehnium, exista posibilitatea ca un miez de 36 cm2 sa asigure - in functie de numarul total de spire si de dimensiunile conductorului - o putere suficienta la sudura. Practic se procedeaza in felul urmator:

- Se considera intreaga suprafata a miezului disponibila - spre exemplu S=36 cm2 - dar in calculul numarului de spire pe volt se incepe spre exemplu cu wsp/v=100/S=2(50/S) - unde factorul 2 din fata parantezei este numarul de faze evidentiat mai sus.

- Se verifica apoi daca numarul total de spire astfel calculat incape in fereastra transformatorului, luand in calcul si spatiile necesare reglajului factorului de cuplaj inductiv.

- Daca rezultatul este negativ, se incearca formula wsp/v=90/S, cu repetarea verificarii incadrarii bobinajului in fereastra.

- Daca din nou rezultatul este negativ, se incearca cu wsp/v=80/S, etcetera.

- Sa zicem ca dupa primele incercari nereusite, formula wsp/v=70/S se dovedeste a asigura incadrarea bobinei in fereastra si chiar ramane un exces de spatiu, pe care dorim sa il micsoram la limita.

- Vom tatona in acelasi mod, care dintre numerele intregi dintre 70 si 80, asigura acest lucru. Sa presupunem ca formula exacta la care obtinem rezultatul scontat, este wsp/v=73/S. In acest caz calculam raportul 73/100=0,73 si multiplicam puterea obtinuta cu bine-cunoscuta formula P=S2 cu factorul 2x0,73 - unde 2 este numarul de faze. La miezul avut in vedere, rezulta P=2x0,73x362=1892 W. Aceasta putere, mie mi se pare cam mica pentru un aparat de sudura. Insa este oricum mai mare decat cei 1296 W obtinuti cu un transformator avand un miez EI cu sectiunea de 36 cm2. Daca se dimensioneaza conductorul de bobinaj, avand in vedere o densitate de curent de 3,5...4 A/mm2, se vor putea probabil obtine factori mai mari de 0,73 si deci puteri mai mari pentru transformator. Toate acestea, in conditiile realizarii miezului din tole "I" intretesute, cu doua bobine identice repartizate pe cele doua coloane - atat pentru primar, cat si pentru secundar. Dupa amplasarea bobinelor pe miez, intre sectiunile corespunzatoare primarului si secundarului de pe ambele coloane, se introduc prin tatonare distantiere din lemn, sau eventual textolit, pana cand obtinem caracteristica cazatoare convenabila.

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu

Raspunsul este foarte simplu. Raportul de transformare este w1/w2 - unde w1 si w2, reprezinta numarul de spire din primar, respectiv secundar. Pentru primar, numarul de spire w1, este numarul de spire al oricareia dintre cele doua bobine legate in paralel. Pentru secundar, numarul de spire este suma numarului de spire al celor doua sectiuni inseriate. Intrucat exista egalitatea U1/U2=w1/w2, se poate determina U2 ca a patra proportionala: U2=U1/(w1/w2). In conditiile din figura avem: U2=220/[(272+30+30)/(41+41)]=220/(332/82)=54,3 V

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu

• 5 weeks later...

buna

am incercat sa caut tole pt aparat dar din pacate nu am gasit

zilele trecute un prieten mi a dat un aparat de sudura ca sa sudez ceva pe acasa

si ne avnd electrozi de 2.5 ci doar de 3.25 am incercat sa sudez s i dupa jumate de electrod a intrat protectia termica m am pus sa l desfac sa vad ce traf are si spre surprinderea mea traf e+i pachetul tolelor 5.3cm si latimea tolei din mijloc 7 cm conductor in primar de 2mm iar secundar 3mm

am reusit sa pun un ventilator si acum decupleaza dupa un electrod jmate de 3.25 iar cu electrozi de 2 merge mult mai bine modelul aparatului este T.I.P. ES140

intrebarea mea este cum au reusit sa faca cuplasil intre primar si secundar

am copiat din post si ce inseamna caracterisica cazatoare convenabila multumesc

Dupa amplasarea bobinelor pe miez, intre sectiunile corespunzatoare primarului si secundarului de pe ambele coloane, se introduc prin tatonare distantiere din lemn, sau eventual textolit, pana cand obtinem caracteristica cazatoare convenabila.

Editat de alinuts
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
 Share

• Navigare recentă   0 membri

• Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

• Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock