Sari la conținut

panouri solare


tico

Postări Recomandate

Buna ziua tuturor

poate ca nu am dechis bine topicul dar am nevoie de niste pareri

tocmai intentionez sa achizitionez niste celule fotovoltaice 0,5v 3,75w bucata cam 37-38 de celule(2 sunt rezerva)

constructia panoului nu va fii o problema

singura problema este constructia unui sistem sun trecker pentru care nu gasesc o schema fiabila

sistemul de urmarire solar este foarte important pentru captarea energiei solare la capacitate cat mai mare

poate cineva a construit asa ceva singur si as fii curios cam cum se comporta sistemul si ce consum are din baterie(daca este autonom)

am sa postez si poze cu acest proiect imediat ce ajung celulele si accesoriile

as vrea sa construiesc un urmaritor solar cu microcontroler dar nu gasesc scheme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doua metode,

prin masurare sau prin estimare.

 

prin masurare poti diviza tensiunea de la panou si o citesti pe un pin ADC la MCU, sau folosesti doua celule la un unghi (iar panoul mare pe bisectoarea unghiului), miscand panoul poti determina maximul.

 

prin estimare, stiind in ce data esti si la ce ora (deci ai nevoie sa urmaresti timpul) poti calcula unde se afla soarele.

 

sfat- fa o montura in asa fel incat sa fie suficient sa misti panourile pe o singura axa, e suficient in 90% din cazuri.

RR

 

chestia cu nu gasesc scheme e bullsihit un search in google "MCU solar tracker" intoarce o gramada de link-uri, da' e lenea mare...

Editat de roadrunner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci de informatie

azi am primit raspuns la email si celulele comandadate i-mi satisfac pretentiile

36 de celule inseriate scot maxim 135w la 17,7v cam 7,5A

la suntrecker vreau un montaj simplu eu ma pricep doar sa copiez programul controlerului nu sa il scriu(din pacate)am reusit sa fac si eu un program pentru pic12f629 adica sa modific un hex deja existent pentru o telecomanda infrared si cam atat

montaje am gasit destule si sunt simple dar ma gandeam ca poate cineva a mai construit asa ceva si poate da sfaturi

oricum o sa-mi bat capul sa fac ceva dupa ce construiesc panoul

ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...azi am primit raspuns la email si celulele comandadate i-mi satisfac pretentiile...

Ai facut calculul exact si cei 17,7 V iti sunt suficienti pentru a incarca o baterie de acumulatori de 12 V, pana la cei aproximativ 14,4 V, sub un curent de 7,5 A? Sau vei folosi alt tip de acumulator pentru stocarea energiei?

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum 17V sunt in gol, si la iluminare maxima, in regim nominal o sa fie pe la 10V in cel mai bun caz.

ai nevoie de un convertor DC/DC ca sa obtii tensiune costanta.

la 135W panourile ar trebui sa aiba o suprafata totala de 1.4 metri patrati, si ar costa ~ 1200 euro. Cat ai dat pe ele?

RR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum 17V sunt in gol, si la iluminare maxima, in regim nominal o sa fie pe la 10V in cel mai bun caz.

ai nevoie de un convertor DC/DC ca sa obtii tensiune costanta...

Oricum, eu personal as prefera sa incarc direct un acumulator si abia apoi mi-as pune problema unui convertor / invertor. In plus, daca pentru a incarca un acumulator de 135 Ah cu un curent de 10% din capacitate, adica 13,5 A, dureaza cam 15 ore, atunci cate zile insorite ar trebui sa prind ca sa-l incarc cu doar un curent de 7,5 A? Mai presupun ca nu incarc direct un acumulator, ci folosesc un convertor, asa dupa cum sugerezi. Asta presupune o tensiune minima garantata. Oare voi avea mereu zile insorite, astfel incat sa asigur functionarea convertorului? Dar probabil ca toate aceste calcule si le-a facut. Deci, spor!

Editat de ola_nicolas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tensiunea in gol este undeva la 28v

credetima am studiat mult problema asta

investitia cu celule separate este mult mai ieftina pret-putere decat daca as cumpara un panou de pe ebay la acelasi pret de 80w

am calculat mult celule-constructie-utilitate

am ajuns la concluzia asta ;6 panouri mi-ar asigura enegia pentru familia mea 2+1 la curentul folosit la iluminat-tv-sat-frigo&accesorii

voi folosii acuu 8x250A 12v

dar asta este alta treaba

esential este sa realizez primul panou de la care sa incep masuratorile

asta nu este o problema dar ceea ce i-mi da mie batai de cap este sistemul de urmarire solar care sa-mi suporte greutetea panourilor

initial am vrut sa folosesc o schema simpla dar nu are rezultate

vreu sa folosesc un motor cu melc cu cursa de 700mm motor cu consum de 1,5A

la montajele simpe apare problema norilor si a vremii ploioase

pur si simplu motorul o ia razna oricum as regla potentiometrii o ia cand spre est cand spre vest asta daca apare o umbra mai mult de 10minute

de aceea as fi vrut o schema cu microcontroler dar ,,,,,,cu hex,,,,,,,,

mea culpa dar nu inteleg cum sa scriu un procesor sunt de moda veche

m-am blocat de cand am facut receptoare analogice de satelit manual

eu pot doar sa copiez si sa scriu procesoarele astea,limbajul dce scriere ma cam depaseste

raportat la proiectul cu energia verde am realizat pana acum 2 eoliene una de vreo 800w

alta cu magneti hdd de1200w cam vreo 95 de harduri demomtate

sunt foarte hotarat sa folosesc cat mai mult energia data de natura

singura problema sunt accu care 100% nu sunt ecologici

de acea am scris pe acest forum pentru ca am nevoie de indrumare teoretica

practica nu ma omoara

eu la randul meu o sa postez poze din executia practica a tot ceea ce voi face

sper ca asta va fii de folos

oricum costurile sunt mari dar sunt la 30% mai ieftin fata de ceea ce gasesc in comert

singura conditie este pentru a realiza asa ceve este ambitia si cunostintele de electronica si mecanica

cam acesta este proiectul pe care vreu sa-l realizez

din motive de ,,reclama''nu postez situl de unde cumpar celulele

dar pm si va spun

va multumesc pentru rabdare

post-5648-049357100 1304193093_thumb.jpg

post-5648-074625600 1304193224_thumb.jpg

post-5648-038298700 1304193373_thumb.jpg

post-5648-043081700 1304193450_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai mancat cate o litera dar va rog sa fiti intelegatori

si nu este adevarat ca costa mult un panou cum i fac eu costa cu tot cu benzi si fluxmarker cam 800roni

fratemeu monteaza panouri in DE si un panou chinez de 60w costa cam 90e la prima mana adica acolo fara taxe,tva sau alte adaosuri impuse de guvernele astea comerciale

Editat de tico
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca acei 8 acumulatori de 250 Ah sunt inseriati si reprezinta "tamponul" pentru o sursa de energie "verde" combinata - eoliana+solara+... Banuiesc ca ei sunt inseriati, deci cumuleaza o tensiune nominala de 96 V. De fapt asta este problema pe care vroiam sa o ating. Pentru a incarca acesti acumulatori inseriati, este nevoie de o sursa, care debiteaza - in sarcina - aproximativ 183 V. Probabil ca aceasta tensiune nu poate fi obtinuta altfel decat printr-un convertor cc/cc. Apoi, de la "tampon" la consumator, mai exista probabil si un convertor/invertor, care ridica tensiunea in plina sarcina la 220...230 V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

celula are suprafata de 152 pe 152

nu vor fi inseriate panourile vor fi in paralel iar acumulaltorii tot asa

din 12v voi folosii doua invertoare unul de 2000w iar celalalt de 3500w

acumulatorii sunt pe drum iar invertoarele le cumpar mai tarziu

investitia este destul de mare dar asta este salarul pe 3luni in DE

altfel nu ma apucam de treaba

post-5648-060150200 1304246959_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg ca acei 8 acumulatori de 250 Ah sunt inseriati si reprezinta "tamponul" pentru o sursa de energie "verde" combinata - eoliana+solara+... Banuiesc ca ei sunt inseriati, deci cumuleaza o tensiune nominala de 96 V. De fapt asta este problema pe care vroiam sa o ating. Pentru a incarca acesti acumulatori inseriati, este nevoie de o sursa, care debiteaza - in sarcina - aproximativ 183 V. Probabil ca aceasta tensiune nu poate fi obtinuta altfel decat printr-un convertor cc/cc. Apoi, de la "tampon" la consumator, mai exista probabil si un convertor/invertor, care ridica tensiunea in plina sarcina la 220...230 V.

este si asta o varianta dar nu cred ca voi avea destule panouri

dupa socoteala mea voi construii doar 6 panouri anul acesta

poate la anul daca mai merg la munca afara mai fac ceva

panourile vor avea cam 1.5m pe 1,5m

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Folosim cookie-uri și tehnologii asemănătoare pentru a-ți îmbunătăți experiența pe acest website, pentru a-ți oferi conținut și reclame personalizate și pentru a analiza traficul și audiența website-ului. Înainte de a continua navigarea pe www.tehnium-azi.ro te rugăm să fii de acord cu: Termeni de Utilizare.

ATENTIE !!! Functionarea Tehnium Azi depinde de afisarea de reclame.

Pentru a putea accesa in continuoare site-ul web www.tehnium-azi.ro, va rugam sa dezactivati extensia ad block din browser-ul web al vostru. Dupa ce ati dezactivat extensia ad block din browser dati clic pe butonul de mai jos.

Multumim.

Apasa acest buton dupa dezactivarea extensiei Adblock